17 października 2013    11:10

w trosce o bezpieczeństwo uczniów mareckich szkół publicznych.Na podstawie art. 4 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz.U. Nr 81, poz.351), oraz § 17 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 07 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U. Nr 109, poz.719) właściciele, zarządcy lub użytkownicy budynków są zobowiązani do zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa jego użytkowników, a co za tym idzie sprawdzenia organizacji oraz warunków ewakuacji w formie praktycznych ćwiczeń.

W bieżącym roku nad spełnieniem tego obowiązku w mareckich szkołach podstawowych i ponadpodstawowych czuwa Ochotnicza Straż Pożarna w Markach, która na zlecenie Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta, koordynuje i przeprowadza właśnie takie ćwiczenia.

Scenariusz we wszystkich przypadkach jest taki sam - alarm rozlega się niespodziewanie. Nauczyciele w pośpiechu, ale z zachowaniem spokoju, wyprowadzają uczniów na określone miejsce zbiórki. Tam wszyscy czekają w napięciu z drążącymi ich pytaniami - co się dzieje, czemu wszyscy wyszli? Podczas alarmu nie ma czasu na tłumaczenia. Najważniejszy jest jak najkrótszy czas ewakuacji i odpowiedni porządek. Zawsze w takim przypadku cały budynek musi zostać ewakuowany, a wszyscy jego użytkownicy muszą zebrać się w jednym, wyznaczonym do tego celu miejscu. Wyznaczone osoby funkcyjne muszą sprawdzić stan liczebny podopiecznych oraz pracowników szkoły celem potwierdzenia, że wszyscy zostali bezpiecznie ewakuowani z zagrożonego budynku.

Na szczęście wszystko się zgadza -nikogo nie brakuje, nie widać dymu ani ognia, ale w oddali słychać już sygnały nadjeżdżającej straży pożarnej. Wszyscy w napięciu obserwują co się dzieje, jak strażacy wysiadają ze swego czerwonego samochodu, odpowiednio ubrani, wyposażeni w hełmy i rękawice. Łapią bosaki, węże i inne sprzęty, które są im niezbędne w takim przypadku, łączą je szybko i ruszają do budynku szkoły. Dowódca odbiera meldunek od kierującego ewakuacją i szybko informuje działających już strażaków o panującej sytuacji.

Kilka minut napięcia. Strażacy wychodzą z budynku i jest informacja - nie ma zagrożenia. Na szczęście były to zaplanowane ćwiczenia z próbnej ewakuacji. Można wrócić do sal lekcyjnych i kontynuować przerwane zajęcia. Jeden ze strażaków, ubrany inaczej, bez hełmu i innego wyposażenia, z notesem i stoperem w ręku idzie do gabinetu dyrektora, by tam sprawdzić jeszcze pozostałe dokumenty i wypisać stosowny protokół potwierdzający przeprowadzenie obowiązkowych ćwiczeń. Przez okna widać jak wóz strażacki odjeżdża. 

Wielu ludzi zadaje sobie pytanie - czy to jest potrzebne? Odpowiedź jest bardzo prosta i jedynie słuszna - jak najbardziej!! Uczniowie oraz pracownicy szkoły dzięki takim ćwiczeniom doświadczają na własnej skórze jak wygląda ewakuacja w sytuacji zagrożenia. Strażacy zapoznają się z budynkami szkolnymi, ich topologią i rozmieszczeniem wyjść ewakuacyjnych, oraz wymaganego prawem sprzętu ochrony przeciwpożarowej. Po każdej ewakuacji, dyrekcja szkoły jest zapoznawana z jej wynikami, obserwacjami i uwagami koordynatora odnośnie ćwiczeń. Wszelkie usterki są natychmiast zgłaszane odpowiednim służbom, m.in. Wodociągowi Mareckiemu.

Do tej pory przeprowadziliśmy ewakuację następujących szkół:

Szkoła Podstawowa nr 4

Relacja Zapis wideo Galeria

Szkoła Podstawowa nr 3

Relacja Zapis wideo Galeria

Zespół Szkół nr 1

Relacja Zapis wideo Galeria

Szkoła Podstawowa nr 1

Relacja Zapis wideo Galeria

Zapraszamy do zapoznania się z bieżącymi relacjami z naszej działalności na Strefie Druha oraz śledzenia naszego profilu na Facebooku!

Zdjęcia, filmy oraz relacja pochodzą od członków Ochotniczej Straży Pożarnej w Markach.

Galeria

zdjecie: 57670
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 10
fot. 11
fot. 12
fot. 13
fot. 14
fot. 15

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry