Sprawozdanie z Debaty Społecznej III

Krzysztof Bychowski FundacjaDlaRozwoju Wybory

 14 listopada 2006    16:23

Trzecia debata zorganizowana przez Fundację dla Rozwoju w ramach akcji ?Masz głos, masz wybór? odbyła się 8 listopada 2006 roku w Szkole Podstawowej nr 3 w Markach. Nadrzędny temat debaty ?Kultura, sport, rekreacja? okazał się interesujący i wywołał ożywioną dyskusję.
Debata rozpoczęła się od odpowiedzi przedstawicieli komitetów wyborczych przybyłych na spotkanie, na pytanie, jakie inicjatywy z dziedziny kultury, sportu i rekreacji mogą liczyć na ich poparcie.
Jako pierwszy głos zabrał przedstawiciel Komitetu Wyborczego Mazowiecka Wspólnota Samorządowa, Janusz Werczyński, zauważając, iż w Markach brakuje przestrzeni publicznej (jedyny jej element stanowią ulice), tzn. miejsc, w których mieszkańcy mogliby się spotykać, miejsc integrujących społeczność. Stwierdził równocześnie, iż miasto zamierza zakupić budynek starej przędzalni, który ma być zagospodarowany i zaadaptowany na centrum kulturalne Marek.

Przedstawiciel Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość, Paweł Chojnowski wyraził potrzebę zmiany wizerunku miasta Marki, twierdząc, iż w tym momencie jest on dramatycznie zły. Stwierdził również, iż widzi możliwość takiego zagospodarowania starej przędzalni, aby stworzyć tam teatr, muzeum, salę koncertową. Paweł Chojnowski zauważył także brak współpracy władz miasta z organizacjami pozarządowymi, które działają w sferze kultury i sportu.

Kandydatka z ramienia Komitetu Wyborczego Liga Polskich Rodzin Grażyna Sićko, podobnie jak przedmówcy stwierdziła, że w Markach brakuje miejsc tworzących klimat miasta, zauważając jednocześnie, że miejsce, które miało zostać przeznaczone na stworzenie rynku z nowym ratuszem, zostało sprzedane policji pod budowę komisariatu. Grażyna Sićko stwierdziła też, że w mieście wyhamowywane są inicjatywy oddolne.

Przedstawiciel Komitetu Wyborczego Mareckie Stowarzyszenie Gospodarcze, Tadeusz Skłodowski przedstawił dotychczasowe działania MSG w zakresie rozwoju sportu i rekreacji w Markach ? organizacja Spartakiady Rodzinnej i Drużynowego Turnieju Tenisowego. Stwierdził także, że rolą miasta powinno być finansowe i organizacyjne wspieranie inicjatyw lokalnych i organizacji pozarządowych.

Podsumowanie
Ostatnia z trzech debat miała jednocześnie charakter podsumowujący. Kandydaci zostali poproszeni o przedstawienie głównych zadań, które chcą zrealizować zasiadając we władzach miasta. Kandydat KW Mazowiecka Wspólnota Samorządowa wymienił w tym miejscu: budowę infrastruktury i integrację społeczności mareckiej. Kandydat KW Prawo i Sprawiedliwość: wykorzystanie funduszy unijnych, stworzenie w Markach miejsc służących spotkaniom mieszkańców, współpracę z organizacjami pozarządowymi. Kandydatka KW Liga Polskich Rodzin: stworzenie nowego wizerunku Marek jako miasta dynamicznego, otwartego na inicjatywy oddolne, a także budowę sieci kanalizacyjnej. Kandydat KW Mareckie Stowarzyszenie Gospodarcze uznał za priorytetową kwestię zarządzania miastem i porozumienia między nową Radą Miasta i nowym Burmistrzem.

Podczas trzech debat zostały poruszone ważne dla miasta problemy: infrastruktura, ochrona środowiska, kultura i sport. Spotkania kandydatów na radnych z mieszkańcami Marek pokazały, że o sprawach miasta warto i trzeba rozmawiać. Wyborcy mieli okazję poznać tych, spośród których wybiorą rządzących ich miastem przez najbliższe cztery lata. Zapoznali się z przedstawianymi przez kandydatów propozycjami rozwoju miasta, co zapewne spowoduje, że ich wybór będzie bardziej świadomy.

Galeria

zdjecie

Krzysztof Bychowski

Rednacz portalu, jeden z jego pomysłodawców i twórców - odpowiedzialny za stronę techniczną i organizacyjną całego przedsięwzięcia.

Mieszkaniec Marek od 1995 roku, właściciel firmy zajmującej się tworzeniem stron internetowych - ACTIVENET www.avn.pl

@ RedNacz małpa marki kropka net kropka pl, 501 271 048

www.avn.pl

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry