Wernisaż wystawy batików Moniki ZAŁĘSKIEJ "MOJE KLIMATY"

START:    18 maja 2014

MOK Marki MOK

 6 maja 2014    13:22

Marecki Ośrodek Kultury, niedziela, 18.05.2014, godzina 17:00

Wernisaż wystawy batików (malarstwo na tkaninie) Moniki ZAŁĘSKIEJ "MOJE KLIMATY" oraz recital piosenkarki Danuty BŁAŻEJCZYK, przy fortepianie Dariusz JANUS. Wstęp wolny.

MONIKA ZAŁĘSKA

Z przyjemnością przedstawiamy Państwu wystawę autorskiego batiku mareckiej artystki Moniki Załęskiej, od wielu lat związanej ze środowiskiem plastyków skupionych wokół Mareckiego Ośrodka Kultury. Swą przygodę z tą piękną techniką zaczynała w naszej pracowni, pod kierunkiem instruktora batiku artysty plastyka Iriny Zawało, by później rozwijać się twórczo w zaciszu własnej pracowni. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych organizowanych w naszej Galerii: Batikowy Jubileusz (2010), Preludium dla Ciurlionisa (2011) i Prezentacje Plastyki Mareckiej (2009, 2011, 2013).
Intencją Dyrektor MOK Krystyny Klimeckiej, a także moją, jest prezentowanie sylwetek mareckich twórców w tak szczególnym czasie jakim jest rok jubileuszowy - trzydziestolecie MOK.


Artysta plastyk Luiza Wojciechowska-Konopka
Komisarz wystaw Galerii Mareckiego Ośrodka Kultury


 Technika batiku polega na uzyskiwaniu wzorów na tkaninie, najczęściej bawełnianej, przez pokrywanie płótna gorącym woskiem. Używa się do tego pędzla, patyczka, szpatułki lub innych tradycyjnych narzędzi. Następnie tkaninę zanurza się w zimnej kąpieli barwiącej. Miejsca pokryte woskiem pozostają niezabarwione. Po wysuszeniu kolorowego płótna, można nałożyć kolejną warstwę wosku i ponownie farbować w ciemniejszym barwniku. Czynność tę powtarza się wielokrotnie (jest to dość żmudny i długotrwały proces). Przy krzepnięciu wosku tworzą się rysy, przez które przenika barwnik, dając charakterystyczne dla batików żyłkowanie (tzw. krakelury). Po wykonaniu projektowanego wzoru tkaninę prasuje się przez biały papier w celu usunięciu wosku.

Batik to niezwykle piękna, ale i trudna technika tworzenia. Wymagająca wielkiego skupienia, czasu i umiejętności, daje w zamian radość odkrywania świata koloru, plamy i splotu samej tkaniny, na której powstaje dzieło. I chociaż efekt tej kombinacji środków wyrazu nie jest do końca przewidywalny, to jednak wprawne oko wychwyci w nim zamysł i wizję zakochanego w batiku artysty. Właśnie taką pasję i taką wizję możemy łatwo odnaleźć w pracach Moniki Załęskiej. Pełne światła i czystych barw batiki cieszą nie tylko wzrok, ale także zaspokajają odwieczną potrzebę człowieka by obcować z pięknem i stawać się jego częścią. Tkaniny Moniki Załęskiej, czy to  abstrakcyjne, czy metafizyczne, czy bardziej trywialne w swej tematyce, zawsze zdają się wciągać nas w swój odrębny, magiczny świat, mieszczący się gdzieś pośród kolorowych szczelin rzeczywistości, wyrażonych
w postaci charakterystycznych, batikowych krakli.

Artysta plastyk Agata Gruber
Instruktor batiku w Mareckim Ośrodku Kultury


 DANUTA BŁAŻEJCZYK

Studiowała na Wydziale Filologii Rosyjskiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie i na Uniwersytecie im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Debiutowała w 1972 w amatorskim zespole 31 Mil. W 1979 roku z własnym zespołem koncertowała w Szwajcarii i Finlandii. W 1985 uzyskała zawodowe uprawnienia estradowe i otrzymała propozycję współpracy z Włodzimierzem Korczem i Wojciechem Młynarskim. Ich piosenką Taki cud i miód zadebiutowała w 1985 na profesjonalnej scenie piosenki w Opolu, gdzie zdobyła nagrodę specjalną za indywidualność artystyczną. W 1986 zdobyła Srebrną Lirę na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Bratysławie (Czechosłowacja), nagrodę im. Karola Musioła i Bursztynową Paterę na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki
w Opolu, nagrodę organizatorów Festiwalu Przebojów w Rostocku (NRD). Współpracowała z orkiestrami Big Warsaw Band i Alex Band oraz z muzykami jazzowymi, m.in. Andrzejem Jagodzińskim, Henrykiem Miśkiewiczem, Pawłem Perlińskim, Januszem Zabieglińskim. 25 maja 2011 podczas uroczystości w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego została odznaczona przez ministra Bogdana Zdrojewskiego Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

DARIUSZ JANUS

Kompozytor, aranżer, pianista, keyboardzista. Od 1997r. wykładowca w Katedrze Kompozycji i Aranżacji w Instytucie Jazzu. W swym dorobku ma wiele nagrań płytowych, w tym cztery płyty autorskie (The Beginner, The Tales, Życzę Ci Dobrych Świąt, Running For My Life). Współpracował m.in. z R.Eubanksem, F.Gambale, H.Bullockiem. Brał udział w festiwalach Jazz Jamboree, Jazz Juniors, Jazz na Kresach, Festiwal Muzyki Soul and Gospel, Baltic Festiwal w Karlsham, Festiwale Piosenki w Opolu i Sopocie. Koncertował m. in. w Niemczech, Holandii, Norwegii, Belgii i Szwecji. Jako muzyk studyjny, kompozytor i aranżer, dokonał licznych nagrań telewizyjnych i radiowych.

Galeria

zdjecie: 63840
fot. 1
zdjecie

MOK Marki

Marecki Ośrodek Kultury jest samorządową instytucją kultury. Powstał w 1984 roku. Naszą siedzibą jest zabytkowy, ponad stuletni budynek z piękną wieżyczką, mieszczący się w centrum miasta przy ul. Fabrycznej 2, róg ul. Piłsudskiego. Uchwałą Rady Miasta Marki z dnia 18 maja 2011 roku Marecki Ośrodek Kultury otrzymał imię Tadeusza Lużyńskiego - mareckiego artysty plastyka, pedagoga i społecznika.

MISJA
Misją Mareckiego Ośrodka Kultury jest kreowanie zainteresowań kulturą i sztuką, animacja
i edukacja kulturalna oraz upowszechnianie lokalnych tradycji.

Oferujemy udział w zajęciach stałych i cyklicznych, a także spotkaniach, koncertach, spektaklach teatralnych, wernisażach, sesjach warsztatowych i projektach. Przygotowujemy do udziału w kulturze artystycznej i zapewniamy kontakt ze sztuką i artystami.

ZAPRASZAMY DO KORZYSTANIA Z NASZEJ OFERTY
ZAPRASZAMY DO JEJ WSPÓŁTWORZENIA I WSPÓŁPRACY

Chcemy być miejscem pobudzającym lokalną aktywność, miejscem przerzucania mostów pomiędzy różnymi grupami mieszkańców. Czekamy na nowych partnerów, nowych uczestników i nowe propozycje.

mokmarki.pl

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry