Certyfikaty uczestnictwa w zajęciach Powiatowej Szkoły Rodzenia

Sylwia Matusiak

 17 kwietnia 2014    10:04

15 kwietnia 2014r. w Szpitalu Powiatowym w Wołominie zostały wręczone pierwsze Certyfikaty uczestnictwa w zajęciach Powiatowej Szkoły Rodzenia prowadzonej w ramach Programu polityki prorodzinnej w powiecie Wołomińskim TAKrodzina.pl.

Certyfikaty z rąk Starosty Piotra Uścińskiego odebrało 11 par, które ukończyły 20-godzinne przygotowanie do powitania swego dziecka na świecie. Kurs rozpoczął się 11 lutego 2014 r. i obejmował 10 spotkań poświęconych zdrowiu kobiety przed i po porodzie, opiece i pielęgnacji dziecka przekazanych w postaci wykładów, prezentacji, warsztatów i zajęć uczestniczących z fizjoterapeutą. Zajęcia prowadzone są na zlecenie Starostwa przez specjalistów z dziedziny położnictwa, neonatologii i fizjoterapii.

- Nasza powiatowa bezpłatna szkoła rodzenia jest kolejnym działaniem zmierzającym do stworzenia dobrego klimatu wokół rodziny i kształtowania pozytywnego wizerunku rodziny z dziećmi. Wspieramy rodziny i chcących założyć rodzinę. Mam nadzieję, że udział w zajęciach w znakomity sposób przygotuje przyszłe mamy i tatusiów do przyjścia na świat upragnionego potomstwa - mówi starosta wołomiński Piotr Uściński.

- Cieszę się, że udało się zrealizować projekt bezpłatnej szkoły rodzenia, która jest dostępna dla wszystkich mieszkańców powiatu. Jest to kolejny element programu polityki prorodzinnej, który daje realne korzyści i przygotowuje przyszłych rodziców do tego ważnego wydarzenia, jakim jest przyjście na świat dziecka - podkreśla Sylwia Matusiak, obecna wiceburmistrz Marek, a jeszcze jako radna powiatowa inicjatorka powstania programu TAKrodzina.pl i Powiatowej Szkoły Rodzenia.

Bezpłatna Powiatowa Szkoła Rodzenia cieszy się dużym zainteresowaniem przyszłych rodziców z terenu całego powiatu, o czym świadczą uczestnicy zamieszkujący w różnych gminach naszego powiatu: Ząbki, Zielonka, Kobyłka, Tłuszcz, Radzymin, Marki, Klembów jak również Poświętne.

-Bardzo nam się przydały zajęcia, a w Szpitalu jest bardzo miła, życzliwa i profesjonalna obsługa. Jesteśmy z żoną na TAK - podsumował Sebastian Sobieraj, uczestnik kursu a od dwóch tygodni szczęśliwy tatuś.

Przyszli rodzice na koniec wypełniają kwestionariusz ankiety, dzięki czemu przekazują cenne uwagi i sugestie, które wykorzystane będą przy organizacji kolejnych zajęć. W ankiecie oceniają zarówno poziom jak i sposób przekazania prezentowanej wiedzy i umiejętności. Pierwsze dwie grupy najwyżej oceniły zajęcia dotyczące pielęgnacji noworodka i karmienia piersią, a na pytanie ,,Czy polecilibyście państwo Powiatową Szkołę Rodzenia innym osobom?- wszyscy odpowiedzieli twierdząco. W pytaniach otwartych pojawiły się sugestie o zwiększenie czasu poświęconego pielęgnacji noworodka i opiece nad wcześniakiem. Celem zajęć jest przygotowanie ciężarnej i jej partnera do porodu i aktywnego w nim uczestnictwa, ale również przekazanie informacji m.in. o zdrowiu w ciąży, o odżywianiu, jak radzić sobie z dolegliwościami, o czynnikach mających wpływ na zdrowie kobiety ciężarnej i jej dziecka. Główny akcent zajęć kładziony jest na poród naturalny, ale kształcenie obejmuje przygotowanie do wielu wariantów porodu, tak aby w sytuacji, gdy okazuje się, iż będzie on przebiegał inaczej, rodzice rozumieli to co się dzieje i świadomie w tym uczestniczyli. Szkoła rodzenia edukuje jak opiekować się noworodkiem, niemowlęciem, przygotowuje do karmienia naturalnego, uczy dialogu z dzieckiem.

Nie zabrakło również kilku osobistych uwag Piotra Uścińskiego -prywatnie taty dwójki dzieci, na temat opieki i pielęgnacji nad niemowlęciem.

 

Aktualnie w zajęciach uczestniczy kolejnych 36 par, a następne 12 rozpocznie cykl spotkań w najbliższy wtorek tj. 22 kwietnia. Dla kolejnych grup planowane są zajęcia od 8 maja (jest jeszcze kilka wolnych miejsc!).

Zapisy i szczegółowe informacje pod nr tel. 22 763 31 37 od poniedziałku do piątku w godz. 10.00- 14.00

Galeria

zdjecie: 63605
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry