Porozmawiajmy o Polsce - ciekawe spotkanie z posłem Wiplerem

Mikołaj Szczepanowski

 24 września 2013    00:23

Gdy w czerwcu tego roku Przemysław Wipler, poseł VII kadencji odchodził z Prawa i Sprawiedliwości byłem zmartwiony. W mojej ocenie był jednym z ciekawszych głosów w partii Jarosław Kaczyńskiego. Martwiłem się, że ten głos - skupiony m.in. na gospodarce - zgubi się gdzieś w 460-osobowym Sejmie. Media głównego nurtu rzadko zauważają niezrzeszonych posłów. Wydaje mi się, że zwłaszcza jeśli są to rozsądni, niezrzeszeni posłowie.Przemysław Wipler wraz z ogłoszeniem odejścia z partii poinformował o powołaniu stowarzyszenia Republikanie. W Markach poseł pojawił się nieprzypadkowo - 19 września na stronie Republikanów opublikowano wywiad z Januszem Werczyńskim, burmistrzem Marek wraz z informacji wstąpieniu doświadczonego samorządowca w szeregi stowarzyszenia.Spotkanie zatytułowane zostało "Porozmawiajmy o Polsce". Przez pierwszą godzinę rozmawiał jednak tylko Przemysław Wipler. Osobiście dotąd nie potrafiłem sobie wyobrazić spotkania z polskim politykiem bez poruszania kwestii obyczajowych. Poseł Wipler nie tylko sam nie poruszył tego tematu, ale i dyskusja na sali poszła w kierunku gospodarki, ewentualnie obecnej sytuacji politycznej.Pierwszą część swojej wypowiedzi Poseł poświęcił na diagnozę aktualnej sytuacji Państwa. Następnie starał się zwrócić uwagę słuchaczy na to co jest jego zdaniem źródłem problemów i gdzie szukać rozwiązań. Wskazywał na rozrośniętą biurokrację, niejasność prawa czy niewydolny system podatkowy. Odwoływał się przy tym do rozwiązań angielskich czy węgierskich. Jak tłumaczył w Polsce, założenie firmy wiąże się z dużym wysiłkiem. W Wielkiej Brytanii prowadzenie biznesu podlega zgłoszeniu dopiero po 18 miesiącach od rozpoczęcia działalności. Do tego składka na ubezpieczenie społeczne jest wielokrotnie niższa niż w Polsce (równowartość ok. 100 zł). Przywoływał też przykład działania węgierskiego premiera Orbana, który obniżając stawkę podatku CIT (podatek dochodowy dla osób prawnych), osiągnął to co u nas nieskutecznie próbuję się osiągnąć podnosząc podatki - wzrost dochodów Państwa z tytułu ich pobierania.Ponad dwugodzinna dyskusja obfitowała w ciekawe tezy, przykłady i pomysły na usprawnienie Państwa. Jednym z celów spotkania było na pewno zachęcenie mieszkańców Marek do tworzenia lokalnych Klubów Republikańskich. Koordynatorem działań Republikanów na teren naszego miasta został Janusz Werczyński, burmistrz Marek. Myślę, że wkrótce opublikowane zostaną informację dotyczące działalności mareckiego Klubu Republikańskiego.

Na sam koniec dodam, że polscy parlamentarzyści zmusili mnie niestety do prowadzenia listy "tych, za których nie muszę się wstydzić". Lista ta wydaje mi się prostsza do prowadzenia niż jej odwrotna wersja. Po dzisiejszym spotkaniu poseł Wipler bez wątpienia trafia na tę pierwszą.

M. Szczepanowski

Galeria

zdjecie: 56310
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
zdjecie

Mikołaj Szczepanowski

Mikołaj Szczepanowski - współpracuje z portalem od 2006 roku

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry