Obwodnicowa kapsuła czasu zakopana

Paweł Pniewski ObwodnicaMarek Marki2020

 5 września 2014    11:43

 W ostatnią niedzielę wakacji, tak jak dokładnie pięć lat temu, mieszkańcy Marek znów spotkali się przy al. Piłsudskiego, a tematem przewodnim była budowa obwodnicy. Tym razem nie zbieraliśmy już podpisów. Był to radosny czas podsumowań akcji "TAK dla Obwodnicy Marek", która przyniosła spektakularny sukces w postaci przetargu na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Marek.- Pięć lat temu nikt nie dawał wiary w to, że budowa naszej obwodnicy nie rozpocznie się wcześniej niż w 2020. Nasza akcja była kroplą, która zaczęła drążyć skałę i co najważniejsze, skutecznie. Przez pięć lat przeszliśmy drogę od zera do ogłoszenia przetargu, a właściwie jesteśmy już o krok od jego rozstrzygnięcia ? mówi Szczepan Ostasz, jeden z inicjatorów akcji.


Na pięciolecie akcji "TAK dla Obwodnicy Marek" stowarzyszenie Grupa Marki 2020 przygotowało happening mający na celu przypomnienie drogowcom, że Marki cały czas czekają na rozstrzygnięcie przetargu i budowę obwodnicy. Głównym punktem imprezy urodzinowej było zakopanie kapsuły czasu.


- Wpadliśmy na pomysł, by zakopać kapsułę czasu, a w niej symbole związane z obwodnicową akcją. Oddaliśmy w tej sprawie głos mieszkańcom. Zagłosowali, by w kapsule znalazły się: mareckie korki (w postaci zdjęć), słoik z zanieczyszczonym powietrzem z al. Piłsudskiego i tiry (oczywiście w formie modelu). Do tego dołożyliśmy podpisy mieszkańców, fragment drugiego expose premiera, w którym z sejmowej mównicy zapowiada budowę obwodnicy długopis, którym kierowcy składali podpisy pięć lat temu i cukierki - symbol akcji - tłumaczy Paweł Pniewski, wiceprezes Grupy Marki 2020.

Jak na urodziny przystało, nie mogło zabraknąć tortu, na którym znalazła się już gotowa obwodnica. Każda osoba, która przyszła na niedzielne spotkanie, miała szansę machnąć szpadlem, zarówno tym prawdziwym podczas zakopywania kapsuły, jak i tym na specjalnym foto standzie przedstawiającym wbicie pierwszego szpadla na budowie obwodnicy, wziąć udział  w rodzinnej sesji fotograficznej oraz otrzymać garść informacji o tym, co nas jeszcze czeka zanim pojedziemy obwodnicą. Nie zabrakło też podziękowań.


- Nasza akcja to jedno z nielicznych przedsięwzięć, które połączyło przedstawicieli różnych opcji politycznych. Wspólnie z nami - mieszkańcami o budowę obwodnicy zabiegali ramię w ramię przedstawiciele PO, PiS, czy PSL, posłowie, samorządowcy oraz media, dzięki którym obwodnicowy projekt sprzed pięciu lat miał tak dużą siłę przebicia. Za to należą się wszystkim ogromne podziękowania. W sposób szczególny na słowa uznania zasługuje wojewoda Jacek Kozłowski, którego wsparcie było nieocenione - wyjaśnia prezes Grupy Marki 2020 Jacek Orych.


Teraz z niecierpliwością wyczekujemy momentu, kiedy GDDKiA poinformuje o wyborze wykonawców mareckiej obwodnicy. 4 czerwca nastąpiło długo wyczekiwane otwarcie ofert.

- Pierwotnie drogowcy deklarowali wybór wykonawcy w sierpniu, a podpisanie umowy we wrześniu. W ostatniej chwili poproszono wykonawców o przedłużenie ważności ofert o kolejne 60 dni, co niestety oznacza, że na rozstrzygnięcie przetargu jeszcze chwilę trzeba będzie poczekać. Rozstrzygnięcia należy spodziewać się we wrześniu, a podpisania umowy na zaprojektowanie i wybudowanie naszej obwodnicy w październiku. Ponieważ zasadniczy termin wykonania prac to 32 miesiące, zgodnie z planem pierwsze pojazdy mogłyby pojechać obwodnicą w czerwcu 2017 roku - informuje Marcin Dąbrowski, członek stowarzyszenia.

Grupa Marki 2020


Link do galerii zdjęć z wydarzenia.Galeria

zdjecie: 67886
zdjecie

Paweł Pniewski

Paweł Pniewski, zastępca Burmistrza Miasta Marki, prezes zarządu stowarzyszenia Grupa Marki 2020, członek Mareckiego Stowarzyszenia Gospodarczego.
Społecznik, podróżnik, wielbiciel kultury kulinarnej.
Związany z mareckim samorządem od 2010 roku. Z portalem współpracuje od 2009 roku.

pniewski.wordpress.com

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

BYCHOWSKI - strony internetowe, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry