Złóż wniosek w sprawie zwiększenia liczby radnych powiatu wołomińskiego reprezentujących Marki

Paweł Pniewski MSG Marki2020

 21 maja 2014    12:05

Mieszkańcu Marek, Jeśli chcesz, aby głos Marek był bardziej słyszalny na forum Rady Powiatu Wołomińskiego, weź udział w odbywających się konsultacjach społecznych i złóż wniosek do projektu uchwały Rady Powiatu Wołomińskiego w sprawie: podziału Powiatu Wołomińskiego na okręgi wyborcze, ustalenia ich numerów i granic oraz liczby radnych wybieranych w okręgach wyborczych. Obecnie, w okręgu wyborczym do rady powiatu wołomińskiego obejmującym Miasto Marki wybieranych jest 3 radnych. W związku z wejściem w życie ustawy Kodeks wyborczy oraz potrzebą ponownego przeliczenia normy przedstawicielstwa (obliczanej jako iloraz liczby mieszkańców zamieszkującej powiat wołomiński oraz liczby mandatów radnych wybieranych do rady powiatu) Zarząd Powiatu Wołomińskiego przedstawił projekt uchwały w sprawie zmiany liczby radnych wybieranych w okręgach wyborczych oraz ogłosił w tej sprawie konsultacje społeczne. W projekcie uchwały przedstawiono normę przedstawicielstwa obliczoną na dzień 31 grudnia 2013 roku oraz na podstawie przepisów ustawy Kodeks wyborczy przedstawiono nową liczbę radnych wybieranych w poszczególnych okręgach. Według nowego podziału mandatów Markom przypadł w udziale czwarty mandat. Jednak liczba mandatów przekroczyła ustawową liczbę 29 i zgodnie z ustawą Kodeks wyborczy, w takim wypadku nadwyżkowy mandat odejmuje się w okręgu, w którym norma przedstawicielstwa jest najniższa. Mimo, że najniższa norma przedstawicielstwa przypadająca na kolejny mandat występuje w okręgu obejmującym Gminę Tłuszcz (0,55), a następnie w Gminie Wołomin (0,58), to właśnie naszemu Miastu (z normą przedstawicielstwa 0,61) Zarząd Powiatu postanowił odebrać czwarty mandat. Odebranie mandatu Gminie Tłuszcz (z trzech do dwóch) powodowałoby konieczność dokonania nowego podziału powiatu na okręgi, ponieważ liczba mandatów w każdym z okręgów musi wynosić od trzech do dziesięciu. Dlatego najbardziej zasadnym i sprawiedliwym jest odebranie nadwyżkowego mandatu Gminie Wołomin. Spowoduje to zmniejszenie dysproporcji w liczbie mieszkańców przypadających na jeden mandat. W zaproponowanym przez Zarząd Powiatu podziale liczba ta w przypadku Miasta Marki wynosiłaby aż 9178 osób i byłaby najwyższa w powiecie, gdy średnia w skali całego powiatu wynosi 7636 osób. W związku z powyższym zachęcamy mieszkańców Marek oraz organizacje społeczne działające na terenie naszego miasta do udziału w konsultacjach społecznych i złożenia wniosku w sprawie zwiększenia do czterech liczby radnych wybieranych w okręgu obejmującym Miasto Marki. Wzór wniosku zamieszczony został na stronie internetowej stowarzyszenia Grupa Marki 2020.  Wnioski składać można do 23 maja za pośrednictwem: 1) internetu: sekretarz@powiat-wolominski.pl, 2) faksu: (22) 776-50-93, 3) poczty na adres: Starostwo Powiatowe w Wołominie, Sekretarz Powiatu, ul. Prądzyńskiego 3, 05-200 Wołomin, 4) osobiście: Sekretarz Powiatu, pokój nr 18, tel. (22) 787-43-01 (03) wew. 118 (wejście A / I piętro).  

Stowarzyszenie Grupa Marki 2020,

Mareckie Stowarzyszenie Gospodarcze

 

Link do ogłoszenia o konsultacjach społecznych oraz projektu uchwały na stronie biuletynu informacji publicznej Starostwa Powiatu Wołomińskiego   Link do wzoru wniosku w sprawie przyznania Miastu Marki czterech mandatów w Radzie Powiatu Wołomińskiego  

PODZIAŁ POWIATU WOŁOMIŃSKIEGO

NA OKRĘGI WYBORCZE

 

Numer okręgu wyborczego

Granice okręgu wyborczego

Liczba radnych wybieranych

w okręgu

Projekt uchwały

Wnioskowana zmiana

1

gmina Ząbki

4

4

2

gmina Marki

3

4

3

gmina Radzymin

3

3

4

gminy: Kobyłka, Zielonka

5

5

5

gmina Wołomin

7

6

6

gminy: Dąbrówka, Jadów Klembów, Poświętne, Strachówka,

4

4

7

gmina Tłuszcz

3

3

 

Galeria

zdjecie: 64426
zdjecie

Paweł Pniewski

Paweł Pniewski, zastępca Burmistrza Miasta Marki, prezes zarządu stowarzyszenia Grupa Marki 2020, członek Mareckiego Stowarzyszenia Gospodarczego.
Społecznik, podróżnik, wielbiciel kultury kulinarnej.
Związany z mareckim samorządem od 2010 roku. Z portalem współpracuje od 2009 roku.

pniewski.wordpress.com

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

BYCHOWSKI - strony internetowe, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry