Zostań lokalnym patriotą...

START:    2 marca 2014

Tadeusz Markiewicz Marki2020

 5 stycznia 2014    23:34

...i zostaw 1 proc. w Markach.
W ubiegłym roku 44 proc. polskich podatników zdecydowało się wykorzystać szansę, jaką daje 1 proc. podatku PIT. Jednym pociągnięciem pióra można zdecydować, komu zaofiarować część naszej obowiązkowej daniny. Średnia kwota przekazana przez Kowalskiego wyniosła 42 zł. Niemało. W sumie Polacy - rozliczając się z PIT za 2012 r. - uszczknęli fiskusowi prawie pół miliarda i zasilili konta  organizacji, które z reguły lepiej wykorzystują pieniądze niż urzędnicy.

Prześledziliśmy finansowe aspekty 1 proc. w Markach. Bazujemy na danych pięciu mareckich organizacji pożytku publicznego (ich lista dalej). W sumie otrzymały one niewiele ponad 51 tys. zł. Nie za dużo. Weźmy teraz dane ogólnokrajowe i przyłóżmy je - niczym matrycę - do Marek. Załóżmy, że w naszym mieście mieszka 25 tys. pełnoletnich (zameldowanych i niezameldowanych) podatników PIT. Gdyby przyjąć wskaźnik 44-procentowy, uzyskalibyśmy grupę 11 tys. osób - darczyńców 1 procenta. Gdyby następnie  przemnożyć ich liczbę przez średnią kwotę 42 zł wyszłoby ponad 460 tys. zł. Worek pieniędzy, który mógłby pracować na rzecz mieszkańców. A przecież odpisów było dziewięć razy mniej. Oczywiście proporcje byłyby trochę lepsze, gdybyśmy uwzględnili osoby, które otrzymują pomoc za pośrednictwem nie-mareckich OPP. Ale i tak jest wiele do zrobienia.

Dlatego - podobnie jak trzy lata temu - proponujemy mieszkańcom Marek, by ich pieniądze z PIT pracowały dla tych organizacji bądź osób, które mieszkają i działają w naszym mieście. Niech będzie to element dobrze pojmowanego lokalnego patriotyzmu - daru, który nic przecież nas nie kosztuje. Niech dzieci - bo to one są przede wszystkim ostatecznymi beneficjentami - mają stypendia, obozy, zajęcia sportowe czy rehabilitacyjne.

Poniżej publikujemy listę mareckich OPP z ich numerem KRS. Sięgnijcie po nią, gdy będziecie wypełniać roczny PIT. Namawiamy też osoby z Marek, które korzystają z pośrednictwa pozamareckich OPP, by bezpłatnie ogłaszały się na naszych stronach. Uruchomiliśmy też na Facebooku grupę Zostaw 1 proc. w Markach, gdzie będziemy publikować informacje na ten temat.

Numer KRS i nazwa stowarzyszenia

0000236087 FUNDACJA POMOCNA RĘKA

0000319522 FUNDACJA OTWARTE SERCE

0000231763 MARECKIE STOWARZYSZENIE GOSPODARCZE

0000340903 UCZNIOWSKI KLUB SPORTOWY SANCHIN

0000231650 MARECKIE TOWARZYSTWO SPORTOWE MARCOVIA 2000

Galeria

zdjecie: 60776
fot. 2
zdjecie

Tadeusz Markiewicz

Zaręczony z samorządem, w poprzednim wcieleniu redaktor, wydawca, nieustająco marecki bloger

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

BYCHOWSKI - strony internetowe, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry