Karina Księżyk: Zespół Szkół nr 1 - najbardziej oblegana szkoła w Markach

Rafał Redeł ZS1

 11 marca 2005    12:53

Nowoczesność w Pałacu Brigsów.
Zespół Szkół nr 1, w skład którego wchodzi Gimnazjum nr 1 oraz jedyna w Markach szkoła średnia to najbardziej zinformatyzowana placówka oświatowa w naszym mieście. Dysponuje ona 64 komputerami połączonymi w sieć. Każda z dwóch szkół korzysta z własnej pracowni komputerowej, w której na jednego ucznia przypada jeden komputer. Ponadto zbiory szkolnej biblioteki wpisane zostały do komputerowej bazy danych, książki wypożyczane są przy użyciu czytników, a do dyspozycji uczniów w bibliotece zorganizowano cztery stanowiska komputerowe z dostępem do internetu.

Gimnazjaliści w Europie.
Uczniowie gimnazjum, wspierani przez nauczycieli i rodziców, wzięli udział w organizowanym przez Gazetę Wyborczą konkursie i zdobyli tytuł "Szkoły z klasą". Jednak wcale na tym nie poprzestali: w tym roku szkolnym uczestniczą w koordynowanym przez panią Annę Drogosz projekcie "Spacerkiem po Europie", polegającym na prezentowaniu na forum szkoły przez poszczególne klasy kolejnych europejskich państw. Warto też wiedzieć, że mareckie Gimnazjum nr 1 nawiązało przyjaźń z prywatnym gimnazjum "Erudit" w Kijowie, czego efektem są zapoczątkowane już międzyszkolne wymiany młodzieży.

Administracja, ekonomia, zarządzanie wiedzą - kształcenie zawodowe w szkole średniej.
Mieszczące się w Zespole Szkół nr 1 Liceum Profilowane daje możliwość zdobycia wykształcenia zawodowego w dwóch kierunkach: administracyjno - ekonomicznym oraz zarządzania informacją. Uczniowie pragnący zdobyć wiedzę z zakresu zarządzania informacją uczą się takich przedmiotów zawodowych jak: podstawy przedsiębiorczości, technologia informacyjna, wyszukiwanie, selekcjonowanie i gromadzenie informacji, przetwarzanie informacji oraz upowszechnianie informacji. Z kolei ci licealiści, którzy wybrali kierunek administracyjno - ekonomiczny oprócz podstaw przedsiębiorczości poznają wiedzę z zakresu technologii informacyjnej, prawa i postępowania administracyjnego oraz funkcjonowania przedsiębiorstw w warunkach gospodarki rynkowej. Uczą się elementów rachunkowości a także prac biurowych. Większość zajęć zawodowych prowadzona jest w pracowni komputerowej.

28 miejsc na 21 tysięcy mieszkańców.
Zarządzane przez Jana Puściana szkoły cieszą się popularnością wśród mareckiej młodzieży. Pomimo trudnych warunków lokalowych chętnych nie brakuje. Klasy są tu najliczniejsze w Markach. Dotyczy to zwłaszcza liceum, w którego oddziałach uczy się średnio 28-ro uczniów. Na poziomie szkolnictwa średniego oferta edukacyjna naszego, liczącego już 21 tysięcy mieszkańców, miasta jest dalece niewystarczająca. Co roku powstaje tylko jeden oddział pierwszej klasy szkoły średniej. To stanowczo za mało jak na edukacyjne potrzeby prężnie rozwijających się Marek.

Karina Księżyk

Galeria

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry