Dorzuć się do puszki WOŚP

Maleńka Miłość w Markach

Krzysztof Bychowski KsiężaMichalici

 6 lutego 2009    17:01

Przyjechali z całej Polski. Śpiewali kolędy i pastorałki, grali na instrumentach. Uczyli się czytania nut, poprawnego wykonywania utworów, dykcji. Mieli zajęcia nad emisją głosu oraz rytmiką. I choć nie są muzykami z zawodu, profesjonalną muzykę zaniosą do swoich parafii.

Czwarta edycja Ogólnopolskich Michalickich Warsztatów Liturgiczno-Muzycznych ?Maleńka Miłość? rozpoczęła się 22 stycznia. Program zorganizowało Towarzystwo Powściągliwość i Praca, Urząd Miasta Marki, Gmina Kobyłka i Gmina Radzymin. Oprócz śpiewu, młodzi słuchali konferencji na temat muzyki sakralnej i liturgii kościelnej.

Warsztaty poprowadzili muzycy i kompozytorzy: Piotr Pałka, Hubert Kowalski oraz Magdalena Makarewicz-Sternicka. Każdego dnia półgodzinna rozśpiewka, praca w czterech grupach głosowych, osobno orkiestra, w której skład wchodzą uczestnicy oraz uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego w Toruniu z Piotrem Dołęgowskim. Wieczorami łączenie głosów z orkiestrą oraz ?czyszczenie? śpiewu i gry na instrumentach. Wszystkie zajęcia związane z duchem liturgii i modlitwy przeżywanej w czasie codziennej eucharystii. ?Pracy jest dużo. Jednak efekt końcowy niesamowity. Młodzież przyjeżdża z całej Polski, uczy się śpiewać, modli się śpiewając.? ? mówi Piotr Pałka.
24 stycznia uczestnicy zadbali o oprawę liturgiczno-muzyczną Mszy św. w Kościele św. Andrzeja Boboli w Markach. Eucharystii przewodniczył Asystent Generalny Księży Michalitów ks. Eugeniusz Data. ?Jestem ogromnie wdzięczny, że młodzież u nas w Markach uczy się śpiewać w Kościele. To śpiewanie jest modlitwą. Liturgia jest piękna i odkrywa piękno samego Boga? ? mówił celebrans. Po Mszy św. odbył się koncert dla mieszkańców Marek.

W niedzielę młodzież uczestniczyła i śpiewała w czasie Mszy św. w Kościele Świętej Trójcy w Kobyłce, której przewodniczył abp Henryk Hoser ? ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej. Niezwykle brzmiało ?Kyrie eleison?, ?Sanctus? i ?Agnus Dei? śpiewane przez warsztatowiczów. Później Koncert Modlitewny, podczas którego modliło się 140 osób śpiewających i grających na instrumentach oraz 600 wiernych uczestniczących w tym wydarzeniu. Koncert poprowadził Jan Pospieszalski ? ekspert od muzyki sakralnej, który całym sercem jest za pięknym śpiewem w Kościele. ?Coś niesamowitego. Przyjeżdżają na cztery dni z całej Polski i śpiewają jak zawodowcy. Cieszę się, że młodzież śpiewa. Jestem pod wrażeniem dyrygentów i zaangażowanych w ten pomysł? ? mówi pan Pospieszalski.
Na zakończenie Prezes Towarzystwa Powściągliwość i Praca ks. Stanisław Kalisztan podziękował wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zorganizowania tej edycji warsztatów. ?Księża Michalici jako swoją powinność apostolską realizują misję wychowania młodzieży. Nasze warsztaty liturgiczno-muzyczne wpisują się w liczne podejmowane w tym celu przedsięwzięcia jako cenna inicjatywa religijna skierowana do młodzieży z całej Polski? ? mówił ks. Kalisztan. Prezes wręczył podziękowanie dla Abpa Henryka Hosera, Ks. Prałata Jana Andrzejewskiego, Burmistrza Miasta Marki Janusza Werczyńskiego, Burmistrza Miasta Kobyłka Roberta Roguskiego oraz Burmistrza Miasta i Gminy Radzymin Zbigniewa Piotrowskiego.

To nie koniec przygody z muzyką sakralną. Kolejne warsztaty już w październiku bieżącego roku. Tym razem młodzież będzie uczyć się pieśni o Słudze Bożym Janie Pawle II. Koncert przewidziany jest na ?Dzień Papieski? w Kościele św. Izydora w Markach.

Program został zrealizowany dzięki pomocy instytucji i sponsorów. Wśród nich byli: Urząd Miasta Marki, Gmina Radzymin, Gmina Kobyłka, Salon Samochodowy HYUNDAI w Kobyłce, Salon Samochodowy HONDA MATRASZEK w Markach, Polska Flex w Markach, Anna i Krzysztof Kołodziejczyk ? WYKOPY ZIEMNE MARKI, Mariola i Czesław Postek ? TRANSPORT ROBOTY ZIEMNE MARKI, Spółdzielczy Bank Ogrodniczy w Warszawie oddział w Markach, Centrum Ogrodnicze KALISIAK w Kobyłce.

Ks. Rafał Szwajca

[gallery]

Galeria

fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
zdjecie

Krzysztof Bychowski

Rednacz portalu, jeden z jego pomysłodawców i twórców - odpowiedzialny za stronę techniczną i organizacyjną całego przedsięwzięcia.

Mieszkaniec Marek od 1995 roku, właściciel firmy zajmującej siętworzeniem stron internetowych - ACTIVENET www.avn.pl

@ RedNacz małpa marki kropka net kropka pl, 501 271 048

www.avn.pl

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry