Godzina W - Marki 2014

Antoni Widomski ProMemoria OSP

 2 sierpnia 2014    21:28


Już po raz drugi strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej zjawili się przy pomniku poświęconym żołnierzom Armii Krajowej II Rejonu "Celków" z Marek, Pustelnika, Strugi i Zielonki aby uczcić pamięć powstańców.

Historię walk powstańczych w ramach akcji Burza a następnie działania wyznaczone na godzinę "W" przedstawił Antoni Widomski.

Następnie zabrał głos nasz najważniejszy gość, Jan Penzioł ps. Motor , uczestnik walk powstańczych 44 roku w Strudze.Mimo skończonych 97 lat trzyma się dziarsko. Zabrał głos i z młodzieńczą werwą opowiedział o krótkim epizodzie spotkania z żołnierzami radzieckimi którzy dotarli z czołówką pancerną do Strugi.Przybył także porucznik Michał Babiuch ze sztandarem II Rejonu "Celków".Towarzyszyły Mu jak zwykle niezawodne kombatantki AK.Punktualnie o godzinie 17.00 rozległ się dźwięk syren strażackich wozów Ochotniczej Straży Pożarnej w Markach. Zapłonęły biało-czerwone race.Jako pierwsi złożyli kwiaty przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej.Kolejną wiązankę złożyli przedstawiciele Komitetu Pro-Memoria.Następną wiązankę złożyli przedstawiciele rodziny państwa Babiuch.Przybyli także przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości.Po uroczystości nadeszła chwila na wspomnienia kombatantów.

Uroczystość zgromadziła sporą grupkę mieszkańców naszego miasta. Są to początki obchodzenia rocznicy godziny "W" pod pomnikiem w Strudze. Spotkaliśmy się dopiero po raz drugi.

Fakt prowadzenia walk powstańczych 1944 roku w Markach w ramach akcji "Burza" i w realizacji zadań wyznaczonych na godzinę "W" nie jest jeszcze powszechny w świadomości mieszkańców naszego miasta i często budzi zdziwienie. Nie tylko wśród nowo zamieszkałych mieszkańców, ale i wśród wieloletnich także. Nierzadko słyszy się pytanie - To w Markach było powstanie?

Początki zostały zrobione. Mamy nadzieję, że tak jak tradycją stają się obchody rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku pod pomnikiem żołnierzy na cmentarzu w Markach, tak tradycją staną się coroczne obchody rocznicy Powstania Warszawskiego o godzinie "W" pod pomnikiem żołnierzy II Rejonu "Celków" VII Obwodu Armii Krajowej "Obroża" .

Małgorzata Widomska
Komitet Pro-Memoria

Relacja video

Więcej informacji o walkach powstańczych 1944 roku w Markach

Galeria

zdjecie: 66721
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 10
fot. 11
fot. 12
zdjecie

Antoni Widomski

Współpracuje z portalem od 2004 roku

www.historia.marki.pl

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry