Wernisaż wystawy batików Moniki ZAŁĘSKIEJ "MOJE KLIMATY" - relacja

MOK Marki MOK

 19 maja 2014    19:15

W niedzielę, 18 maja 2014 roku w Galerii Mareckiego Ośrodka Kultury im. Tadeusza Lużyńskiego odbył się wernisaż wystawy batiku Moniki Załęskiej pt.: "Moje klimaty" oraz recital popularnej wokalistki jazzowej Danuty Błażejczyk, której towarzyszył znakomity pianista i aranżer Dariusz Janus.

Dyrektor MOK Krystyna Klimecka, rozpoczynając uroczystość, wyraziła radość z powodu przyjęcia zaproszenia do MOK przez tak wspaniałych artystów, a także z powodu licznego przybycia gości w to piękne, majowe niedzielne popołudnie. Przedstawiła sylwetkę wspaniałej wokalistki Danuty Błażejczyk, która od wielu lat obecna jest na polskiej scenie muzycznej. W przyszłym roku będziemy obchodzić trzydziestolecie jej pracy artystycznej - rozpoczynała na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu utworem "Taki cud i miód" (W. Korcz/W. Młynarski) gdzie zdobyła nagrodę specjalną za indywidualność artystyczną. Przez lata koncertowała w kraju i za granicą, zdobyła wiele nagród i wyróżnień. 25 maja 2011 podczas uroczystości w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego została odznaczona przez ministra Bogdana Zdrojewskiego Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Recital rozpoczęły utwory z repertuaru Ireny Jarockiej - zmarłej w 2012 roku popularnej wokalistki, której pamięć Danuta Błażejczyk kultywuje - w tym słynne "Kawiarenki", które swego czasu śpiewała cała Polska. Przez cały koncert Danuta Błażejczyk czarowała słuchaczy swoim mocnym ale łagodnym głosem prezentując repertuar zarówno z początku drogi twórczej, jak i piosenki najnowsze, między innymi: "Taki cud i miód", "Między nocą a dniem" czy "Pytanie". Muzyczne spotkanie zakończyły złote standardy: "Wonderful world" i "Haven" (to już na bis!)

Komisarz wystawy Luiza Wojciechowska-Konopka przedstawiła sylwetkę artystki. Monika Załęska urodziła się we Włodawie, dzieciństwo spędziła w Podedwórzu. Jest absolwentką Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach - Instytut Edukacji Muzycznej i Instytut Edukacji Plastycznej. Pracuje w Szkole Podstawowej Nr 2 w Markach. Mieszka w Markach. Od wielu lat związana ze środowiskiem plastyków skupionych wokół Mareckiego Ośrodka Kultury. Swą przygodę z piękną techniką batiku zaczynała w naszej pracowni, pod kierunkiem instruktora batiku artysty plastyka Iriny Zawało, by później rozwijać się twórczo w zaciszu własnej pracowni. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych organizowanych w naszej Galerii: Batikowy Jubileusz (2010), Preludium dla Ciurlionisa (2011) i Prezentacje Plastyki Mareckiej (2009, 2011, 2013). Komisarz wystawy powiedziała: "Intencją Dyrektor MOK Krystyny Klimeckiej, a także moją, jest prezentowanie w naszej Galerii prac mareckich twórców w tak szczególnym czasie jakim jest rok jubileuszowy - trzydziestolecie MOK." Wystawie towarzyszy katalog.

Technika batiku polega na uzyskiwaniu wzorów na tkaninie, najczęściej bawełnianej, przez pokrywanie płótna gorącym woskiem. Używa się do tego pędzla, patyczka, szpatułki lub innych tradycyjnych narzędzi. Następnie tkaninę zanurza się w zimnej kąpieli barwiącej. Miejsca pokryte woskiem pozostają niezabarwione. Po wysuszeniu kolorowego płótna, można nałożyć kolejną warstwę wosku i ponownie farbować w ciemniejszym barwniku. Czynność tę powtarza się wielokrotnie (jest to dość żmudny i długotrwały proces). Przy krzepnięciu wosku tworzą się rysy, przez które przenika barwnik, dając charakterystyczne dla batików żyłkowanie (tzw. krakelury). Po wykonaniu projektowanego wzoru tkaninę prasuje się przez biały papier w celu usunięciu wosku.

Prace Moniki Załęskiej, artystki obdarzonej szeroką wyobraźnia plastyczną, układają się w cykle. Pióra, piórka, pióreczka płynnie przechodzą w anioły. Anioły ulatują w niebo i spotykają różne ciała niebieskie - gwiazdy, planety i komety. A na ziemi fascynują Monikę rośliny: drzewa i kwiaty... Mamy okazję zobaczyć wysmakowany świat, bardzo sprawnie przedstawiony technicznie. Zróżnicowana praca pędzla i dobra znajomość technologii batiku pozwalają Monice Załęskiej wydobyć subtelne efekty plastyczne.

Monika Załęska gorąco podziękowała Dyrektor MOK Krystynie Klimeckiej, która jest założycielką i nieprzerwanie od trzydziestu lat dyrektorem Mareckiego Ośrodka Kultury, za stworzenie miejsca, w którym mogła się rozwijać twórczo i dzielić swoje pasje z publicznością. Podkreśliła swoje wieloletnie związki z nasza placówką, nie tylko jako adept batiku, ale także jako pedagog uczestniczący wraz uczniami w zwiedzaniu wystaw i lekcje plastycznych w naszej Galerii. Podziękowała też komisarz wystawy Luizie Wojciechowskiej-Konopce za stworzenie aranżacji i projektu katalogu. A także Janowi Salakowi, który wystawę powiesił i całemu zespołowi MOK zaangażowanemu w to przedsięwzięcie.

Część oficjalną imprezy zakończyło losowanie nagród wśród publiczności - batiku Moniki Załęskiej oraz najnowszej płyty Danuty Błażejczyk. Później nastał czas oglądania wystawy i swobodnej towarzyskiej konwersacji przy lampce wina i słodkim poczęstunku.

Komisarz wystawy
Luiza Wojciechowska-Konopka


[gallery columns="4" orderby="post_date"]

Galeria

zdjecie: 64296
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 11
fot. 12
fot. 13
fot. 14
fot. 15
zdjecie

MOK Marki

Marecki Ośrodek Kultury jest samorządową instytucją kultury. Powstał w 1984 roku. Naszą siedzibą jest zabytkowy, ponad stuletni budynek z piękną wieżyczką, mieszczący się w centrum miasta przy ul. Fabrycznej 2, róg ul. Piłsudskiego. Uchwałą Rady Miasta Marki z dnia 18 maja 2011 roku Marecki Ośrodek Kultury otrzymał imię Tadeusza Lużyńskiego - mareckiego artysty plastyka, pedagoga i społecznika.

MISJA
Misją Mareckiego Ośrodka Kultury jest kreowanie zainteresowań kulturą i sztuką, animacja
i edukacja kulturalna oraz upowszechnianie lokalnych tradycji.

Oferujemy udział w zajęciach stałych i cyklicznych, a także spotkaniach, koncertach, spektaklach teatralnych, wernisażach, sesjach warsztatowych i projektach. Przygotowujemy do udziału w kulturze artystycznej i zapewniamy kontakt ze sztuką i artystami.

ZAPRASZAMY DO KORZYSTANIA Z NASZEJ OFERTY
ZAPRASZAMY DO JEJ WSPÓŁTWORZENIA I WSPÓŁPRACY

Chcemy być miejscem pobudzającym lokalną aktywność, miejscem przerzucania mostów pomiędzy różnymi grupami mieszkańców. Czekamy na nowych partnerów, nowych uczestników i nowe propozycje.

mokmarki.pl

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry