Aleksandra Tomczyk: Koło historyczne w Szkole nr 3

Rafał Redeł SP3

 11 marca 2005    16:50

Dzięki przychylności pani dyrektor Ewy Dziwulskiej oraz zaangażowaniu uczniów w roku szkolnym 2004/2005 rozpoczęło działalność koło historyczne w Szkole Podstawowej nr 3.

Uczniów zainteresował twórca Armii Krajowej Stefan Rowecki ps. "Grot". O obecności generała w Pustelniku przy ul. Grunwaldzkiej pisał doktor nauk humanistycznych pan Czesław Brodzicki w książce "Marki-koło Warszawy". Szczegółowe informacje o autentyczności pobytu Roweckiego blisko "trójki" autor przedstawił w suplemencie do wydanej książki. Idąc tym śladem uczniowie rozpoczęli pracę badawczą. Najpierw odwiedzili sławny już dom gen. "Grota" oraz przeprowadzili wywiad z państwem D.i.S.Janickimi, którzy dobrze znali córkę generała Irenę Rowecką-Mielczarską. Młodzież mogła obejrzeć ważne dokumenty potwierdzające obecność "Grota" w Pustelniku oraz niektóre pamiątki po nim. Wszyscy byliśmy pod wielkim wrażeniem tego spotkania. To nas zmobilizowało, żeby wybrać się na wycieczkę do Warszawy i poszukać miejsc związanych z bohaterem narodowym. I tak cała grupa pojechała na ulicę Spiską, gdzie był aresztowany komendant AK 30.VI.1943 roku. Po zapaleniu zniczy i rozmowie z przechodniami wyruszyliśmy na Powązki. Znalezienie interesującego nas miejsca pamięci po "Grocie" okazało się zadaniem dość trudnym. W końcu udało się. Jest tam symboliczny grób, w którym została umieszczona urna z ziemią pochodząca z terenu więzienia w Niemczech, gdzie zginął Rowecki. Wiemy o tym od bratanicy generała, pani prof. Krystyny Roweckiej-Trzebickiej. Tego dnia byliśmy jeszcze na moście imienia "Grota" oraz na Starówce. Potem uczniowie zapalili znicze przed pomnikiem Małego Powstańca. Bardzo zmęczona-ale zadowolona z rzetelnie wykonanego zadania-grupa wróciła późnym popołudniem do domu. Wycieczka była tak udana i ciekawa, że już na następnej lekcji uczniowie usiłowali planować inny wyjazd, nieważne dokąd, aby tylko było równie ciekawie.

Szybko jednak młodzież skupiła uwagę na kolejnym wydarzeniu w planach pracy koła historycznego-wizycie w Urzędzie Miasta i rozmowie z burmistrzem panem Januszem Werczyńskim, która dotyczyła bieżących spraw grodu nad rzeką Długą: ekologii, gospodarki, finansów, planów na przyszłość.

Na spotkane z historykiem dr Cz. Brodzickim trzeba było czekać długo ze względu na jego stan zdrowia. Gdy zbliżył się dzień odwiedzin w domu autora, wszyscy chętnie poszli, niosąc ze sobą kwiaty i własnej produkcji ciasteczka. Wizyta okazała się bardzo interesująca. W skupieniu wysłuchaliśmy opowiadań na różne tematy, między innymi o dowodach pobytu gen. Roweckiego w Pustelniku, pracy naukowej historyka itd. Pan Brodzicki był tak uprzejmy, że pokazał całemu kołu wiele ciekawych książek i pamiątek osobistych, za co jeszcze raz serdecznie dziękujemy. Uczestnikiem spotkania nieoczekiwanie był także sympatyczny pies gospodarza siedzący z dziećmi na podłodze. Szczególnie polubił Olę z VIa.

Na tym etapie zakończyliśmy pracę w terenie. Na podstawie zebranego materiału powstanie album-przewodnik po Markach.

Obydwa albumy-z SP nr 3 i 4-zostaną umieszczone na stronach internetowych dzięki uprzejmości pana Antoniego Widomskiego inspektora do spraw informacji publicznej w Urzędzie Miasta Marki.

Ze SP nr 3 do koła historycznego należą:
Drzewicka Magda
Gąsiorowski Adam
Hołocińska Ewelina
Kozłowska Karolina
Klimkowska Angelika
Korzeniowski Patryk
Orłowska Martyna
Rogalska Martyna
Szulc Angela
Skłodowska Aleksandra
Szydłowska Daria
Wiśniewska Kinga
Zbieć Sylwia


Należy również podkreślić fakt zainteresowania uczniów z dwóch sąsiadujących ze sobą szkół podstawowych osobą Stefana Roweckiego "Grota". Jest to wyjątkowa postać historyczna, która pozytywnie wpisała się w dzieje Polski. Nasza miejscowość może poszczycić się tym, że przy ulicy Grunwaldzkiej w Pustelniku stoi dom, który należał do legendarnego generała i jego rodziny. Cała społeczność w "czwórce", już od kilku miesięcy i przy czynnym udziale rodziców, przygotowuje się do wielkiej uroczystości. W czerwcu tego roku zostanie nadane szkole imię Stefana Roweckigo "Grota". Z tej okazji przybędzie dużo znakomitych gości, a szkoła przybierze niecodzienny wystrój. Będą to na pewno niezapomniane chwile.


Aleksandra Tomczyk
nauczycielka historii
i opiekun koła historycznego
w SP nr 3 i 4.

Galeria

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry