Wyrównano i utwardzono jedną z dróg

Mikołaj Szczepanowski

 23 września 2013    23:08

Pozornie nie ma powodu do pisania tak długiej notki - wyrównano i utwardzono jedną z dróg. Do tego planuję się wyasfaltować kawałek kolejnej. Być może ktoś skomentuję, że w Markach warto i z tego się cieszyć - przynajmniej po okresie posuchy w tym temacie spowodowanej budową kanalizacji.

Z kolei ktoś inny powie, że w sumie to głupia decyzja, bo zdecydowanie większa część wyrównanej drogi prowadzi przez las. Proszę zobaczyć:Gwoli ścisłości, zdjęcie z drugiej, zabudowanej strony:Ta droga to ul. Kurpińskiego. Została wyrównana i utwardzona. Obecnie prezentuję tzw. "podwyższony standard gruntowy". Nie jest to na pewno rozwiązanie w zupełności satysfakcjonujące mieszkańców, którzy od dłuższego czasu zgłaszali problem z tą ulicą. Dotąd po większych opadach potrafiła ona być zupełnie nieprzejezdna. Argumentów za zadbaniem o stan drogi można byłoby wymienić co najmniej kilka . Większość z nich jest aktualna też w stosunku do dróg w innych częściach miasta (np. taki banalny, a jednocześnie najważniejszy - ułatwienie mieszkańcom życia), ponadto była to wygodna ścieżka powrotu uczniów do domu ze Szkoły Podstawowej nr 3.

Pewnie u części z Państwa rodzi się pytanie - z jakiego powodu poświęcam temu "wydarzeniu", tyle miejsca. Ponieważ w zestawieniu z informacją o ogłoszeniu przetargu na budowę krótkiego odcinka ul. Karłowicza (ponadto planowana jest budowa chodnika), okazuję się, że to była bardzo ciekawa, dobrze przemyślana decyzja Urzędu Miasta.

Proszę rzucić okiem na mapę:Na zielono zaznaczyłem ulicę asfaltowe: Środkową, Brzechwy oraz Grunwaldzką, na niebiesko omawianą ulicę Kurpińskiego i na czerwono planowaną do wyasfaltowania część ulicy Karłowicza. Jak widać obecne zmiany to prawdopodobnie część większego planu.

Oczywiście jest to dobra droga dla określonej grupy mieszkańców miasta, nie zrewolucjonizuję codziennego życia dla całego miasta. Z "pokolorowanej" trasy i tak dzień w dzień musiało korzystać spore grono markowian, którzy poprzez ulicę Okólną chcą trafić do Trasy Toruńskiej, lub ominąć korki na al. Piłsudskiego. Teraz komfort podróży tej grupy osób znacznie się zwiększy. Lepsza droga, to też bezpieczniejsi piesi, a jak wspominałem jest to popularna ścieżka wśród uczniów.

Poprzez zadbanie o jedną z ulic i fragment kolejnej stworzono wygodny ciąg komunikacyjny dla sporej grupy mieszkańców. Warto szukać takich rozwiązań w innych częściach Marek.

Galeria

zdjecie: 56300
fot. 2
fot. 3
zdjecie

Mikołaj Szczepanowski

Mikołaj Szczepanowski - współpracuje z portalem od 2006 roku

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry