IV Otwarte Mistrzostwa Polski w warcabach klasycznych aktywnych

Michał Suchecki UKSStruga

 27 listopada 2006    21:38

Mistrzostwa Polski w warcabachJest taki dzień w roku, kiedy Marki stają się warcabową stolicą Polski. Ze wszystkich stron, z największych klubów jadą do nas arcymistrzowie, mistrzowie i młode talenty, by przez kilka godzin pogimnastykować szare komórki, wpatrując się w 64-polową planszę z ustawionymi na niej białymi i czarnymi pionkami.

W tym roku takim dniem była sobota 25 listopada. W Zespole Szkół Nr 2 w Markach odbyły się IV Otwarte Mistrzostwa Polski w warcabach klasycznych 64-polowych aktywnych. Organizatorem imprezy był tradycyjnie Uczniowski Klub Sportowy ?Struga? przy współpracy Polskiego Związku Warcabowego i finansowym wsparciu Urzędu Miasta Marki. Warcabiści już dawno przetarli szlaki do naszego miasta, wyraźnie polubili Marki i ? jak można się było spodziewać ? frekwencja na sobotnim turnieju była bardzo wysoka. Do zawodów przystąpiło 82 zawodników z różnych stron Polski. W kategorii do lat 16 walczyło 40 warcabistów, w kategorii open 42.

Turniej został przeprowadzony systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund z czasem 15 min. na zawodnika na całkowite rozegranie partii. Zawody prowadzili sędziowie licencjonowani Polskiego Związku Warcabowego. Sędzią głównym był Michał Suchecki, sędziami rundowymi byli Leszek Pętlicki (kat. open) i Jarosław Suchecki (kat. do lat 16).

O godzinie 11.30 Mistrzostwa Polski otworzył Wiceprzewodniczący Rady Miasta Marki Tadeusz Skłodowski w towarzystwie radnego Marka Szczepanowskiego. Zawodnicy przystąpili do gry na długie 6 godzin. W przerwach mogli wypić kawę czy herbatę serwowaną przez rodziców dzieci należących do klubu UKS ?Struga?. Można było posilić się ciasteczkiem, na spragnionych czekały napoje sponsorowane przez firmę Coca-Cola. Niemałym powodzeniem cieszył się nasz szkolny sklepik.

Jednak to tylko krótkie przerywniki. Emocje wszystkich skupiały się przy planszach. Zawodnicy stoczyli zaciętą i wyczerpującą walkę. Trudno było przewidzieć wyniki końcowe, bowiem w obu kategoriach wiekowych faworytów z najwyższymi rankingami było wielu. Czy były niespodzianki? Owszem. Należy do nich II miejsce Krzysztofa Kowalczyka w kategorii open (zawodnik ten nie ukończył jeszcze 16 lat, ale postanowił zmierzyć się ze starszymi i odniósł wielki sukces). W grupie młodzieży do ostatniej rundy nie można było przewidzieć, kto wygra. Po 9 rundach okazało się, że Kamil Ferdzyn i Natalia Sadowska mają taką samą punktację zasadniczą i pomocniczą ? konieczna była dogrywka (tzw. baraż). Ostateczne wyniki przedstawiamy poniżej. Dodajmy jeszcze, że 3 puchary zdobyli zawodnicy UKS ?Struga? (to chyba nieźle?) - III i IV miejsce w kat. open (Michał Janicki i Maciej Łukasiewicz) oraz puchar dla najlepszej kobiety (Sonia Górniak).

Puchary, medale, nagrody rzeczowe i pieniężne uroczyście wręczył zwycięzcom Burmistrz Miasta Marki Janusz Werczyński w towarzystwie sędziów i organizatorów. Miłym akcentem było podziękowanie ze strony rodziców dla opiekuna koła warcabowo-szachowego naszego klubu Jarosława Sucheckiego za 10-letnią owocną pracę z dziećmi.

Kolejne Mistrzostwa Polski w Markach (tym razem w warcabach 100-polowych) przewidziane są w marcu 2007 (już po raz piąty). Miejmy nadzieję, że marcowe zawody będą równie udane jak te (a może jeszcze bardziej?).

Elżbieta Suchecka

wyniki turnieju*

galeria zdjęć*

*wyniki i galeria zamieszczone są na stronie PZWarc www.warcaby.pl

Galeria

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry