Stowarzyszenie MARKI-PUSTELNIK-STRUGA. Relacja z prelekcji.

Tomasz Paciorek StowarzyszenieMPS

 14 maja 2014    16:17

11 maja 2014 r. o godz. 19.00 w kościele parafii św. Izydora w Markach odbyła się prelekcja na temat historii budowy kościoła oraz początków powstania parafii. Na prelekcji przedstawiono również informacje dotyczące ludwisarni Stanisława Czerniewicza. Odlewnia ta funkcjonowała na przełomie XIX i XX w. przy ul. Lipowej w Pustelniku. Dzwony wykonane w zakładzie S. Czerniewicza zawieszone są do dziś na wieży kościoła. Jeden odlany w 1903 r., drugi w 1912 r. W tej samej ludwisarni odlano w 1912 r. dwa dzwony, które znajdują się w Częstochowie na Jasnej Górze.
Na prelekcję przybyło około 100 mieszkańców. Spotkanie odbyło się
w ramach comiesięcznej katechezy dla dorosłych oraz w ramach działalności statutowej Stowarzyszenia MARKI-PUSTELNIK-STRUGA, której jednym
z głównych celów jest propagowanie i upowszechnianie historii naszego miasta. Prelekcję wygłosili Zbigniew Paciorek i Tomasz Paciorek.

Galeria

zdjecie: 63869
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
zdjecie

Tomasz Paciorek

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w zakresie ekonomii w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie. Pracownik w administracji państwowej.

Pasjonat lokalnej historii, autor licznych opracowań na temat Marek, członek Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Od 2010 r. radny miasta Marki.

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry