Dorzuć się do puszki WOŚP

Meldunek a podatki

Włodzimierz Karpiński

 6 marca 2009    15:59

Bardzo uprzejmie proszę o udowodnienie mi (poprzez wskazanie linków do ustaw), że meldunek ma decydujące znaczenie przy rozliczaniu podatków od osób fizycznych. (z mareckiego forum na portalu Gazety)

Proszę uprzejmie:
zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego - ilekroć w ustawie jest mowa o liczbie mieszkańców, rozumie się przez to liczbę mieszkańców faktycznie zamieszkałych na terenie jednostki samorządu terytorialnego (w tym przypadku gminy), według stanu na dzień 31 grudnia roku poprzedzającego rok bazowy, ustaloną przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
Dz.U.03.203.1966 - Dochody jednostek samorządu terytorialnego
isip.sejm.gov.pl/servlet/Search?todo=file&id=WDU20032031966&type=1&name=D20031966L.pdf

A teraz, jak Prezes GUS ustala liczbę mieszkańców?

Do kategorii ludności faktycznie zamieszkałej zalicza się:
- ludność zameldowaną w danej gminie i autentycznie mieszkającą w tej gminie (czyli bez ludności wymeldowanej na pobyt czasowy powyżej 3 miesięcy z powodu pracy, nauki itp.),
- ludność zameldowaną na stałe w innej gminie, ale mieszkającą czasowo na terenie danej gminy (czyli osoby zameldowane na pobyt czasowy powyżej 3 miesięcy z powodu pracy, nauki itp.).

Podana przez Główny Urząd Statystyczny liczba mieszkańców gmin wynika z bilansu ludności faktycznie zamieszkałej, prowadzonego przez ten Urząd dla podstawowych jednostek podziału administracyjnego kraju.

Pismo Ministra Finansów
www.mf.gov.pl/dokument.php?const=5&dzial=209&id=160412&typ=news

Pismo skierowane do gmin z wyjaśnieniem wątpliwości
www.mf.gov.pl/_files_/finanse_samorzadow/aktualnoci/2009/ostateczna_2009_-_gminy.pdf

Czyli meldunek tymczasowy powyżej 3 m-cy jest rozwiązaniem korzystnym i dla gminy i dla obywatela. Pozostaje wystosować apel do tych co mieszkają w naszym mieście (ze względy na pracę, naukę lub z innego powodu i pewności nie mają, że u nas długo zabawią) żeby meldowali się tymczasowo. Zajmuje to nie więcej niż 10 minut, żadnych dokumentów się nie wymienia, Urząd wydaje tylko zaświadczenie, że osoba X posiada meldunek stały w miejscowości Y a zamieszkuje czasowo w miejscowości Z. Zmienia się tylko właściwość Urzędu Skarbowego (dla tych, którzy mają meldunek stały w innym powiecie), w ciągu 30 dni trzeba zgłosić zmianę miejsca zamieszkania do Urzędu Skarbowego w Wołominie na druku NIP-3 i powiadomić pracodawcę. Uważam, że nie wymaga to wiele zachodu i dodam jeszcze, że przebywanie w lokalu bez meldunku jest w dalszym ciągu karane grzywną!!!

Tekst jest kompilacją wpisów w temacie Markom ucieka 8 mln zł! na forum mareckim w Gazecie
http://forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=450&w=92244973&v=2&s=0

W. Karpiński

Galeria

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry