Towarzystwo Przyjaciół Pustelnik - Letnisko

Antoni Widomski ProMemoria

 23 lipca 2014    19:47

Wśród nielicznych dokumentów które zachowały się mimo zawieruchy wojennej, znalazłem taką ulotkę wydaną przez Towarzystwo Przyjaciół "Pustelnik-Letnisko" . Ulotka nosi datę 18 wrzesień 1938 rok.

Poniżej przytaczam w całości treść ulotki.

 


Do wiadomości ogółu mieszkańców gminy Marki


Istniejące od kilku lat Towarzystwo Przyjaciół "Pustelnik-Letnisko", które w ostatnich czasach, z powodu zdekompletowania się Zarządu, nie mogło wykazać żywotności, obecnie, po ukonstytuowaniu się władz Towarzystwa, przystąpiło z siłą aktywną do pracy.


Nowoobrany Zarząd postawił sobie za cel, przede wszystkim, nawiązać kontakt z Władzami, mając nadzieję przez współpracę z czynnikami decydującymi osiągnąć stopniowe zaspakajanie wszelkich potrzeb życia zbiorowego mieszkańców.


Między innymi palącymi sprawami wysuwa się na plan pierwszy potrzeba uporządkowania historycznego szlaku marszałka Piłsudskiego i przyległych okolic na terenie gminy Marki oraz wzbudzenia z interesowania wśród szerokich rzesz ludności stolicy okolicami - dość dobrymi pod względem letniskowym i klimatycznym - Pustelnika i Czarnej Strugi.


Poza tym Zarząd postanowił poczynić wszelkie kroki, zmierzające, wg założeń statutowych T-wa, do podniesienia gospodarczego i kulturalnego tych osiedli, a więc do ulepszeń drogowych, komunikacyjnych, oświetleniowych itp.


Cele te będą mogły być osiągnięte przy dobrej woli i współpracy wszystkich obywateli gminy Marki, gdyż wiadomym jest, że tylko wysiłki zbiorowe dają rezultaty pozytywne.
Wszelkich informacji w sprawach organizacji i działalności T-wa udziela sekretariat w środy od godz. 17-ej do 18-ej i soboty od godz. 17-ej do 20-ej w siedzibie T-wa ( Pustelnik, dom p. Kukuckiego)


Zarząd
Skład zarządu wybrany na walnym zebraniu w dniu 18 września 1938 roku:
Prezes - Kamiński Franciszek,
Zastępca Prezesa - Kondratowicz Henryk,
Sekretarz - Sarzaliński Józef,
Zastępca sekretarza - Dyrda Antoni,
Skarbnik - Zajączkowski Kazimierz,
Gospodarz - Zbrożek Ryszard,
Zastępcy: Szydłowski Michał, Sułkowski Hipolit,
Miernicki Władysław, Lipski Walerian.
Komisja Rewizyjna: Ołpiński Kazimierz, Tatarski Wacław, Dudziński Piotr.Rok później wybuchła wojna. Jak potoczyły się dalsze losy członków Towarzystwa?

Może posiada ktoś dokumenty z działalności Towarzystwa. Namawiam wszystkich, których bliscy są wymienieni w tej ulotce,  do poszperania wśród starych dokumentów.

Wiem, że istniało także Towarzystwo Miłośników Pustelnika i Strugi. Poszukuję wszelkich informacji związanych z działalnością tego Towarzystwa.

Antoni Widomski
Komitet Pro Memoria 

Galeria

zdjecie: 66535
fot. 1
zdjecie

Antoni Widomski

Współpracuje z portalem od 2004 roku

www.historia.marki.pl

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry