UROCZYSTOŚĆ PATRIOTYCZNA. 1.III - DZIEŃ ŻÓŁNIERZA WYKLĘTEGO.

MOK Marki MOK

 16 marca 2014    10:59

Marecki Ośrodek Kultury, czwartek, 20.03.2014, godzina 16:00

UROCZYSTOŚĆ PATRIOTYCZNA. 1.III ? NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI "żOŁNIERZY WYKLĘTYCH". W programie: okolicznościowy referat kpt. mgr JERZEGO ZYBERTA, projekcja filmu ARKADIUSZA GOŁĘBIEWSKIEGO pt. KWATERA "Ł". Oprawa muzyczna KWARTET KLARNETOWY "SCHERZO" w składzie: Jacek Olejniczak, Marek Karwowski, Konrad Putowski, Łukasz Kukulski. Wstęp wolny.

ŻOŁNIERZE WYKLĘCI - żołnierzy podziemia niepodległosciowego i antykomunistycznego, stawiającyh opór próbie sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR w latach 40. i 50. XX wieku
W 2001 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę, w której uznał zasługi organizacji i grup niepodległościowych, które po zakończeniu II wojny światowej zdecydowały się na podjęcie nierównej walki o suwerenność i niepodległość Polski, oddając w ten sposób hołd poległym i pomordowanym oraz wszystkim więzionym i prześladowanym członkom organizacji Wolność i Niezawisłość. Było to pierwsze tej rangi uhonorowanie żołnierzy zbrojnego podziemia antykomunistycznego.

W 2009 roku organizacje kombatanckie, skupione wokół Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych, reprezentującego takie organizacje jak: Zrzeszenie "Wolność i Niezawisłość", Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, wsparte przez opolskie władze samorządowe, zwróciły się o ustalenie dnia 1 marca Dniem Żołnierzy Antykomunistycznego Podziemia.

"(...) żołnierze tzw. drugiej konspiracji, którzy jako pierwsi walczyli o Wolną Polskę z okupantem sowieckim i zainstalowanym przez niego reżimem komunistycznym, zapłacili za wierność swoim ideałom niejednokrotnie cenę najwyższą - cenę swego życia. Nawet jeśli udało Im się przeżyć, przez kolejne 45 lat żyli z piętnem - jak to określała komunistyczna propaganda - "bandytów" i "faszystów".Fragment pisma z dnia 8 czerwca 2010 roku Rady Ministrów, w którym pozytywnie zaopiniowała przedstawiony jej projekt, wskazując, że uzupełnia on katalog świąt i dni pamięci, upowszechniających tradycje walk o Wolną Polskę.

"W hołdzie ?Żołnierzom Wyklętym? - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu..." to początek preambuły Ustawy o ustanowieniu przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" z dnia 3 lutego 2011 roku, którą Prezydent Bronisław Komorowski podpisał, 9 lutego 2011.

PAMIĘĆ O ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH (fragment)
Oglądając "Kwaterę Ł", zobaczymy Polskę, której na co dzień nie widzimy w przestrzeni mediów głównego nurtu - mówi Arkadiusz Gołębiewski, reżyser filmu o ofiarach terroru komunistycznego "Kwatera Ł", w rozmowie z "Gazetą Polską Codziennie" [Wywiad przeprowadził Robert Tekieli].

Twój film o Łączce odnosi duże sukcesy... Co wydarzyło się z nim w ciągu ostatniego miesiąca?
Od premiery minęło niemal 10 miesięcy i widać, jak ten czas pracuje na korzyść przywracania zbiorowej pamięci o pomordowanych w latach 1945?1956. W mediach ukazują się liczne publikacje, powstają różne inicjatywy, które honorują badaczy polskiej historii najnowszej. Ja to obserwuję z bliska, bo od kilku miesięcy podróżuję z filmem po kraju. W tym czasie film był również pokazywany i nagradzany na festiwalach.

Jakie to nagrody?
W listopadzie pierwsza była nagroda "Aby Polska była Polską" przyznana przez Towarzystwo Patriotyczne Jana Pietrzaka, potem była nagroda na warszawskim festiwalu "Kino z duszą", a w ostatni piątek w Kielcach otrzymałem II nagrodę festiwalu Form Dokumentalnych "Nurt". Przegląd filmów o takiej tematyce na festiwalach jest bardzo istotny, bo docierają one do bardzo różnej publiczności. Najczęściej niezajmującej się tematem naszego dziedzictwa historycznego. Oglądając "Kwaterę Ł", zobaczymy Polskę, której na co dzień nie widzimy w przestrzeni mediów głównego nurtu.

Praca zespołu prof. Szwagrzyka, którą ukazałeś, zasługuje na docenienie, ale Twój obraz stał się też istotnym elementem dyskusji w kraju o ogromie zbrodni systemu komunistycznego.
Tak. Stał się głosem w dyskusji i metodą przywracania pamięci o Żołnierzach Wyklętych, najbardziej zapomnianych polskich bohaterach najnowszych czasów.
ŹRÓDŁO: Gazeta Polska Codziennie

Klarneciści ZESPOŁU "SCHERZO" - Jacek Olejniczak, Marek Karwowski, Konrad Putowski, Łukasz Kukulski, absolwenci wyższych szkół muzycznych, od lat są muzykami Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego (dawniej Orkiestry Koncertowej Wojska Polskiego im. Stanisława Moniuszki). Tu, poza codziennymi próbami i koncertami, znaleźli idealne warunki, aby spełniać swoje artystyczne ambicje i z wielkim powodzeniem w swoim zespole kameralnym wykorzystywać zdobywane umiejętności. "Scherzo" uświetnia uroczystości u Prezydenta RP, Premiera, w Sejmie oraz u najwyższych władz wojskowych, występuje w wielu salach koncertowych oraz kameralnych i klubowych.

Galeria

zdjecie: 62783
zdjecie

MOK Marki

Marecki Ośrodek Kultury jest samorządową instytucją kultury. Powstał w 1984 roku. Naszą siedzibą jest zabytkowy, ponad stuletni budynek z piękną wieżyczką, mieszczący się w centrum miasta przy ul. Fabrycznej 2, róg ul. Piłsudskiego. Uchwałą Rady Miasta Marki z dnia 18 maja 2011 roku Marecki Ośrodek Kultury otrzymał imię Tadeusza Lużyńskiego - mareckiego artysty plastyka, pedagoga i społecznika.

MISJA
Misją Mareckiego Ośrodka Kultury jest kreowanie zainteresowań kulturą i sztuką, animacja
i edukacja kulturalna oraz upowszechnianie lokalnych tradycji.

Oferujemy udział w zajęciach stałych i cyklicznych, a także spotkaniach, koncertach, spektaklach teatralnych, wernisażach, sesjach warsztatowych i projektach. Przygotowujemy do udziału w kulturze artystycznej i zapewniamy kontakt ze sztuką i artystami.

ZAPRASZAMY DO KORZYSTANIA Z NASZEJ OFERTY
ZAPRASZAMY DO JEJ WSPÓŁTWORZENIA I WSPÓŁPRACY

Chcemy być miejscem pobudzającym lokalną aktywność, miejscem przerzucania mostów pomiędzy różnymi grupami mieszkańców. Czekamy na nowych partnerów, nowych uczestników i nowe propozycje.

mokmarki.pl

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry