Płoną trawy, płoną..

Marcin Brzeziński OSP

 14 marca 2014    22:38

Mareccy strażacy apelują:Wszystkie pożary są niebezpieczne, jednak niedzielna akcja była w pewien sposób wyjątkowa. Pożar szalał w pobliżu miejsca, gdzie pół roku wcześniej spłonął budynek komunalny. O tamtym pożarze wiedzą już wszystkie jednostki straży pożarnej w powiecie. Jest przytaczany jako przykład szkodliwego działania niszczycielskiego żywiołu - ogień, temperatura, szkodliwe opary. Niestety wszystko wskazuje na to, że temat Marek może pojawić się znowu.Krótka zima zbiera swoje żniwo. "Sezon" na wypalanie traw trwa w najlepsze. W samych Markach, w ciągu zaledwie jednego miesiąca (!) jednostka OSP wyjechała do pożarów traw aż 19* razy (!!!).  Jest to bardzo dużo biorąc pod uwagę, że zaledwie w ciągu jednego dnia nasi strażacy brali udział aż w 4 interwencjach przy tego typu pożarach.

Do wspomnianego wyżej zdarzenia musiały przyjechać 4 zastępy strażaków, w tym z Wołomina i Radzymina. Pożar trawił obszar ok. 4 hektarów, a działania trwały ponad 4 godziny. W bezpośrednim sąsiedztwie wypalanych nieużytków znajdują się zabudowania mieszkalne i zakłady pracy. O tym, że styropian z elewacji topi się w ciągu kilku sekund przekonali się już mieszkańcy osiedla przy ul. Słonecznej. Naprawdę, nie warto sprawdzać tego zjawiska kolejny raz!Po zimie i przy obecnych temperaturach otoczenia, trawy są wysuszone i palą się bardzo szybko. Rozprzestrzenianiu się ognia sprzyjają również powiewy wiatru. W przypadku nagłej i nieoczekiwanej zmiany jego kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli. Tracą na tym wszyscy - zwierzęta, roślinność, a przede wszystkim ludzie.

Dlatego prosimy i apelujemy! Nie wypalaj traw! Reaguj, jeśli widzisz, że ktoś chce to zrobić!

Zawsze możesz próbować zwrócić uwagę podpalaczowi, jednak bezpieczniejszym i skuteczniejszym sposobem jest poinformowanie straży pożarnej i policji.

Państwowa Straż Pożarna - 998 lub 112, Policja - 997 lub 112.

 

Każdy z odnotowanych pożarów spowodował zniszczenia w środowisku naturalnym i straty materialne. Do ugaszenia każdego z tych pożarów zaangażowane były środki zarówno finansowe jak i ludzkie. Paliwo, energia do pobrania wody oraz gaszenia są finansowane ze środków publicznych.

Nie przyglądaj się bezczynnie! Reaguj!

 

O wszystkich naszych interwencjach możecie przeczytać na Strefie Druha

Materiał filmowy KG PSP "Nie dla wypalania traw"

 

 

*Stan na 14.03.2014r., godz. 11:00

Galeria

zdjecie: 62868
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 9
fot. 10
fot. 11
fot. 12
fot. 13
fot. 14
fot. 15
fot. 16
fot. 17
fot. 18
fot. 19

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

BYCHOWSKI - strony internetowe, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry