5 lutego 2014    13:46

W Nowym Roku Biblioteka Publiczna Miasta Marki wzbogaciła się o ponad 100 nowości. Na zachętę przedstawiamy kilka tytułów...
Zapraszamy !

BARBARA ROSIEK
"ĆPUNKA"
Ćpunka - najnowsza powieść Barbary Rosiek o dziewczynce, nastolatce, kobiecie? Kim jest Anka? Jest jedną z nas, Was, koleżanką Twojej córki.
W jednej bolesnej chwili staje się Ćpunką. Czy ktoś jej pomoże? Czy ktoś ją dostrzeże? Czy jest dla niej nadzieja?

 

JO NESBO
"POLICJA"
"Policja" to kolejny tom z bestsellerowej serii o śledczym Harrym Hole?u.
Jo Nesbo, opowiadając historię o bezmiarze ludzkiego zła, konstruuje misterną fabułę pełną zaskakujących zwrotów akcji.

 

PATRYCJA BUKALSKA
"SIERPNIOWE DZIEWCZĘTA '44"
Książka "Sierpniowe dziewczęta'44" składa się z opowieści ponad 20 uczestniczek Powstania Warszawskiego.Miały zwykle 17, 18 lat, nie więcej niż dwadzieścia parę.
"Co to znaczy: kobiety w Powstaniu? Myśmy walczyły jak mężczyźni, przeżyłyśmy to samo co oni. Ja nie widzę powodu żeby szukać w tym jakiegoś kobiecego spojrzenia". "Gdyby mi powiedzieli, że nie jestem żołnierzem, to bym się oburzyła. Ale znałam swoje miejsce w szeregu". Kobiety pamiętają i mówią inaczej - więcej w ich opowieściach wspomnień o innych, o bliskich, o kolegach. Ich spojrzenie jest mniej egocentryczne; więcej w nim uważnej obserwacji, szczegółu, a mniej bohaterstwa i fanfar. Trudno powiedzieć ile ich dokładnie było. Łączniczki, sanitariuszki, minerki, peżetki, po prostu żołnierze. Czasem walczyły na pierwszej linii, czasem wykonywały szarą pracę na tyłach: gotowały, prały, opatrywały rannych. Bez nich nie była możliwa ani konspiracja przed Powstaniem, ani samo Powstanie. Ryzykowały tak samo jak ich koledzy i często płaciły tę samą cenę - życie. To jest ich opowieść. Uczestniczki Powstania Warszawskiego mówią o walce, smaku wolności, miłości, śmierci i marzeniach.

 

JULIA ALVAREZ
"CZAS MOTYLI"
Siostry Mirabal - tytułowe Motyle - to bohaterki narodowe na Dominikanie. Zaangażowały się w walkę o wolność w czasach krwawej dyktatury Rafaela Trujillo. Trzy z czterech sióstr zapłaciły za to najwyższą cenę. Julia Alvarez pasjonująco odtwarza historię ich życia, świat uczuć i wartości, a także egzotyczne realia Dominikany. Charyzmatyczne, pełne pasji i zaangażowania bohaterki zjednały sobie sympatię i uznanie tysięcy kobiet na całym świecie.
Powieść Julii Alvarez stała się światowym bestsellerem i przetłumaczono ją na szesnaście języków. Książka była nominowana do prestiżowej nagrody National Book Critics Circle Award, zyskała też dużą popularność wśród klubów czytelniczych. Powieść zekranizowano, a w filmie wystąpili m.in. Salma Hayek i nominowany do Oscara Edward James Olmos.
W 1999 roku ONZ ustanowiło 25 listopada Międzynarodowym Dniem Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet, by uczcić rocznicę brutalnego morderstwa trzech sióstr Mirabal.

 

JERZY PILCH
"DRUGI DZIENNIK. 21 CZERWCA 2012 - 20 CZERWCA 2013"
Kiedy w czerwcu 2012 roku Jerzy Pilch zaczyna pisać drugi tom dziennika, Polska wylega na stadiony i w nieznośnym upale przeżywa rytualne porażki drużyny narodowej. Pisarz, wytrawny filozof polskiej piłki nożnej, przybiera tymczasem bardziej osobisty ton: odwraca się od telebimów na sąsiednim placu Defilad i w mieszkaniu na Hożej konfrontuje się ze wzmożeniem rzeczy ostatecznych. Kobiety odchodzą w siną dal - demony podchodzą ze wszystkich stron. Rzadsze stają się wizyty w realnej Wiśle - imaginacyjnej prawie nie opuszcza.
Otwarcie pisze o tęsknocie za zdrowiem, o uldze porannych przebudzeń, szansach na życie wieczne. Bablu, Cioranie, Dostojewskim. Obok osobistych przemyśleń nie brak tu anegdot i nawiązywań do bieżących wydarzeń. Typowe dla autora dystans i ironia, połączone z przeczuciem nieuniknionej, ale i na swój sposób wyzwalającej utraty kontroli nad wszystkim, czynią "Drugi dziennik..." frapującą i nieprzewidywalną lekturą. Bo to, co tak naprawdę zostało, to "Bóg i piłka nożna". Ponad wszystko, "Drugi dziennik..." to prawdziwa rozkosz obcowania z Pilchowską frazą w sensie ścisłym.

 

ŁUKASZ MACIEJEWSKI, DANUTA STENKA
"FLIRTUJĄC Z ŻYCIEM"
Piękna, emocjonalna, pełna temperamentu, kobieta sukcesu, gwiazda ekranu. Wykreowany przez media wizerunek Danuty Stenki nawet w połowie nie oddaje prawdy o jej niezwykłej osobowości. Książka "Flirtując z życiem" odsłania inne, nieznane oblicze lubianej artystki. W szczerej rozmowie z Łukaszem Maciejewskim aktorka opowiada o swoim dzieciństwie spędzonym w maleńkiej kaszubskiej wsi, o wyboistej ścieżce kariery, która zaprowadziła ją na najważniejsze sceny stolicy, wreszcie o fascynującej pracy w teatrze, na planie filmowym i w telewizji. Barwne anegdoty o ludziach kina i teatru przeplatają się z wyznaniami na temat prywatnych spraw. Stenka nie waha się otwarcie mówić o kosztach, jakie wiążą się z tak wymagającym zawodem jak aktorstwo. Wspomina o towarzyszącym jej przez lata stresie i ciągłym braku pewności siebie. Z tych poruszających zwierzeń wyłania się opowieść o dojrzewaniu kobiety do niezależności i spełnienia. Każdy z łatwością odnajdzie tu cząstkę własnego życia.

 

LYDIA CACHO
"NIEWOLNICE WŁADZY"
Według Amnesty International Lydia Cacho jest najbardziej znaną dziennikarką śledczą
i obrońcą praw kobiet z Meksyku. Od lat walczy z niewolnictwem seksualnym i o prawa kobiet.
Twierdzi, że współczesny rynek handlu żywym towarem, z niewolnictwem seksualnym
na czele, wkrótce przekroczy rozmiary niewolnictwa afrykańskiego. To drugi najbardziej dochodowy
czarny biznes po narkotykowym. W swojej przejmującej książce tworzy globalną
mapę współczesnego niewolnictwa. Jest szczególnie wrażliwa na prostytucję dzieci i nieletnich.
Materiały do tej książki zbierała 5 lat, jeżdżąc po świecie. Spotykała się z ofiarami
i opisała ich dramatyczne losy. Sama w związku ze swoją działalnością padła ofiarą gwałtu,
a sprawcy nie ponieśli kary. Lydia wypowiedziała wojnę handlarzom żywym towarem
w Meksyku i na całym świecie. Dzięki jej pracy zapadły wyroki dożywotniego więzienia, ale
niestety, tylko dla nielicznych przestępców.

 

IAN FRAZIER
"PODRÓŻ PO SYBERII"
W swojej nowej, fascynującej książce Ian Frazier, jeden z największych, najbardziej elokwentnych reportażystów naszych czasów, kieruje swoje niezwykle przenikliwe, mądre i pełne empatii spojrzenie na Syberię, olbrzymią, naznaczoną przez historię krainę w azjatyckiej części Rosji, której ponura, osławiona przeszłość stanowi ledwie jeden z setek aspektów składających się na pełen obraz tego urzekającego, zupełnie wyjątkowego regionu świata. W Podróżach po Syberii Frazier z wielka pasją i zaangażowaniem ukazuje nam rolę Syberii w historii - jej znaczenie z naukowego, gospodarczego i politycznego punktu widzenia - dzięki czemu, po lekturze jego książki, jawi się nam ona z całkowicie nowej, intrygująco fascynującej perspektywy.

 

ANNA JEAN MAYHEW
"SUCHA SIERPNIOWA TRAWA"
Wciągająca opowieść w duchu Służących i Sekretnego życia pszczół o przyjaźni między Mary, ciemnoskórą służącą, i Jubie, trzynastoletnią białą dziewczynką z szanowanej, zamożnej rodziny, która, jak się okazuje, skrywa wiele niewygodnych tajemnic... Poruszająca historia o potrzebie bliskości, szczerości, tolerancji, wyrozumiałości dla inności, niezgody na rasizm i zarazem pasjonujący obraz amerykańskiej rodziny i prowincji Południa Stanów w burzliwych i pełnych napięć latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku.

 

SIMON BECKETT
"RANY KAMIENI"
I znowu W wołaniu z grobu: ponure torfowiska i wrzosowiska, i mgła...
I teraz Rany kamieni. I słońce, pola, pszeniczne łany, strumyk, zagajnik... Wszystko zastygłe w bezruchu. Obezwładnia nas upał. I osacza cisza. W ten idylliczny krajobraz wjeżdża luksusowym audi na oparach benzyny narrator. Ale to nie doktor Hunter. Nie wiemy - i prawie do końca się nie dowiemy - kim jest. Wiemy, że ucieka. I że się boi. Panicznie się boi. A my razem z nim. I o niego. Choć wcale nie wiemy- i prawie do końca się nie dowiemy - czy jest ofiarą, czy może mordercą...
Rany kamieni - tu wszystko jest inne: bohater, sceneria, tylko Beckett jest taki sam:
Mistrz wyrafinowanej prozy, oszczędnych środków, bogatego języka, plastycznych opisów. Mistrz emocji, mistrz nastroju, strachu i tajemnicy.

Galeria

zdjecie: 61691
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 9
fot. 10

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry