25 lat Mareckiego Ośrodka Kultury - relacja z Jubileuszu

Anna Dąbrowska-Pękocka MOK

 20 marca 2009    14:20

Marecki Ośrodek Kultury ma już 25 lat!
Od momentu swojego powstania w marcu 1984 roku stał się placówką, która na trwałe wpisała się w życie kulturalne Marek - kolejne pokolenia markowian uczestniczą w zajęciach i imprezach, które Marecki Ośrodek Kultury w Markach nieprzerwanie organizuje przez cały czas swojej działalności. Wypracowany przez lata program zyskał akceptację odbiorców, o czym dobitnie świadczy ich aktywne uczestnictwo w działaniach Ośrodka. Stały wysoki poziom imprez i zajęć a także konsekwentnie realizowany, zaplanowany długoterminowo program okazały się być doskonała receptą na sukces. Z drugiej strony MOK w Markach ciągle się zmienia, ewoluuje, podobnie jak zmieniają się potrzeby odbiorców - systematycznie pojawiają się nowe formy zajęć, nowe formuły imprez. Zmienia się też samo jego oblicze - zwłaszcza po ostatnim wakacyjnym remoncie kiedy to wnętrza Mareckiego Ośrodka Kultury zyskały nowocześniejszy  zarazem weselszy, bardzie przyjazny wygląd.
Marecki Ośrodek Kultury to nie tylko budynek - to przede wszystkim ludzie, którzy go tworzą i którzy go odwiedzają. Od początku jego istnienia, MOK w Markach prowadzi Dyrektor Krystyna Klimecka - osoba o  niespożytej energii i wielkich zdolnościach organizacyjnych a przy tym nieustannie otwarta na nowe idee i pomysły, pod której opieką ośrodek rozkwitł i na dobre wrósł w Marecki krajobraz, stając się jednym z głównych kulturalnych filarów tego miasta oraz zyskał sobie wielu przyjaciół. Zarówno ona jak i kadra MOKu wkładają wiele pracy i wysiłku, aby ośrodek funkcjonował sprawnie i mógł nieustannie prezentować coraz to nowe wydarzenia kulturalne i artystyczne. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt nawiązania przez Marecki Ośrodek Kultury ścisłej współpracy z innymi ośrodkami powiatu wołomińskiego, co umożliwiło organizowanie wielu interesujących wspólnych projektów, oraz nieustanne współdziałanie z mareckimi szkołami podstawowymi i ponadpodstawowymi oraz Urzędem Miasta Marki.
Jeśli 25 lat - musi być i jubileusz! Ten, który zorganizował MOK na pewno na długo pozostanie w pamięci wszystkich pracowników i bardzo licznie przybyłych  gości. Galeria Mareckiego Ośrodka niemalże pękała w szwach kiedy 7 marca 2009 Dyrektor, Krystyna Klimecka witała wszystkich na jubileuszowym recitalu Joanny Trzepiecińskiej oraz wernisażu wystawy malarstwa znakomitego mareckiego malarza, a zarazem wieloletniego przyjaciela MOKu, Tadeusza Lużyńskiego. Wśród blisko trzystu zgromadzonych pojawili się przedstawiciele Urzędu Miasta Marki z Burmistrzem Januszem Werczyńskim na czele oraz wicestarosta Ryszard Węsierski. Przybyli artyści, przybyli dziennikarze, były rodziny i przyjaciele pracowników, sympatycy ośrodka byli wreszcie mieszkańcy Marek, którzy od lat regularnie odwiedzają progi MOK w Markach. Wszyscy oni spotkali się w tak ciepłej, rodzinnej atmosferze aby wspólnie świętować te okrągłe urodziny. Na początku imprezy dyrektor Krystyna Klimecka w opisała dotychczasowe dokonania ośrodka, zaprezentowała najciekawsze inicjatywy i w telegraficznym skrócie obecnym na uroczystości gościom zaprezentowała 25 lat MOKu w "pigułce":
- 1300 imprez dla dzieci i młodzieży i dorosłych  - to 100.000 uczestników
- 40 form różnych zajęć stałych - to 12.500 ich uczestników
- 200 wystaw -  to 18.000 zaprezentowanych prac
- 26 turnusów kolonii w kraju i za granicą - to 1.300 osób, które z nich skorzystało
- 18 turnusów wczasów dla dorosłych - to 900 osób, które na nie wyjechało
- Średnio miesięcznie korzysta z MOK-u 800 - 900 osób  - to 175.000 osób, które  odwiedziło tę instytucję
- 350 wyjazdów do teatru, kina, na wystawy itp. - to 17.500 uczestników
- 80 ogólnomiejskich i powiatowych konkursów recytatorskich, plastycznych, ortograficznych, muzycznych - to już to 12.000 uczestników
- Przemiana z 17 m kwadratowych na 700 m kwadratowych - to bardzo wiele prac remontowych i modernizacyjnych.
Na zakończenie swojego wystąpienia Dyrektor serdecznie podziękowała wszystkim tym, którzy przyczynili się do doskonałej kondycji i rozkwitu ośrodka, jego byłym oraz aktualnym pracownikom, współpracownikom i sympatykom. Z drugiej strony przemawiający chwilę później burmistrz Janusz Werczyński podkreślił jak wielkie znaczenie dla miasta ma działalność ośrodka kultury, podkreślił jego osiągnięcia i gorąco podziękował Dyrektor za ogromne zaangażowanie, pracę i serce, które wkłada w prowadzenie MOKu.
Kolejnym punktem uroczystego wieczoru był porywający recital aktorki Joanny Trzepiecińskiej, której akompaniował na pianinie doskonały muzyk jazzowy, Bogdan Hołownia. Aktorka jest znana z ról teatralnych oraz wielu produkcji kinowych i telewizyjnych.  Artystka koncertuje z wieloma muzykami oraz występuje jako gość wyjątkowy w jazzowym projekcie Janusza Szroma "Straszni Panowie Trzej" śpiewając piosenki z Kabaretu Starszych Panów, które to zaprezentowała właśnie podczas jubileuszu. Jej lekkie, dowcipne doskonałe aktorsko interpretacje porwały zgromadzonych słuchaczy - niewątpliwy talent i ogromny urok osobisty aktorki robiły duże wrażenie i sprawiały, ze ten doskonały muzycznie i repertuarowo koncert będzie trudny do zapomnienia dla zgromadzonych, zwłaszcza że był przepięknym, barwnym wprowadzeniem do wernisażu wystawy doskonałego mareckiego malarza, Tadeusza Lużyńskiego, dla którego kolor jest jednym z najważniejszych środków artystycznego wyrazu. O ogromnej pasji malarskiej, inspiracjach, upodobaniach i najchętniej wybieranych tematach opowiedziała zebranym córka artysty, Agnieszka Lużyńska, podkreślając jednocześnie jak wielkie znaczenie dla niego ma działalność społeczna - w samym Mareckim Ośrodku Kultury Tadeusz Lużyński wielokrotnie pomagał przy aranżacji wystaw i organizacji plastycznych przeglądów artystycznych. Prezentowane na ścianach Galerii MOK obrazy zostały zgrupowane tematycznie: jedną grupę stanowią przepiękne kolorystycznie i fakturowo martwe natury, z przenikającymi się warstwami barw wywołującymi niemalże efekt ruchu, wibrowania powierzchni, drugą poetyckie i bogate kształtowo kwiaty. Niewyczerpanym źródłem inspiracji jest dla artysty pejzaż. Malarska wizja zainspirowana autentycznym widokiem, dojrzewała w zaciszu  pracowni aby w końcu przekazać odbiorcom emocje związane z wybranym fragmentem natury - autor doskonale czuje strukturę krajobrazu i jego naturalne rytmy, potrafi odnaleźć w szarym otoczeniu elementy piękna. W malarstwie pejzażowym Tadeusza Lużyńskiego szczególne miejsce zajmuje architektura, niemal zawsze ukazana w kontekście otaczającej ją przyrody. Ciekawe  dla oglądających mogą być zwłaszcza fragmenty starej zabudowy dziś już nie istniejący mareckich ulic i zaułków.
Marecki Ośrodek Kultury przygotowali także dla swoich gości niespodziankę związaną z wystawą: wśród zebranych rozlosowany został urokliwy obraz w technice pastel autorstwa Tadeusza Lużyńskiego. W części nieoficjalnej spotkania przyszedł czas na indywidualne podziwianie wystawy, rozmowy z artystami, liczne wspomnienia związane z Mareckim Ośrodkiem Kultury. Na gości czekał smaczny poczęstunek i napoje  - a także - jak to na urodzinach przystało - okazały tort jubileuszowy. Spotkania, rozmowy towarzyskie i wspomnienia trwały do późnych godzin wieczornych - w końcu tak uroczysta okazja zdarza się tylko raz na dwadzieścia pięć lat!

Anna Dąbrowska - Pękocka

[gallery]

Galeria

fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry