Henryk Antczak - pamięć o żołnierzu

Antoni Widomski ProMemoria OSP

 2 sierpnia 2014    14:48

Walki powstańcze w ramach akcji Burza rozpoczęły się w Markach - Strudze 30 lipca rankiem na skrzyżowaniu dróg Warszawa - Białystok i Rembertów - Zegrze. W tym dniu z rozkazem od dowódcy II Rejonu Celków - Marki do dowódcy kompani Albina Furczaka w Strudze wyruszył młody 21 letni żołnierz Armii Krajowej - Henryk Antczak. Nie dotarł na miejsce. Zginął w potyczce z Niemcami.

Jego mogiła u podnóża wydmy w Pustelniku II jest pod opieką Komitetu Pro-Memoria z Pustelnika.W 70. rocznicę śmierci młodego żołnierza Jego mogiłę odwiedzili strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej z Marek.Straż ma szczególne powody pamięci o żołnierzach Armii Krajowej. Strażacy z fabryki Balickich w Pustelniku II stanowili trzon oddziału Dywersji Bojowej Armii Krajowej. Dowódca II Rejonu Celków był komendantem straży pożarnej w tej fabryce. Strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej z Marek brali bezpośredni udział w walkach Powstania Warszawskiego na Żoliborzu.Przybył także, wraz z rodziną, kombatant Armii Krajowej porucznik Michał Babiuch.
Na mogile złożono białą i czerwoną wiązanki kwiatów.Razem utworzyły nasze narodowe barwy. Zapłonęły biało-czerwone znicze.

Antoni Widomski
Komitet Pro-Memoria

Więcej informacji na temat Henryka Antczaka i mogiły:

Galeria

zdjecie: 66679
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
zdjecie

Antoni Widomski

Współpracuje z portalem od 2004 roku

www.historia.marki.pl

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry