Będziemy mieć wiatraki

Andrzej Inglot

 1 kwietnia 2009    00:01

Przetarg na dostawę energii elektrycznej dla oświetlenia ulic w Markach nie przyniósł rezultatów. Żaden z dostawców nie wyraził zainteresowania i nie złożył oferty.(1) Okazuje się, że sprawa wcale nie wygląda tragicznie. Od pewnego czasu toczą się rozmowy zmierzające do dywersyfikacji dostaw energii elektrycznej dla Marek.

Pomysł dotyczy budowy małej elektrowni wiatrowej na wzór stojącej w Rembertowie. Jej moc wynosi 250 KW.

Planowana lokalizacja wiatraków to panujące nad miastem wzgórze zwane Safają, (3) czyli dawna zwałka śmieci. Obecnie w rekultywacji.Projektanci zaplanowali ulokowanie na szczycie trzech wiatraków-generatorów. Pozwoli to uzyskać moc 750 KW. Łączna moc zainstalowanych w Markach latarni wynosi około 336 KW. (2) Wystarczy więc z nawiązką na potrzeby oświetlenia całego miasta.

Wolne 400 KW mocy, (co odpowiada oficjalnemu przydziałowi na energię dla około 100 domków jednorodzinnych) przeznaczone zostałoby na potrzeby Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Strefa ta zlokalizowana ma być przy Safaji. Byłaby to strefa powstawania najnowszych technologii. Ale jest to wszystko jeszcze w sferze projektów i uzgodnień. Szczegóły nie są znane. Inwestorem ma być konsorcjum japońsko-amerykańskie. Bardzo prawdopodobnym jest udział w tym przedsięwzięciu firm z Marek.

Prowadzone są także prace studyjne nad zastosowaniem nowoczesnych. energooszczędnych, rozwiązań do oświetlenia budynków, obiektów sportowych i parków. Chodzi o wykorzystanie lamp sodowych zasilanych układem  - panel fotowoltaiczny + wiatrak.

A. Inglot

(1) http://bip.marki.pl/pl/bip/przetargi/2009/04
(2) http://www.marki.net.pl/czy-wiecie-ze-%e2%80%a6-1990
(3) http://www.marki.net.pl/sylwerster-na-safaji-2002-2003-99

Galeria

fot. 1
fot. 2

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry