Wieczór Trzech Muz w MOK - relacja

Anna Dąbrowska-Pękocka MOK

 14 lutego 2009    20:19

W niedzielę, 8 lutego w Mareckim Ośrodku Kultury po raz kolejny odbyło się spotkanie z cyklu "Wieczór Trzech Muz" - tym razem, jak zaznaczyła na wstępie prowadząca wieczór dyrektor Krystyna Klimecka, w Galerii MOK zagościła muzyka, poezja i plastyka. Dwie pierwsze muzy zaistniały podczas tego wieczoru za sprawą doskonałego pianisty i kompozytora Marcina Kuczewskiego oraz mieszkającej w Markach artystki - Elżbiety Kołodziej, która zaprezentowała zebranym recital wokalno - poetycki "W ramionach tęczy". Określenie "tęcza" pasuje idealnie do tej artystki, do bogactwa jej zainteresowań i możliwości wokalno-aktorskich. W kręgu jej zainteresowań muzycznych jest zarówno gospels song, jazz jak i piosenka aktorska. Sama tęcza jest także symbolem Bożej Opatrzności i jest częstym motywem w tradycji gospel songów. Artystka w swoim programie płynnie wędrowała od przepięknych standardów jazzowych przez ekspresyjną, bardzo emocjonalną muzykę gospel, aby wreszcie zanurzyć się w nurt piosenki poetyckiej - od repertuaru "Kabaretu Starszych Panów" zaczynając a na poezjach Jonasza Kofty i Agnieszki Osieckiej kończąc. Tak różnorodny tematycznie program zaśpiewany z autentycznym zaangażowaniem i pasją, dodatkowo poparty został znakomitym akompaniamentem. Nie mniej znaczący był także fakt, że niewątpliwy talent aktorski Elżbiety Kołodziej stał się wspaniałym dopełnieniem doskonałej interpretacji prezentowanych utworów, sprawiając, że ponad siedemdziesięcioosobowa publiczność z momentalnie poddała się czarowi artystki i wraz z nią ruszyła w muzyczną podróż, której bardzo trafnym tłem były zaprezentowane na wystawie plakaty - przedstawiające trzecią muzę niedzielnego wieczoru, plastykę.

Wybór 54 plakatów, które zostały zgromadzone na wystawie "Plastyka w Plakacie z kolekcji Sylwestra Marzocha" był bardzo głęboko przemyślany przez udostępniającą je rodzinę kolekcjonera. Słowo wstępne o wystawie przygotował jego syn, Błażej Marzoch, który zaznaczył, że priorytetem w doborze prezentowanych prac było ukazanie mnogości form plastycznych oraz ukazanie bogactwa dorobku polskiej szkoły plakatu z jej najważniejszymi przedstawicielami. Wystawa składa się w większości z dzieł mistrzów plakatu starszego pokolenia takich jak Jan Młodożeniec, Stasys Eidrigevicius, Franciszek Starowieyski oraz innych, spośród których wielu tworzy do dziś. W ich towarzystwie zobaczyć można także plakaty młodych twórców, które niejednokrotnie dorównują tym pierwszym. Błażej Marzoch oprowadził także zgromadzonych słuchaczy po wystawie podkreślając powiązania wystawianych plakatów z uczelniami, przeglądami, wystawami i konkursami oraz przyporządkowując je do różnych okresów rozwoju polskiego plakatu.

Na wernisaż przybyła również żona Sylwestra Marzocha, Mirosława i synowie: Kacper z żoną oraz mały Maciej. Obecni byli także zaprzyjaźniony z nimi Wiesław Rosocha, znakomity plakacista, ilustrator i rysownik oraz Marek Kroczek - przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Rady Miasta Marki.
Po części oficjalnej wieczoru przyszedł czas na spotkanie towarzyskie przy herbacie i słodyczach i indywidualne zwiedzanie wystawy - synowie kolekcjonera chętnie opowiadali o jego pasji i zbiorach.
Z całą pewnością niedzielny "Wieczór Trzech muz" należy zaliczyć do bardzo udanych - wspaniałe wrażenia artystyczne - zarówno te muzyczne, jak i te powiązane z prezentowaną wystawą na długo zostaną w pamięci wszystkich zgromadzonych: artystów, organizatorów, rodziny kolekcjonera oraz licznie przybyłych gości, o czym świadczyć mogą liczne wpisy w  księdze pamiątkowej MOK. Oto kilka z nich:

"Śpiewanie w tym cudownym miejscu to była prawdziwa przyjemność. Dziękuję za życzliwość i serce."
Elżbieta Kołodziej

"Dziękuję za profesjonalne zaaranżowanie wystawy. Galeria w Mareckim Ośrodku Kultury jest doskonałym miejscem do wystaw nie tylko plakatów, ale i innych sztuk plastycznych". Błażej Marzoch
"Przepiękny występ. Warto organizować takie występy, aby przybliżyć widzom tak zdolne osoby mieszkające na terenie Marek.". Tuszyńska

Anna Dabrowska - Pękocka
MOK w Markach

[gallery]

Galeria

fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry