26 kwietnia 2007 16:28
Dnia 30 marca 2007 roku odbył się w Bibliotece Publicznej Miasta Marki finał konkursu czytelniczo-plastycznego ?Bohaterowie książek Astrid Lindgren? ogłoszonego z okazji 100-lecia urodzin autorki ?Dzieci z Bullerbyn?. W konkursie wzięło udział 130 dzieci z klas I-IV mareckich szkół. 15 marca spotkaliśmy się z uczestnikami części czytelniczej konkursu ? 80 dzieci w czteroosobowych grupach rozwiązywało test wyboru ? 40 szczegółowych pytań dotyczących treści 4 książek: ?Emila ze Smalandii?, ?Pipi Pończoszanki?, ?Dzieci z Bullerbyn? i ?Lotty z ulicy Awanturników?. Mimo, że przygotowane zostały również pytania dodatkowe na wypadek zbyt dużej liczby poprawnych odpowiedzi młodzi czytelnicy zapędzili organizatorów w przysłowiowy kozi róg. 50 na 50 możliwych punktów uzyskały w teście 3 czteroosobowe grupy, czyli 12 uczniów zdobyło I miejsce!!! Na drugim miejscu była grupa z 49 punktami, na trzecim ? znów 3 grupy z 48 punktami na koncie. Na szczęście nie przewidzieliśmy typowego podium zwycięzców, bo musielibyśmy zmieścić na nim w sumie 28 osób!
W przerwie między rozwiązywaniem testu a liczeniem punktów mali czytelnicy oglądali wystawę 67 rysunków przysłanych do części plastycznej konkursu. W drodze głosowania wybrali prace, które najbardziej im się podobały i to oni wyłonili zwycięzców . I znów pojawił się problem z wybraniem najpiękniejszych rysunków. W związku z tym na pierwszym miejscu znalazło się dwoje młodych artystów-ilustratorów, na drugim troje i na miejscu trzecim dwoje. Rysunki są tak pomysłowe, dzieci włożyły w nie tak wiele pracy i wykazały się tak dużą inwencją, że trudno było nie wyróżnić jeszcze czterech. Finalistów ? w sumie 39 osób - gościliśmy 30 marca w naszej bibliotece. Zostały rozdane dyplomy i nagrody ? jak to zwykle bywa, ale przygotowaliśmy dla nich szczególną ? myślę ? niespodziankę spotkanie z ?opowiadaczami? z ?Grupy Studnia O?.
?Grupa Studnia O? działa od roku 1997 i jej członkami są absolwenci i pracownicy Instytutu Kultury Polskiej przy Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego ,a także studenci innych wydziałów humanistycznych UW. Stowarzyszenie stale współpracuje z Instytutem Kultury Polskiej UW, Biblioteką Uniwersytecką, Muzeum Narodowym w Warszawie i Krakowie, Ośrodkiem Kultury Ochoty, Centre de Litterature Orale w Vendome we Francji. Jak sami o sobie piszą członkowie stowarzyszenia inspiracją dla ich działań jest ?...idea starożytnego sympozjonu, przedstawionego w takich dziełach jak Uczta Platona. Zależy nam na stworzeniu atmosfery biesiady, w której opowieści i poezja przenikają się z muzyką ,śpiewem i degustacją starannie dobranych potraw, dzięki czemu widzowie doświadczają uczestnictwa w zdarzeniu pełniej i na różnych poziomach ( jest to uczta opowieści działająca na wszystkie zmysły). I rzeczywiście działa! Specjalnie dla nas P. Beata Frankowska przygotowała plan literackiej podróży po krainach Szwecji na kanwie ?Cudownej podróży? Selmy Lagerlof. Przy akompaniamencie ludowej muzyki rodem ze Skandynawii wysłuchaliśmy legend i opowieści rodem m.in. ze Smalandii i Laponii , opowiedzianych ze swadą i zaraźliwym humorem ? niestety ? bez degustacji, ale mamy nadzieję na pełniejsze spotkanie przy okazji z innej części świata . Podobało nam się BARDZO i zdziwiło , że można jeszcze dzieci w wieku lat 8-12 trzymać w napięciu i zaangażowaniu nie sadzając ich przed telewizorem czy komputerem.
Pragniemy podziękować dyrektorom i nauczycielom szkół podstawowych w Markach za przygotowanie dzieci do konkursu, za obecność i wsparcie przy podejmowaniu tego typu działań. Współpraca z Państwem jest podstawą działalności naszej biblioteki w kierunku rozwijania czytelnictwa wśród najmłodszych. Jeszcze raz BARDZO DZIĘKUJEMY!
A oto zwycięzcy:
KONKURS CZYTELNICZY:
I miejsce:
Karolina Gąska, Karolina Rępalska, Patrycja Roguska, Aleksandra Wysocka
Klasa III b SP nr 5
Klaudia Dylewska, Monika Kuchnio, Grzegorz Majewski, Ola Pogorzelska
klasa III b SP nr 3
Krzyszrof Banaszek, Adrian Szymanowicz, Konrad Goncarz, Michał Wójcik
Klasa IV a SP nr 5
II miejsce:
Małgorzata Bielecka, Róża Szatan, Łukasz Wnuk, Rafał Dąbrowski
Klasa III a SP nr2
III miejsce:
Ewelina Rowicka, Aleksandra Ćwik, Emila Zalewska, Marcin Marcinkowski
Klasa III b SP nr 4
Sandra Pietrucha, Weronika Bąk, Karolina Pszczółkowska, Ola Rżewska
Klasa II a SP nr 5
Małgosia Godlewska, Patrycja Kostrzewa, Małgosia Szymańska, Piotr Kępa
Klasa IV b SP nr 5
KONKURS PLASTYCZNY:
I miejsce:
Emilka Rudzińska (IV a SP nr 5), Marta Juszczuk (III a SP nr 4)
II miejsce:
Ola Ćwik ( III b SP nr 4), Natalia Krukowska ( II a SP nr1),Karina Jarząbek (IV b SP nr 4)
III miejsce:
Klaudia Ochman (IV a SP nr 4), Jan Goławski ( III a SP nr 4)
Wyróżnienia:
Weronika Lipińska ( II a SP nr 3), Emilka Sprycha (IV c SP nr 3), Maja Parysek ( III a SP nr 4), Monika Kuchnio ( III b SP nr 3).
Prace konkursowe można oglądać w Bibliotece Publicznej Miasta Marki w godzinach otwarcia.
Rednacz portalu, jeden z jego pomysłodawców i twórców - odpowiedzialny za stronę techniczną i organizacyjną całego przedsięwzięcia.
Mieszkaniec Marek od 1995 roku, właściciel firmy zajmującej się tworzeniem stron internetowych - BYCHOWSKI - strony internetowe www.avn.pl
@ RedNacz małpa marki kropka net kropka pl, 501 271 048
Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
BYCHOWSKI - strony internetowe, sklepy internetowe - Marki, Warszawa