Stowarzyszenie MARKI-PUSTELNIK-STRUGA. Zakończenie prac renowacyjnych.

Tomasz Paciorek StowarzyszenieMPS

 13 czerwca 2014    17:17

W tym tygodniu zakończony został drugi etap prac związanych z konserwacją znajdującego się niegdyś na wieży kościelnej krzyża oraz renowacją napisów wyrytych w kamieniu, w którym obecnie krzyż jest zakotwiczony. Znajduje się on na placu parafii św. Izydora w Markach po prawej stronie alei wiodącej do kościoła.
Podczas drugiego etapu prac krzyż został powtórnie pomalowany specjalną farbą odporną na niekorzystne warunki atmosferyczne, zaś kamień, na którym się znajduje, pokryty właściwym środkiem konserwującym.
Po zakończeniu prac dokonano dokumentacji fotograficznej oraz pomiarów zarówno krzyża jak i głazu narzutowego, na którym się znajduje. I tak wysokość krzyża wynosi 315 cm, zaś rozpiętość ramion to 145 cm. Obwód kamienia, na którym jest zakotwiczony krzyż (mierzony w najszerszym miejscu) wynosi 560 cm, natomiast jego wysokość (mierzona od gruntu do najwyższego punktu) ma 140 cm.
W pracy udział wzięli członkowie Stowarzyszenia MARKI-PUSTELNIK-STRUGA.

Galeria

zdjecie: 65272
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
zdjecie

Tomasz Paciorek

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w zakresie ekonomii w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie. Pracownik w administracji państwowej.

Pasjonat lokalnej historii, autor licznych opracowań na temat Marek, członek Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Od 2010 r. radny miasta Marki.

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry