Od stycznia mieszkańcy Marek będą płacić mniej za bilety. Karta Markowianina

Sylwia Matusiak UMMarki PISMarki Komunikacja

 19 września 2013    12:08

Tańsze bilety dla mieszkańców Marek to odpowiedź na akcję "Marki w pierwszej strefie" przeprowadzoną przez mareckie struktury Prawa i Sprawiedliwości - mówi Sylwia Matusiak, radna Rady Powiatu Wołomińskiego, mieszkanka Marek. - Wówczas zebraliśmy ponad dwa tysiące podpisów pod petycją i tym samym otrzymaliśmy ogromne wsparcie od mieszkańców miasta Marki. Szeroki odzew na naszą akcję przyczynił się do zasygnalizowania władzom problemu drastycznego wzrostu cen biletów, który w sposób szczególny dotyka właśnie mieszkańców II, podwarszawskiej strefy. Po tych pierwszych działaniach sprawą zajęła się marecka rada i wreszcie, rok temu zapadła decyzja o przystąpieniu Marek do projektu roboczo nazwanego Warszawa+, czyli strefy biletowej, która stworzona została właśnie dla mieszkańców Marek. Oznacza ona coś pośredniego między dwiema strefami biletowymi - tańsze bilety długookresowe, ale z ograniczeniem ważności na trasie Marki - Warszawa. Wstępna oferta kompromisu obejmowałaby I strefę i Marki. W propozycji natomiast sugerowano tańsze bilety długookresowe, a jednorazowe miałyby pozostać na dotychczasowym poziomie. Projekt Warszawa+ miał wejść w życie w kwietniu tego roku.

Dlaczego zatem nie wszedł? Radna Sylwia Matusiak wyjaśnia:

- Powodem były trudności budżetowe miasta. Decyzją Regionalnej Izby Obrachunkowej budżet Miasta Marki na 2013 r. został pomniejszony o kilka milionów, a tym samym 700 tys. złotych przeznaczonych na tańsze bilety przestało istnieć. Nie oznacza to jednak, że projekt umarł śmiercią naturalną. Przez cały czas istniała wola wprowadzenia systemu od nowego roku budżetowego, a zapowiedziane kolejne podwyżki cen biletów jedynie utwierdzały władze w tym postanowieniu.

I w końcu mieszkańcy się doczekali.

- Z dniem 1 stycznia 2014 roku (o ile tylko rada miasta Marki nie zdecyduje się na cięcia wydatków na komunikację) w Markach zacznie obowiązywać Karta Markowianina. Każdy zameldowany mieszkaniec naszego miasta będzie mógł otrzymać imienny dokument, który będzie jednocześnie nośnikiem kwartalnego, bądź miesięcznego biletu ZTM - mówi Sylwia Matusiak, zadowolona z wyników akcji, którą zainicjowała.

Już niedługo, pasażer ładujący Kartę Markowianina w punkcie ZTM, będzie robił to taniej o kilkadziesiąt złotych od normalnej ceny biletu okresowego. Wysokość zniżek nie jest jeszcze znana, ale projekt Warszawa+ zakładał dopłatę miasta Marki do biletu kwartalnego w wysokości 74 złotych. Jeżeli stawka ta zostałaby utrzymana, to posiadacz Karty Markowianina byłby uprawniony do kupienia trzymiesięcznego dwustrefowego biletu taniej niż posiadacz Karty Warszawiaka.

Więcej w Mojej Gazecie Regionalnej

Galeria

zdjecie: 56194

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

BYCHOWSKI - strony internetowe, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry