Polskie symbole narodowe w ?Trójce?

Rafał Redeł SP3

 9 listopada 2006    23:35

Szkoła Podstawowa nr 3 w Markach nosi zaszczytne imię Pomnik Zwycięstwa 1920r., jej patronem jest Marszałek Józef Piłsudski. Od bardzo wielu lat grono pedagogiczne czyni starania, by kształtować w uczniach postawy patriotyczne. Uczymy nasze dzieci historii Polski, jeździmy z nimi na lekcje muzealne do Zamku Królewskiego, Muzeum Etnograficznego i Muzeum Niepodległości. Składamy kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza, dbamy o Pomnik Pomordowanych na Kruczku, uczestniczymy we wszystkich uroczystościach patriotycznych na terenie naszego miasta. Jednak wszystkie wymienione tutaj działania nie są niczym nadzwyczajnym, wynikają one z podstawy programowej i niejako są naszym obowiązkiem.
My, nauczyciele jednej z najstarszych szkół mareckich pragniemy, aby uczniowie, absolwenci naszej szkoły byli prawdziwymi Polakami, by byli dumni z faktu przynależności do naszego narodu i czuli się w przyszłości odpowiedzialni za losy Ojczyzny. W programie wychowawczym co roku umieszczamy nowe zamierzenia, których realizacja pomaga nam kształtować właściwe postawy patriotyczne u dzieci..
Tak więc w listopadzie 2004r. byliśmy w Sulejówku w willi ?Milusin? (stanowiła ona własność rodziny Piłsudskich), gdzie obejrzeliśmy wystawę pamiątek po Marszałku. Były tam między innymi: szabla, mundur, zdjęcia i listy Józefa Piłsudskiego. W ogrodzie mieliśmy szansę zobaczyć namioty i działa, które służyły żołnierzom Marszałka. Prosto z Sulejówka pojechaliśmy na cmentarz w Radzyminie, gdzie oddaliśmy hołd towarzyszom broni Józefa Piłsudskiego.
W 2005 r. uczniowie naszej szkoły spotkali się z panem k. Lisowskim - kombatantem wojennym, a zarazem historykiem zajmującym się polskimi symbolami narodowymi. Dzieci wysłuchały Jego opowieści i obejrzały wystawę ukazującą jak na przestrzeni wieków zmieniało się godło Polski.
W 2005 roku wzięliśmy udział w konkursie ogłoszonym przez Muzeum Niepodległości pt. ?Niepodległa ? rok 1920?. Przygotowaliśmy program literacko ? muzyczny, który zaprezentowaliśmy przed komisją konkursową. Zajęliśmy pierwsze miejsce i przedstawiliśmy nasz spektakl historyczny szerokiej publiczności. Oglądali nas przedstawiciele władz Warszawy, pracownicy Muzeum oraz uczniowie i nauczyciele z różnych szkół.
We wrześniu 2006r. ogłosiliśmy konkurs plastyczny Polskie symbole narodowe. Uczniowie indywidualnie lub grupowo opracowują plastycznie wybrany symbol narodowy. Prace oceniane będą przez komisję, wszystkie zostaną wyeksponowane na przygotowanej w szkole wystawie. Autorzy nagrodzonych prac otrzymają dyplomy i nagrody rzeczowe. Ogłoszenie wyników i otwarcie wystawy odbędzie się 10 listopada 2006r. przeddzień Święta Niepodległości. Warto nadmienić, że w naszej szkole znajduje się punkt wyborczy. Wszyscy, którzy przybędą tu 12 listopada na głosowanie będą mogli obejrzeć prace naszych uczniów i poczuć atmosferę panującą w Szkole - Pomniku. Serdecznie zapraszamy.

Hanna Polkowska

Galeria

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry