Brak absolutorium - kolejna pusta decyzja Rady Miasta

Mikołaj Szczepanowski RadaMiastaMarki

 12 września 2013    12:59

Podczas sesji Rady Miasta w dniu 11 września radni Marek nie podjęli uchwały o przyznaniu absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu Januszowi Werczyńskiemu, burmistrzowi Marek. Niezależnie od tego, jaką rangę tej sprawie nadadzą radni, brak tej uchwały - niewiele znaczy.Rada Miasta miała trzy możliwości:
1. podjąć uchwałę o udzieleniu absolutorium,
2. podjąć uchwałę o nieudzieleniu absolutorium,
3. nie podjąć uchwały o udzieleniu absolutorium

Praktyczne znaczenie mają tylko pierwsze dwie sytuację. Pierwsza oznacza polityczną akceptację dla wykonania ubiegłorocznego budżetu przez burmistrza miasta, druga oznacza, że w ocenie radnych burmistrz źle zarządził budżetem. Dalszą konsekwencją jest już merytoryczna kontrola Regionalnej Izby Obrachunkowej. Jeśli uzna ona decyzję Rady za słuszną, to efektem tego powinno być podjęcie uchwały o referendum w sprawie odwołania burmistrza.

Trudno znaleźć w trzeciej opcji jakieś praktyczne znaczenie. Wskazuję jedynie na chaos w Radzie Miasta i rozdrobnienie polityczne. Proszę zobaczyć (za profilem miasta Marki na fb), kto jak głosował. Warto zwrócić uwagę na to kto się wstrzymał i kogo nie było. I oczywiście "dlaczego?". 10 osób było za, 7 przeciw. Zabrakło głosu do bezwzględnej wielkości.

ZA

Danuta Swieczkowska - PiS
Urszula Paszkiewicz - Wspólnota
Pawel Adamczyk - Wspólnota
Tomasz Paciorek - Wspólnota
Marek Szczepanowski - Wspólnota
Maria Przybysz-Piwko - Wspólnota
Danuta Stefaniak - Wspólnota
Elżbieta Brzozowska - Wspólnota
Radosław Dec - PiS
Dariusz Boryczko - PO

PRZECIW

Marcin Piotrowski - MSG
Paweł Pniewski - PO
Jacek Orych - MSG
Dariusz Pietrucha - MSG
Tadeusz Skłodowski - MSG
Michal Jaroch - MSG
Arkadiuszasz Werelich - PO

WSTRZYMALI SIĘ

Agnieszka Luzynska - Wspólnota*
Izabela Brzezinska - PiS
Grzegorz Chwiloc-Filoc - MSG

NIEOBECNI

Grzegorz Miechowicz - MSG

*

Ta decyzja jest rzeczywiście najwygodniejsza dla opozycji burmistrza.
W zaistniałej sytuacji można pozwolić sobie na budowanie tez o przełomowej sytuacji i braku poparcia dla działań burmistrza. W rzeczywistości nie dojdzie jednak do merytorycznej weryfikacji wykonania budżetu przez RIO. I co oczywiste, nie ma żadnego przełomu, po prostu - dowiedzieliśmy się, że Ci co są przeciwko burmistrzowi - nadal są przeciwko.

Zresztą i motywy bycia przeciwko, to prawdopodobnie ambicje polityczne. Wśród "przeciwników" co najmniej trzy osoby chowają burmistrzowską buławę w plecaku. A i wina za nie najlepiej wykonany budżet rozkłada się też na Radę Miasta, która go na siłę "pompowała".

W przyszłym roku odbędą się wybory samorządowe. Najtańszym argumentem zawsze jest krytyka tego co jest obecnie. Mija jednak trzeci rok pracy Rady Miasta, w której jest większość, zdolna do wybrania na przewodniczącego Rady człowieka będącego w opozycji do Burmistrza i która obsadziła swoimi ludźmi szefów komisji. I która przez te trzy lata, mimo mówienia o nieudolności Burmistrza, nie potrafiła zdobyć większości do uchwalenia dokumentu o nieprzyznaniu absolutorium burmistrzowi. 3 lata temu podczas wyborczej debaty Jacek Orych, kontrkandydat Janusza Werczyńskiego przytakiwał obecnemu burmistrzowi i w zasadzie zgadzał się z dotychczasowymi władzami miasta.

W Markach ludzie różnie oceniają obecnego burmistrza. To fakt. Jednak wśród obecnej opozycji Werczyńskiego, nie widać człowieka, który mógłby dokonać jakiś zmian. Coraz częściej spotykam się z opinią, iż nowego burmistrza trzeba będzie szukać spoza dziś rządzących środowisk. Oczywiście jeśli wyborcy podejmą decyzję, że gospodarza trzeba zmienić.

Wczorajsza decyzja to tak naprawdę porażka obu środowisk - Wspólnoty i MSG-PO. Burmistrz nie dostał absolutorium, co może i źle wygląda, ale praktycznego znaczenia nie ma. MSG-PO, w obliczu przyszłorocznych wyborów wykonało "ruch pozorowany", który ma takie samo przełożenie na rzeczywistość jak głosowanie za w latach ubiegłych. To tak jak stracony gol w San Marino - boli, ale dla wyniku meczu był, bez znaczenia.

*

Pozostaje jeszcze pytanie o to dlaczego nad uchwałą o udzielenie absolutorium głosowano dopiero we wrześniu. To już drugi raz jak Rada Miasta nie potrafi w terminie podjąć jednej z najważniejszych decyzji.

Galeria

zdjecie: 55900
fot. 1
zdjecie

Mikołaj Szczepanowski

Mikołaj Szczepanowski - współpracuje z portalem od 2006 roku

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

BYCHOWSKI - strony internetowe, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry