Piąte urodziny akcji "TAK dla Obwodnicy Marek"

START:    31 sierpnia 2014

Paweł Pniewski ObwodnicaMarek Marki2020

 24 sierpnia 2014    13:23

Pięć lat temu mieszkańcy Marek spotkali się w al. Piłsudskiego przy Komandorze, by rozpocząć społeczne starania o budowę obwodnicy. Sceptycy mówili: to i tak nic nie da. Jak bardzo się mylili. Obwodnica jest już niemal na wyciągnięcie ręki. Z okazji piątej rocznicy inauguracji cukierkowej akcji, w hołdzie mieszkańcom Marek i kierowcom, zapraszamy na pamiątkowe zakopanie kapsuły czasu, w której znajdą się pamiątki z obwodnicowej akcji.

W sierpniu 2009 r. sprawy naszej obwodnicy wydawały się beznadziejne. Okazało się, że rząd nie wpisał naszej inwestycji do programu budowy dróg, choć Marki były jednym z najbardziej rozjeżdżonych miast w Polsce. Pospolite ruszenie mieszkańców i kierowców (której punktem kulminacyjnym była cukierkowa akcja przy Komandorze) zwróciło uwagę urzędników i polityków na nasz problem. Pielgrzymowaliśmy do nich, pisaliśmy pisma i okazało się, że ... kropla drąży skałę nie siłą, lecz częstym spadaniem. Po kolei zdarzały się małe wielkie cuda - najpierw zostaliśmy wpisani na listę rezerwową rządowego programu budowy dróg, potem premier zapowiedział przetarg na budowę naszej obwodnicy z sejmowej mównicy, następnie zostaliśmy wpisani na listę główną inwestycji drogowych, znalazło się finansowanie i w końcu został ogłoszony przetarg na projekt i wykonanie trasy. Lada dzień dowiemy się kogo Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wybierze na wykonawcę obwodnicy. Coś, co wydawało się pięć lat temu czymś nieosiągalnym, jest niemal na wyciągnięcie ręki.

Nie mamy żadnych wątpliwości, że kluczem do sukcesu była postawa mieszkańców Marek. Akcja pod Komandorem, w trakcie której zbieraliśmy podpisy poparcia oraz rozdawaliśmy cukierki umęczonym w korku kierowcom,  była fenomenem. W ciągu czterech godzin zebrano 1500 podpisów. Co ważne, to było przedsięwzięcia ponad podziałami. Nie liczyły się barwy, poglądy, wyznanie, przynależność polityczna,  liczył się wspólny cel. A został osiągnięty, bo naszą nietypową pokojową akcję - po nagłośnieniu przez media - zauważyli urzędnicy, podejmując kluczowe decyzje.

Przez te pięć lat czuwaliśmy nad procesem decyzyjnym, patrząc urzędnikom na ręce, angażując się w każdym etapie przygotowań do ogłoszenia przetargu i wyboru wykonawcy.

Z okazji pięciolecia akcji "Tak dla Obwodnicy Marek" zapraszamy Was na spotkanie, które odbędzie w niedzielę 31 sierpnia o godz. 18:00 w okolicy trasy S8 przy ul. Wojskiego na przyszłym śladzie obwodnicy. Jej najważniejszym punktem ma być wkopania kapsuły czasu, w której znajdą się pamiątki z akcji. Ponieważ to mieszkańcy swoją postawą, zaangażowaniem i determinacją  doprowadzili do budowy obwodnicy, niech oni zdecydują w sprawie zawartości kapsuły. Prosimy o przesłanie Waszych propozycji na e-mail grupa@marki2020.pl oraz na obwodnicowym profilu na portalu Facebook do poniedziałku do północy. Potem, po drobnej weryfikacji ze względu na ograniczony budżet i rozmiary kapsuły, zostaną one poddane internetowemu głosowaniu. Inicjatorzy akcji "Tak dla obwodnicy Marek", czyli Jacek Orych, Szczepan Ostasz i Tadeusz Markiewicz, zastrzegli jedynie, że w kapsule znajdzie się na pewno książka z internetowymi podpisami mieszkańców i kierowców - ta sama, która trafiła do urzędników, stenogram z wystąpienia premiera, w którym zapowiada budowę obwodnicy, uchwała rady ministrów wpisująca obwodnicę Marek do "Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011 - 2015" oraz garść cukierków. Głosowanie będzie trwało do piątku do godziny 18:00.

Na piąte urodziny akcji "TAK dla Obwodnicy Marek" zapraszamy wszystkich mieszkańców Marek, Radzymina, Ząbek, czy Warszawy. Tych starszych i tych nieco młodszych. W sposób szczególny zapraszamy osoby, które dokładnie pięć lat temu wspólnie z nami ruszyły do pokojowego boju o naszą obwodnicę. Spotkajmy się raz jeszcze i przy urodzinowym torcie powspominajmy, jak to było pięć lat temu. Poza tortem na piąte urodziny i zakopaniem kapsuły czasu każdy uczestnik imprezy będzie mógł wkopać symboliczny pierwszy szpadel pod budowę obwodnicy oraz otrzyma garść najświeższych informacji na temat kolejnych etapów inwestycyjnych, które jeszcze są przed nami. Nie zabraknie też symbolicznych cukierków, jak przed pięcioma laty.

 Grupa Marki 2020


Zapraszamy na nasze profile na portalu społecznościowym Facebook:
Obwodnica Marek
Grupa Marki 2020

Galeria

zdjecie: 67395
fot. 2
zdjecie

Paweł Pniewski

Paweł Pniewski, zastępca Burmistrza Miasta Marki, prezes zarządu stowarzyszenia Grupa Marki 2020, członek Mareckiego Stowarzyszenia Gospodarczego.
Społecznik, podróżnik, wielbiciel kultury kulinarnej.
Związany z mareckim samorządem od 2010 roku. Z portalem współpracuje od 2009 roku.

pniewski.wordpress.com

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

BYCHOWSKI - strony internetowe, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry