70 rocznica mordu nad Jeziorem Kruczek. Uroczyste obchody. Fotorelacja.

Tomasz Paciorek StowarzyszenieMPS

 30 lipca 2014    21:43

Zakończyły się uroczyste obchody upamiętniające 70 rocznicę mordu nad Jeziorem Kruczek. 30 lipca 1944 r. niemieccy okupanci rozstrzelali mieszkańców Marek, Pustelnika, Strugi i Zielonki. Obchody odbyły się przy pomniku pomordowanych.

O godz. 17.00 burmistrz Janusz Werczyński, w imieniu starosty powiatu wołomińskiego -Piotra Uścińskiego, burmistrza Zielonki -Grzegorza Dudzika oraz własnym powitał zebranych na uroczystości. Odśpiewano hymn narodowy. Po hymnie prelekcję historyczną na temat wydarzeń sprzed 70 laty wygłosił prezes Stowarzyszenia MARKI-PUSTELNIK-STRUGA - Zbigniew Paciorek. Rozpoczęła się polowa Msza Św., której przewodniczył ks. Zygmunt Wirkowski -proboszcz parafii Św. Izydora w Markach. Po Mszy Św. przedstawiciele organizacji społecznych, wojska, straży pożarnych, urzędów oraz mieszkańcy Zielonki i Marek, w hołdzie pomordowanym, złożyli kwiaty i wiązanki. Na uroczystość przybył także naoczny świadek tamtych wstrząsających wydarzeń - Pani Wanda Jędrysiak z domu Kostrzewa, z której rodziny rozstrzelano 3 osoby. Po zakończeniu części oficjalnej, w zaciszu brzozowego lasu, Pani Wanda opowiadała zgromadzonym wokół niej słuchaczom przebieg tragedii sprzed 70 lat.

Galeria

zdjecie: 66582
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 10
fot. 11
fot. 12
fot. 13
fot. 14
fot. 15
zdjecie

Tomasz Paciorek

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w zakresie ekonomii w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie. Pracownik w administracji państwowej.

Pasjonat lokalnej historii, autor licznych opracowań na temat Marek, członek Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Od 2010 r. radny miasta Marki.

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry