Zabytkowy krzyż wrócił na swoje miejsce.

Tomasz Paciorek StowarzyszenieMPS

 15 października 2014    10:33

14 października 2014 r. przy pomniku 10 pomordowanych więźniów Pawiaka przy ul. Paderewskiego w Markach zamontowano już nowy krzyż. Krzyż został wykonany z zachowaniem oryginalnych wymiarów (wysokość 395 cm, rozpiętość ramion 183 cm). Krzyż jest jeszcze bez elementów zdobniczych. Na podstawie dwóch starych zdjęć (lata 50 i 70 XX w.) udało się ustalić ponad 30 brakujących części. Odtworzenie skorodowanych jak i wykonanie tych zaginionych elementów powierzono osobie, która zajmuje się kowalstwem artystycznym. Prawdopodobny termin zakończenia prac to koniec listopada 2014 r.

Zwracamy się do Państwa z prośbą o udostępnienie zdjęć tegoż krzyża, zwłaszcza jego elementów zdobniczych.

W pracach udział wzięli: Antoni Widomski, Dariusz Chmielewski, Łukasz Paciorek, Artur Rytel-Andrianik, Zbigniew Paciorek oraz Wojciech Jedliński.

Serdeczne podziękowanie składamy zakładowi fryzjerskiemu z ul. Paderewskiego za użyczenie energii elektrycznej.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Galeria

zdjecie: 68575
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 10
fot. 11
fot. 12
fot. 13
fot. 14
fot. 15
fot. 16
fot. 17
zdjecie

Tomasz Paciorek

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w zakresie ekonomii w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie. Pracownik w administracji państwowej.

Pasjonat lokalnej historii, autor licznych opracowań na temat Marek, członek Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Od 2010 r. radny miasta Marki.

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

BYCHOWSKI - strony internetowe, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry