Akcja ratownicza na Spartakiadzie

Antoni Widomski OSP

 25 września 2013    08:33

W niedzielę 22 września 2013 roku, w czasie trwania Spartakiady Rodzinnej CZAT 2013, Ochotnicza Straż Pożarna Marki, Policja oraz Pogotowie Ratunkowe zaprezentowały pozorowaną akcję ratowniczą, przedstawiając fachowo sposób udzielenia pierwszej pomocy, zabezpieczenia miejsca wypadku oraz usuwania skutków zagrożeń.

Nasi ochotnicy po raz kolejny mieli okazje zaprezentować sprzęt który wykorzystuje podczas akcji ratowniczo gaśniczych. Uczestnicy spartakiady mieli okazję zobaczyć umundurowanie i sprzęt ochrony osobistej strażaków. Zaprezentowany został także podręczny sprzęt ratowniczy, sprzęt gaśniczy i burzący. Ciekawość wzbudzał bogato wyposażony zestaw ratownictwa medycznego R-1. Zestaw ten pozwala prowadzić akcję ratowniczą poza karetką.

Na miejscu był także zespół ratownictwa medycznego z firmy MotoMedic którzy zabezpieczali imprezę pod względem medycznym oraz 2 patrole policji.

Pokaz ratownictwa drogowego pokazał współpracę trzech różnych służb - policji, pogotowia ratunkowego i straży pożarnej.

Opis sytuacji:

Młoda kobieta poruszała się rowerem po obiekcie sportowym MTS Marcovia Marki, jechała rowerem do wyjścia. Tuż przed bramą potrącił ją kierujący samochodem młody mężczyzna. Kobieta znalazła się pod samochodem z licznymi krwawiącymi ranami na ciele. Kierowca jechał bez zapiętych pasów bezpieczeństwa. Podczas hamowania uderzył głową o kierownicę. W wyniku zdarzenia doznał urazu głowy, z rozciętej na czole skóry ciekła krew.

Patrol policji który patrolował okolicę imprezy dostrzegł zdarzenie i podjął interwencję. Policjanci sprawdzili stan poszkodowanych oraz zabezpieczyli miejsce zdarzenia, wezwali pogotowie i straż pożarną do pomocy.
Pierwsi na miejscu zdarzenia zjawili się strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Markach. Dowódca zespołu sprawdził stan obojga poszkodowanych oraz zabezpieczył pojazd wyjmując kluczyki ze stacyjki samochodu. Trzech strażaków przystąpiło do udzielania pierwszej pomocy młodej kobiecie a dwóch strażaków udzielało pierwszej pomocy kierowcy.

Zjawił się też pieszy patrol ratownictwa medycznego zabezpieczającego imprezę. Ratownicy przejęli od strażaków poszkodowanego kierowcę samochodu. Dowódca zespołu strażackiego zwrócił się do dyżurnego na Powiatowym Stanowisku Kierowania Państwowej Straży Pożarnej o skierowanie zespołu pogotowia ratunkowego w celu transportu poszkodowanych do szpitala.

Po przygotowaniu poszkodowanej do transportu została ona przewieziona do szpitala. Ratownicy medyczni z pogotowia stwierdzili że kierowca nie jest w stanie samodzielnie opuścić pojazd. Zastosowano więc deskę ortopedyczną i kierowca znalazł się w karetce. Karetka odwiozła poszkodowanych do szpitala. Straż pożarna przekazała miejsce zdarzenia policji która prowadziła czynności wyjaśniające okoliczności wypadku.

W działaniach wzięli udział:
Policjanci z komisariatu Policji w Markach ( radiowóz)
Ochotnicza Straż Pożarna w Markach ( wóz bojowy GBA )
Ratownicy Medyczni z Motocyklowego Ratownictwa Medycznego Warszawa Moto-Medic (karetka + patrol pieszy)

Wiele osób przyszło zobaczyć nasz pokaz ratownictwa drogowego. Jest to droga doskonalenia współdziałania służb ratowniczych.

Patryk Rudnik
Antoni Widomski


Fotorelacja. Autorzy zdjęć: Agnieszka Kubiak i Tadeusz KubiakVideo

Galeria

zdjecie: 56400
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 10
fot. 11
fot. 12
fot. 13
fot. 14
fot. 15
fot. 16
fot. 17
fot. 18
zdjecie

Antoni Widomski

Współpracuje z portalem od 2004 roku

www.historia.marki.pl

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry