Sprawozdanie roczne z działalności UKS JOKER za 2008 r.

Janusz Aftyka UKSJoker

 27 lutego 2009    09:11

Judocy z Uczniowskiego Klubu Sportowego JOKERPo bardzo udanym 2007 r. od samego początku Uczniowski Klub Sportowy JOKER zabrał się mocno do pracy. Od początku stycznia judocy pod kierunkiem p. Janusza Aftyki przygotowywali się do swojego pierwszego pokazu, który odbył się 16 stycznia 2008 r. z okazji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - pokazu swoich umiejętności gimnastycznych, akrobatycznych i przede wszystkim technicznych - pokazując rzuty i walki w różnych sytuacjach.Sekcja akrobatyki pod kier. p. Luizy Tyskiej, instruktora UKS, pokazała swoje zdolności akrobatyczne w tańcu. Można rzec, że to właśnie te wyczyny młodych zawodników otworzyły sezon 2008 r.

Na dużą uwagę i podziękowania zasługuje Urząd Miasta Marki, pod przewodnictwem Burmistrza p. Janusza Werczyńskiego. To właśnie sprzyjający pracownicy UM Marki zasługują na wielkie uznanie. Do rozwoju klubu, a przede wszystkim sekcji judo przyczynili się: Wiceburmistrz Krzysztof Wnuk, Naczelnik Wydziału Organizacyjnego p. Ewa Motyczyńska, Naczelnik Wydziału Przygotowania i Wdrażania Programów Unijnych oraz Promocji Miasta p. Piotr Matusiak. Dzięki takim osobom właśnie, sprzyjającej i profesjonalnej organizacji, klub przyciąga coraz większe rzesze młodych ludzi do uprawiania sportu.

Warto dodać również, iż zarządzeniem 0152/46/2008 z dnia 1 lipca 2008 r. Burmistrz Miasta Marki powołał Prezesa UKS JOKER Janusza Aftykę w skład Rady Sportu Miasta Marki.

Oprócz zajęć judo, akrobatyki, prowadzone były również zajęcia z gier zespołowych prowadzone przez p. Adama Gębskiego. Na zajęciach tych dziewczęta, bo właśnie do nich skierowana była ta dyscyplina, pod okiem instruktora rozwijała swoje umiejętności z piłki siatkowej i koszykowej - zdobywając przy tym dobre miejsca na zawodachsportowych w klasyfikacji szkół mareckich.

Klub prowadził również zajęcia funny judo na terenie przedszkoli w Warszawie i okolicach. Skupiał w sobie blisko 500 młodych, utalentowanych dzieci. Pod szyldem mareckim przedszkolacy rozwijali w sobie koordynację ruchową, a także wprowadzani byli w tajniki judo. Za swoje osiągnięcia otrzymali dyplomy, zielone odznaki i kredki z logo Marek.

Judocy uświetnili również swoim pokazem festym marecki "Przystań 2008", który odbył się 19 czerwca 2008 r. Zawodnicy uzyskali ogromne brawa i uznanie społeczności lokalnej, a także organizatorów.

Wychodząc oczekiwaniom i potrzebom społecznym UKS JOKER zorganizował w okresie wakacyjnym kolonie letnie dla dzieci najuboższych z terenów wiejskich powiatu wołomińskiego. To dość trudne przedsięwzięcie wspomogło wiele firm i instytucji - ludzi dobrej woli. W tym celu UKS JOKER wystartował w konkursach dla organizacji pozarządowych. Z Urzędu Miasta Wołomin otrzymał kwotę 5000 zł, natomiast od Mazowieckiego Kuratora Oświaty kwotę 8400 zł. Całe 3-tygodniowe przedsięwzięcie organizowane w dwóch szkołach jednocześnie: ZS w Ossowie, Szkoła Podstawowa w Zagościńcu, skupiające w sobie 100 osób, wyniosło blisko 25 000,00 zł. Pozostałą kwotę klub pozyskał od firm i ludzi dobrej woli, m.in. firma KOBUS sp. z o.o. z Kobyłki, Zakład Mięsno-Wędliniarski z Kobyłki, proboszczowie parafii pw. Św. Trójcy z Kobyłki, pw. Matki Teresy z Kalkuty z Kobyłki, pw. Matki Boskiej Zwycięskiej w Ossowie, Zakład Energetyki Cieplnej z Wołomina, Wytwórnia Papierów Wartościowych, Mc`Donald, firma CINEPIX i inne. Całość zwieńczyło przedstawienie wykonane przez dzieci, a także wręczeniem złotych, olimpijskich medali dla wszystkich, gdyż kolonia ta miała motto: "W 15 dni dookoła świata", czyli poznawanie różnych dyscyplin sportowych.
Do dziś pozostało echo organizowanych kolonii. Władze miasta osobiście pogratulowały prezesowi klubu JOKER bardzo dobrze zorganizowanego czasu wolnego i wyraziły chęć współpracy na przyszłość.

Miesiąc później judocy z klubu wyjechali na profesjonalny obóz judo do Jakubowa, gdzie mieli okazję do rywalizacji z judokami z całej Polski. Mogli również zobaczyć mistrzów olimpijskich judo, ale także podziwiać innych sportowców zawodowo ćwiczących inne dyscypliny sportowe.
Otrzymali od p. Piotra Matusiaka, pracownika UM Marki, jednakowe koszulki mareckie, a przychylną decyzją Burmistrza, dofinansowanie do obozu w kwocie 2000 zł.
To był już drugi obóz na przestrzeni dwuletniej działalności klubu.

Efekty działalności klubu widzą nie tylko władze miasta-ale także rodzice zawodników. Coraz częściej chętnie współpracują na rzecz klubu, organizując w nim życie kulturalne i sportowe.

Uczniowski Klub Sportowy JOKER wystartował również w konkursie dla organizacji pozarządowych w Wołominie i uzyskał kwotę 5000 zł na zajęcia sportowe dla dzieci z Wołomina. W porozumieniu z dyrektorami szkół: ZS w Ossowie, SP w Zagościńcu, utworzył dwie nowe, profesjonalne salki judo.
Dodatkowo w Ossowie, pilotażowo, wszystkie dzieci ze szkoły podstawowej, objęte zostały bezpłatną nauką judo.
Przyczynił się do powstania nowego klubusportowego "Polonez", któego wiodącą dyscypliną będzie judo.

Niskie stawki składek członkowskich, ale za to płaconych w 100%,  powodują, że klub oprócz profesjonalnie prowadzonych zajęć sportowych ma fundusze na rozwój swojej działalności: plakaty, ulotki, reklamy, gadżety w postaci breloków, kubków, koszulek czy drukarki do kart plastikowych. Posiadanie tych rzeczy powoduje, że wizerunek klubu jest profesjonalny.
Klub zainwestował również w oprogramowanie komputerowe "Menedżer Klubów Sportowych" i przymierza się do stworzenia profesjonalnego oprogramowania komputerowego, specjalnie dla sekcji judo.
Od grudnia UKS JOKER wszedł również we współpracę z firmą ART-NET, zajmującą się usługami teleinformatycznymi. Rodzice i sympatycy informowani są o sprawach bieżących i nowościach, za pomocą wiadomości sms czy e-mail.

Judocy, pod koniec października, mieli okazję wystartować również na swoich pierwszych zawodach judo - Ogólnopolskim Turnieju Dzieci i Młodzikóww Mińsku Mazowieckim. Start ten był bardzo dużym sukcesem młodych judoków. Na 15-stu zawodników przywieźli 12 medali. Najmłodsza zawodniczka, Alicja Śliwicka, w kategorii do 24 kg zdobyła złoty medal, wygrywając cztery walki przed czasem.
Wysoka frekwencja rodziców na turnieju spowodowała propozycję z i9ch strony zorganizowania zawodów na naszym terenie. Po wstępnej rozmowie z Burmistrzem Miasta Marki propozycja ta zyskała aprobatę.
Ustalono, że pod koniec marca, pod patronatem Burmistrza i przy współudziale rodziców w Markach, odbędzie się Ogólnopolski Turniej Judo.

To był również rok wyborczywe władzach Warszawsko-Mazowieckiego Okręgowego Związku Judo, a także do Polskiego Związku Judo. Na uwagę zasługuje fakt, iż we władzach Okręgowego Związku Judo /komisja rewizyjna/ znalazł się Prezes naszego klubu i trener judo, pan Janusz Aftyka. To niewątpliwie bardzo dobra wiadomość, choćby ze względu na rozwój tej dyscypliny w naszym mieście.

Warto podkreślić również obecność klubu w mediach i gazetach lokalnych i elektronicznych. Wpływa to bardzo pozytywnie na promocję dyscypliny judo, klubu sportowego, czy miasta Marki. Klub zawiązał współpracę z takimi gazetami jak: Życie Powiatu Wołomińskiego, Fakty WWL, Wieści Podwarszawskie, Echo Nadwiślańskie. Na bieżąco można było znaleźć tam informacje o działalności klubu i poczynaniach zawodników.
Nawiązana została również współpraca z klubem "FITSTATION" w Markach. Zawodnicy i rodzice korzystający z usług tego klubu mają zniżki na zajęcia w siłowni.

Uczniowski Klub Sportowy JOKER jest otwarty na wszelką współpracę z instytucjami, dla których dobro dzieci jest rzeczą bardzo ważną. Odważnie podchodzimy do propozycji współpracy, reklamując inne podmioty, w zamian za korzyści dla klubu i zawodników.
Trwają również prace zakończeniowe nad stroną internetową Uczniowskiego Klubu Sportowego.

JOKER stał się klubem bardzo rozpoznawalnym i bardzo cenionym w środowisku lokalnym i sportowym. Bardzo ważnym priorytetem klubu jest promocja i reklama. To ważne, by działalności takie, były poparte zaufaniem społecznym.
Zarząd Klubu powołał RADĘ SPORTU przy UKS JOKER. W skład rady weszli: p. Marta Idźkowska, p. Mariusz Wańkiewicz-czyli rodzice zawodników uczęszczających na zajęcia sportowe. Dla lepszej organizacji powołał również koordynatora ds organizacyjnych p. Barbarę Śliwicką.
UKS JOKER jest również jednym z nielicznych klubów, który ma prowadzoną pełną księgowość.

W grudniu, klub wystartował w konkursie dla organizacji pozarządowych w UM Marki na zajęcia pozalekcyjne. Zajęcia z profilaktyką skierowane dla dzieci z ubogich rodzin obejmą skecje judo, gimnastykę, gry zespołowe, a także sport dla najmłodszych dzieci w wieku 6-9 lat.

Działalność zakończyliśmy oficjalnym podsumowaniem roku sportowego.  Urząd Mista Marki wraz z UKS JOKER ufundował dla wszystkich nagrody sportowe, a najlepszym wręczył puchary, nagrody rzeczowe i bony do DECATHLONU. W kategorii najlepszego zawodnika nagrodę odebrał Jan Gogolewski, a najlepsza zawodniczka to Alicja Śliwicka. W kategorii "Nadzieja ROKU" nagrodę odebrał Michał Grykałowski. Dwie specjalne nagrody ufundowane przez Radę Sportu za wysiłek i wkład uzyskali Hubert Kaleńczuk i Katarzyna Świątkiewicz.
Nagrody i podziękowania zostały wręczone również rodzicom, a także firmom, za wkład i zaangażowanie na rzecz klubu.

Przed nami, w połowie stycznia, kolejny obóz sportowy. Tym razem, pilotażowo, będzie to wspólny wyjazd zawodników wraz z rodzicami do Zakopanego.
W najbliższycch planach jest organizacja Ogólnopolskiego Turnieju Judo w Markach. Będziemy starali się pozyskać środki na profesjonale zorganizowanie zawodów.
Myślimy bardzo poważnie o zorganizowaniu, na przestrzeni lata i jesieni, Gali Sportu, gdzie w połączeniu z festynem sportowym dla mieszkańców Marek, zaprosilibyśmy profesjonalne klubu sportowe, aby poprzez pokazy, pokazać piękno różnych dyscyplin sportowych.

Dużo udało się zrobić, ale wiele jeszcze przed nami. Na bieżąco będziemy starali się pozyskiwać środki finansowe i zachęcać instytucje do współpracy z Nami.
Marzeniem władz klubu, rodziów i zawodników  jest posiadać profesjonalną salkę do judo - z na stałe rozłożonymi materacami, z wyłożonymi na ścianach lustrami. Liczymy w tym względzie na przychylność władz i dołożymy wszelkich starań, aby marzenia, które są z dobrem dla najmłodszych, spełniły się.
Marzenia się spełniają.

Opracował: UKS JOKER

Galeria

fot. 1

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry