Krzyż Więźniów Pawiaka

Antoni Widomski ProMemoria

 15 października 2014    21:40

Krzyż postawiony w pamięć o powieszonych 16 października 1942 roku, więźniach Pawiaka, znowu przypomina o dokonanej przez okupanta niemieckiego zbrodni. Jest to wspólna akcja Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga oraz Pro Memoria

Dopiero po zdemontowaniu krzyża mogliśmy ocenić stan samego krzyża oraz ozdobnych elementów. Okazało się, że stopień korozji przekroczył nasze oczekiwania.


W jednym z ramion ptaki urządziły sobie gniazdo.Elementy ozdobne krzyża także było bardzo zniszczone. Wielu z elementów brakuje.

W tej sytuacji podjęliśmy decyzję o postawieniu krzyża bez ozdobnych elementów, aby stał na swoim miejscu w rocznicę zbrodni. Oczywiście czasowo.

Wszystkie niezniszczone elementy zdobnicze zostały wyczyszczone i pomalowane. Dorobienie brakujących powierzyliśmy osobie, która zajmuje się kowalstwem artystycznym.

Dysponujemy fotografią sprzed 40. lat, na której widać częściowo liście ozdabiające dwa pędy z kwiatami na szczycie otaczające tablicę pamiątkową. Brak jest szczegółów wyglądu tych liści.
Dysponujemy także fotografią z 2003 roku, na której widać serce przebite strzałą z jakimś elementem ozdobnym na górze. Są trzy możliwe wersje, co tam mogło się znajdować.Pierwsza wersja - był to kwiat, taki jak pozostałe;
Druga wersja - była to sylwetka orła,
Trzecia wersja - jest to tzw. Gorejące serce Chrystusa" z brakującym krzyżem

Zwracamy się do Państwa z prośbą o udostępnienie zdjęć tegoż krzyża, zwłaszcza jego elementów zdobniczych. Chcielibyśmy przywróć go do stanu, w jakim znajdował się w momencie postawienia.

Antoni Widomski
Komitet Pro Memoria

Więcej informacji:

http://www.marki.net.pl/demontaz-zabytkowego-krzyza-przy-ul-paderewskiego-w-markach-68525
http://www.marki.net.pl/zabytkowy-krzyz-wrocil-na-swoje-miejsce-68575

Galeria

zdjecie: 68865
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 10
fot. 11
zdjecie

Antoni Widomski

Współpracuje z portalem od 2004 roku

www.historia.marki.pl

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry