Baza grobów i cmentarzy wojennych

Antoni Widomski ProMemoria

 10 marca 2009    18:04

Na terenie województwa mazowieckiego, praktycznie we wszystkich gminach, toczyły się walki o wolność i niepodległość Polski. Ślady stoczonych bitew upamiętniają cmentarze i groby wojenne. Miejsc takich, ujętych w ewidencji, jest w województwie mazowieckim ponad 1250.

Są to zarówno samodzielne cmentarze z okresu I i II wojny światowej, jak też pojedyncze mogiły nieznanych żołnierzy rozsiane po polach i lasach.

Wydział Polityki Społecznej Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie przystąpił do opracowania bazy elektronicznej grobów i cmentarzy wojennych na terenie województwa mazowieckiego. Za podstawę opracowania przyjęta zostanie istniejąca ewidencja grobów i cmentarzy wojennych na terenie poszczególnych miast i gmin.

Jakość i dokładność opracowania takiej bazy wymaga szerokiej współpracy. Jest to szczególnie istotne przy tworzeniu dokumentacji podstawowej. Ważna jest dokładność i szczegółowość danych opisowych. Niezbędne są także zdjęcia wykonane w technice cyfrowej.

Apelujemy do wszystkich, komu bliska jest pamięć o poległych w czasie wojny. Czas zaciera ślady. Utrwalmy to, co jeszcze można utrwalić.

Antoni Widomski

Galeria

fot. 1
zdjecie

Antoni Widomski

Współpracuje z portalem od 2004 roku

www.historia.marki.pl

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry