II Pielgrzymka Rodziny Rowerowej Akcji Katolickiej Marki - relacja

Marek Kroczek AkcjaKatolicka

 21 maja 2014    08:18

Jeszcze w sobotę prognozy - i sama pogoda - nie zapowiadały niedzielnego słońca.

W niedzielny poranek, przed mareckim kościołem zebrała się grupa osób, dla których pogoda nie stanowi żadnego problemu. Przed godziną 10. ośmioro uczestników ?Rodziny Rowerowej Akcji Katolickiej Marki? wystartowało, w otwierającej sezon, pielgrzymce rowerowej do Radzymina, by wspólnie z wiernymi z całej naszej diecezji złożyć dziękczynienie za kanonizację Jana Pawła II. Na miejsce dotarliśmy bez jakichkolwiek problemów. Nasz mały peleton mknął poboczem drogi krajowej S8. Załoga samochodu serwisowego, poruszającego się na końcu grupy, nie miała okazji do ?akcji?, zapasowy rower nie musiał być wykorzystany, a napoje chłodzące przydadzą się w następnych eskapadach.

Peleton prowadził Pan Wiesław, który w przeddzień rajdu przejechał i sprawdził trzy warianty trasy, wybierając najodpowiedniejszy. Najdzielniejszą i najmłodszą rowerzystką była Ola, uczennica I klasy (sportowej) szkoły podstawowej. Nad jej bezpieczeństwem obok mamy, Agnieszki, czuwał wujek Wiesiek i cała reszta naszej rowerowej rodziny.

Na miejscu uroczystości wzbudziliśmy nie lada sensację i podziw, zarówno organizatorów, jak i uczestników Dnia Dziękczynienia. Na moje ręce gratulacje całej grupie złożył jeden z gospodarzy wydarzenia, Pan Zbigniew Piotrowski, burmistrz Radzymina. Gorąco przyjęci zostaliśmy również przez księdza Krzysztofa Ziółkowskiego, kustosza sanktuarium, który obdarował wszystkich zawodników pamiątkowymi książkami. Sporo ludzi, również członków naszego Stowarzyszenia, dotarło do Sanktuarium Św. Jana Pawła II samochodami i autobusem (tam kończy bieg autobus MZK linii 738).

O godzinie 12.00 rozpoczęła się uroczysta Msza Święta Dziękczynna pod przewodnictwem Abp. Henryka Hosera SAC, biskupa Warszawsko-Praskiego. Koncelebransami, obok Bp. Marka Solarczyka, biskupa pomocniczego naszej diecezji; Ks. Krzysztofa Czapli, z Sekretariatu Fatimskiego w Zakopanem, Ks. Dariusza Szczepaniuka, Kanclerza Kurii, Ks. K. Ziółkowskiego, byli księża, którzy przybyli z wiernymi ze swoich parafii z terenu całej diecezji.
Wśród zgromadzonych można było zauważyć polityków i samorządowców wszystkich szczebli: od radnych gminnych, po posłów i senatorów RP. Licznie przybyła młodzież: harcerze, służba liturgiczna, młodzież szkolna, stypendyści Fundacji ?Dzieło Nowego Tysiąclecia? tworzący żywy pomnik Jana Pawła II. Wyróżniały się poczty sztandarowe wielu organizacji, stowarzyszeń, wojska, straży pożarnej i innych instytucji.
Oprawę muzyczną mszy tworzyli: Miejsko-Parafialny Chór ?Cantores Miseriocardiae? z Parafii Miłosierdzia Bożego w Ząbkach, Chór parafii Św. Jana Pawła II w Radzyminie oraz Orkiestra Dęta z Radzymina.

W homilii Abp Henryk wyliczał wielorakie zasługi Świętego Jana Pawła, ze szczególnym podkreśleniem Jego stosunku do Rodziny, do wartości chrześcijańskich, które powinny być w każdej rodzinie pielęgnowane i umacniane, do czego nawoływał Wielki Papież przez cały okres swojego pontyfikatu (nagranie wideo z uroczystości jest zamieszczone na stronie internetowej diecezji Warszawsko-Praskiej).

Na zakończenie mszy odśpiewaliśmy Te Deum oraz Litanię do Św. Jana Pawła II.

Po jej zakończeniu wszyscy mogli oddać hołd relikwiom Świętego w kaplicy parafialnej.

Świętowanie wciąż trwało. Sceną - na której dopiero co był ołtarz - zawładnęli wykonawcy, prezentujący różnoraki repertuar (od zespołów szkolnych, poprzez kapelę góralską, po raperów), objawiający radość z wyniesienia do świętości błogosławionego Jana Pawła. Zabawa trwała do godzin wieczornych. Na przyległej łące, na dobre, rozkręcał się piknik. Nie było osoby, która opuszczała Radzymin zawiedziona. Wszyscy promieniowali radością. Nawet niebo tego dnia było przepełnione słońce.

Wracając do Marek, ?Drogą Golgoty Narodu Polskiego?, dotarliśmy na radzymiński cmentarz, gdzie spoczywają żołnierze polegli w obronie Ojczyzny w 1920 roku. Cmentarz ten odwiedził Ojciec Święty Jan Paweł II w dniu 13 czerwca 1999 roku, w drodze powrotnej do Warszawy. Mieliśmy wtedy, przed 15. laty okazję i wielką radość witać naszego Papieża w Markach. Wzdłuż alei Marszałka Józefa Piłsudskiego zgromadziły się tego dnia tłumy mieszkańców Marek, Zielonki, Ząbek i innych pobliskich miejscowości.

Resztę relacji z naszej rowerowej pielgrzymki uzupełniają zdjęcia z trasy przejazdu i samej uroczystości; ich jakość nie zawsze jest optymalna, większość wykonywałem jadąc na rowerze. Ale o tym lepiej nie rozpowiadajcie :)

Pielgrzymka za nami. Cóż, ominęły nas dwie uroczystości odpustowe: u Ojców Michalitów w Strudze i u św. Izydora w Markach. Jednak swojego wyboru nie żałujemy.

Przed nami kolejne wyzwania. Planujemy pojechać do Domu św. Faustyny w Ostrówku, ?policzyć? i zobaczyć (być może uprzątnąć) mareckie przydrożne kapliczki i krzyże. Do ambitniejszych planów zaliczamy przemierzenie szlaków rowerowych Księstwa Łowickiego (to przedsięwzięcie wymaga sporego nakładu pracy i pieniędzy, liczymy na hojność darczyńców)? przede wszystkim liczymy na większy udział mieszkańców naszego miasta w rowerowych wyprawach. O terminie kolejnych wypraw będziemy Was informować za pośrednictwem tej strony, poprzez ogłoszenia duszpasterskie, plakaty oraz za pośrednictwem Radia Warszawa, które bez wahania, po rozmowie telefonicznej ze mną, z wielkim  profesjonalizmem zachęcało słuchaczy do udziału w naszej pielgrzymce.
Serdeczne podziękowania, w imieniu ?Rodziny Rowerowej Akcji Katolickiej Marki?, składam ?Rodzinie Redakcyjnej Radia Warszawa? - 106,2 FM.

Marek Kroczek, prezes Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej Marki

P.s. Artykuł został opublikowany w 20. numerze Kuriera W... - Tygodnika regionalnego  z 27 maja 2014 roku.


Ze strony internetowej Kuriera W...: www.kurier-w.pl można pobrać wydanie w formacie pdf.

Niestety gazeta nie jest dostępna w wersji papierowej w Markach. Może niedługo i mieszkańcy naszego miasta nie będą musieli jeździć do Radzymina, czy Wołomina by zaopatrzyć się w bezpłatną gazetę, opisującą ciekawe wydarzenia i życie naszego regionu.

 

[gallery link="file" order="DESC" columns="5" orderby="post_date"]

 

Galeria

zdjecie: 64326
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 10
fot. 11
fot. 12
fot. 13
fot. 14
fot. 15
fot. 16
fot. 17
fot. 18
fot. 19
fot. 20
fot. 21
fot. 22
fot. 23
fot. 24
fot. 25
fot. 26
fot. 27
fot. 28
fot. 29
fot. 30
fot. 31
fot. 32
fot. 33
fot. 34
fot. 35
fot. 36
fot. 37
fot. 38
fot. 39
fot. 40
fot. 41
fot. 42
fot. 43
fot. 44
fot. 45
fot. 46
fot. 47
fot. 48
fot. 49
fot. 50
fot. 51
fot. 52
fot. 53
fot. 54
fot. 55
fot. 56
fot. 57
fot. 58
fot. 59
fot. 60
fot. 61
fot. 62
fot. 63
fot. 64
fot. 65
fot. 66
fot. 67
fot. 68
fot. 69
fot. 70
fot. 71
fot. 72
fot. 73
fot. 74
fot. 75
fot. 76
fot. 77
fot. 78
fot. 80
zdjecie

Marek Kroczek

Współpracuje z portalem marki.net.pl od 2004 roku.
Prezes Mareckiej Akcji Katolickiej.
Radny, przewodniczący Komisji Oświaty Kultury i Sportu Rady Miasta Marki w latach 2006-2010. Pomysłodawca, realizator imprez rodzinno-rekreacyjnych, ogólnomiejskich konkursów międzyszkolnych i wielu innych przedsięwzięć. Organizator wyjazdów rodzinnych oraz pielgrzymek krajowych i międzynarodowych.

Autor hasła MARKOWE MARKI.
Z pasją pomaga innym... zapominając o sobie.
Miłośnik wszystkich zwierząt, dużych i małych.. tych co skaczą i fruwają...

akcja.marki.net.pl

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry