Całodobowej brak - Echo Podwarszawskie nr 2

Krzysztof Bychowski

 27 lutego 2009    10:36

Mieszkańcom Marek, Zielonki czy Ząbek doskwiera brak apteki całodobowej. Na witrynach mareckich aptek niezmiennie widnieje komunikat, że dyżury nocne pełnią apteki na placu Hallera, Bródnie i przy szpitalu w Wołominie.

Pomijając drobny szczegół, że ta na Bródnie od kilku miesięcy nie jest całodobowa, co w sytuacji, kiedy nie jesteśmy na tyle zmotoryzowani, aby dotrzeć do oddalo-nych o wiele kilometrów aptek?

Nawet jedna apteka pełniąca nocą dyżur w mieście wielkości Marek zdecydo-wanie polepszyłaby sytuację. Zatwierdzanie godzin pracy apteki w powiecie należy do zadań starosty. Czy od niego zależy też utworzenie aptek pracujących nocą?

W wydziale zdrowia starostwa wołomińskiego rozwiewają wątpliwości: - Staros-ta tylko zatwierdza godziny pracy - powiedziała nam naczelnik Dorota Jagodzińska. - Nie mamy żadnego wpływu na powstanie apteki całodobowej. W ustawie jest za-pis, że na terenie powiatu ma funkcjonować co najmniej jedna apteka z dyżurem nocnym - taka właśnie pracuje przy wołomińskim szpitalu. Natomiast nie mamy możliwości zadecydowania, aby jakaś apteka pełniła dyżur całą dobę. To kwestia zasad rynkowych i dobrej woli aptekarzy.

Rzeczywistość nie jest jednak taka prosta: - Aby powstała apteka całodobowa, trzeba się liczyć z pokaźnymi kosztami - mówi kierowniczka apteki przy Piłsudskie-go 116 w Markach Anna Janczak. - Taka apteka musi mieć zatrudnionych co naj-mniej trzech magistrów, bo tylko magister farmacji może pełnić dyżur w nocy. Do tego należy doliczyć koszty energii i wszystkie inne wydatki, które trzeba ponieść. W rezultacie na dyżury nocne mogą sobie pozwolić naprawdę duże apteki, bo wbrew pozorom nie ma wielu pacjentów, którzy muszą kupować leki w nocy. Po prostu się to mało której aptece opłaca.

Prawa ekonomii są nieubłagane i mają wpływ nawet na apteki. Przekonali się o tym niedawno mieszkańcy Bródna. Nawet w tym stutysięcznym warszawskim osiedlu nocny dyżur był nieekonomiczny. Póki co popyt na nocne usługi aptek jest za mały, aby farmaceuci dyżurowali w Markach i najbliższej okolicy przez całą do-bę. Pozostaje więc w nagłych wypadkach jeździć do Wołomina bądź na plac Hallera.

(wt)Echo Podwarszawskie zaprasza do lektury nowego wydania pod adresem:
www.gazetaecho.pl

W numerze:
• Całodobowej brak
• Będzie modernizacja Dolcanu
• HPV we własnym zakresie
• Urzędnicze tasowania
• MOK Marki
• Pan konduktor skasuje ci bilet?

Galeria

zdjecie

Krzysztof Bychowski

Rednacz portalu, jeden z jego pomysłodawców i twórców - odpowiedzialny za stronę techniczną i organizacyjną całego przedsięwzięcia.

Mieszkaniec Marek od 1995 roku, właściciel firmy zajmującej siętworzeniem stron internetowych - ACTIVENET www.avn.pl

@ RedNacz małpa marki kropka net kropka pl, 501 271 048

www.avn.pl

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry