W 70. rocznicę godziny "W" w Markach

START:    1 sierpnia 2014

Antoni Widomski ProMemoria OSP

 26 lipca 2014    22:23

Zapraszamy mieszkańców w dniu 1 sierpnia o godzinie 17.00 na spotkanie pod pomnikiem w Strudze poświęconym żołnierzom Armii Krajowej II Rejonu "Celków" walczącym z okupantem niemieckim.

W tym miejscu, na skrzyżowaniu dróg,  żołnierze Armii Krajowej z Marek, Pustelnika i Strugi rozpoczęli 30 lipca walki w  ramach akcji "Burza". Stąd kompanie ruszyły w swój szlak bojowy.

W dniu 1 sierpnia żołnierze przystąpili do realizacji zadań wyznaczonych na Godzinę "W".

Za męstwo wykazane w walce w pierwszych dniach sierpnia,  24 żołnierzy otrzymało Krzyż Walecznych.

O godzinie 17.00 rozlegnie się dźwięk syren strażackich wozów bojowych Ochotniczej Straży Pożarnej w Markach.


Ochotnicza Straż Pożarna w Markach ma szczególne powody aby pamiętać o żołnierzach Armii Krajowej.

W czasie okupacji oddział straży pożarnej z Pustelnika stanowił trzon plutonu dywersji bojowej Armii Krajowej. Komendant straży pożarnej, mjr Henryk Okińczyc "Bil", pełnił funkcję komendanta II Rejonu "Celków" VII Obwodu AK "Obroża".

Członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej z Marek brali także bezpośredni udział w walkach powstańczych na terenie Warszawy, walcząc na Żoliborzu.

Uczcijmy pamięć Powstańców którzy ruszyli do walki z okupantem. Uczcijmy pamięć tysięcy mieszkańców Warszawy którzy stracili swe życie.

Antoni Widomski
Komitet Pro Memoria

Galeria

zdjecie: 66526
zdjecie

Antoni Widomski

Współpracuje z portalem od 2004 roku

www.historia.marki.pl

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry