"Duża" - szkoła zindywidualizowana

Rafał Redeł SP4

 2 marca 2005    11:21

Z Magdaleną Osińską, dyrektorką Szkoły Podstawowej nr 4 rozmawia Karina Księżyk.

- Szkoła przy ul. Dużej jako jedyna ze szkół podstawowych w Markach prowadzi klasy profilowane. Proszę o tym opowiedzieć.

- Postanowiłam wykorzystać godziny dyrektorskie przydzielając poszczególnym klasom dodatkowe lekcje decydujące o profilu danej klasy. I tak klasa IA ma dodatkową lekcję angielskiego i jest klasą językową, a klasa IB jest klasą informatyczną. Wśród klas drugich mamy klasę o profilu plastycznym oraz klasę artystyczną, która dodatkowo uczestniczy w zajęciach dramatyczno ? teatralnych. Jedna z trzecich klas ma profil teatralny, a druga sportowy. W klasach czwartych jest klasa językowa, informatyczna i ekologiczna. Natomiast klasom piątym i szóstym w trosce o wyniki kończącego szkołę egzaminu przydzieliłam dodatkową lekcję języka polskiego i matematyki. Profilowanie prowadzimy od czterech lat. Rodzice zapisują dzieci do poszczególnych klas biorąc pod uwagę zainteresowania i predyspozycje swoich pociech, a sami uczniowie korzystają z szansy dodatkowego rozwoju i lepiej się czują będąc częścią zespołów klasowych, które mają określony charakter.

- Co jeszcze wyróżnia kierowaną przez Panią szkołę?

- Mamy bardzo zróżnicowane środowisko uczniowskie ? od dzieci wybitnie zdolnych do pochodzących z rodzin dysfunkcyjnych. Wymaga to bardzo zindywidualizowanego podejścia. Nierzadko nauczyciel pracuje w jednej klasie z trzema zespołami o różnych możliwościach poznawczych.

- A po lekcjach?

- Staramy się aktywizować naszych uczniów proponując im różne zajęcia pozalekcyjne. Na przykład pani Beata Lisik, która jest szkolnym psychologiem, prowadzi zespół redaktorów tworzących szkolną gazetkę. Dzieci piszą artykuły na komputerach, opracowują skład, drukują i sprzedają gotową gazetkę w czasie zebrań rodzicielskich, zyskując środki na papier. Kładziemy też nacisk na przedstawienia. Sprawiają one dużo radości zarówno występującym jak i oglądającym i są bardzo rozwijające. Zainspirowani sztukami wystawianymi przez Józefowicza przygotowaliśmy kilka przedstawień opisujących piosenkami, tańcem i strojami poszczególne dekady minionego wieku. Najbardziej spektakularne były "Lata dwudzieste, lata trzydzieste", których fragment z dumą obejrzeliśmy w "Panoramie".

Rozmawiała
Karina Księżyk

Galeria

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry