Dorzuć się do puszki WOŚP

Obywatelska Inicjatywa Uchwałodawcza

Mikołaj Szczepanowski UMMarki RadaMiastaMarki

 15 października 2013    22:17

W dniu dzisiejszym, dzięki uprzejmości radnych Wspólnoty Samorządowej został złożony opracowany przeze mnie projekt uchwały ws zmiany Statutu Miasta Marki oraz wprowadzenia Obywatelskiej Inicjatywy Uchwałodawczej.Obywatelska Inicjatywa Uchwałodawcza jest jednym z ciekawszych instrumentów demokracji bezpośredniej. Pozwala grupie mieszkańców miasta zgłosić projekt uchwały pod obrady Rady Miasta. Dotąd prawo miejscowe nam na to nie zezwalało, inicjatywę posiadali tylko radni (samodzielnie, jako klub lub poprzez komisję) oraz burmistrz. Jest to rozwiązanie, które dopiero zyskuję na popularności w naszym kraju. Mamy przecież prawo podjęcia inicjatywy ustawodawczej na poziomie kraju, a nawet kontynentu (Europejska Inicjatywa Obywatelska), tym bardziej powinniśmy je mieć na szczeblu samorządowym, który siłą rzeczy jest nam najbliższy.

Obywatelska Inicjatywa Uchwałodawcza jest to jeden z elementów, które wpływają na budowanie zaangażowania lokalnego społeczeństwa, podobnie jak Budżet Obywatelski, nad którym jak się dowiedziałem również trwają prace.


Inicjatywa Uchwałodawcza pozwala obywatelom na bezpośrednie kształtowanie polityki miasta przez proponowanie podjęcia stosowanych uchwał. Dotyczyć mogą one zarówno kwestii strategicznych dla gminy (np. Wieloletni Plan Inwestycyjny) czy szczegółowych rozwiązań (np. budowa centralnego placu zabaw - temat, który często powraca w mareckim internecie).

Zapraszam do zapoznania się z projektem pod poniższym linkiem:

PROJEKT UCHWAŁY

Czekam również na Państwa komentarze w tej sprawie oraz ewentualne uwagi do projektu pod adresem mikolaj@marki.net.pl.

Mikołaj Szczepanowski

Galeria

zdjecie: 57633
fot. 1
fot. 2
zdjecie

Mikołaj Szczepanowski

Mikołaj Szczepanowski - współpracuje z portalem od 2006 roku

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry