YES!!! YES!!! YES!!! UMOWY NA OBWODNICĘ PODPISANE

Tadeusz Markiewicz ObwodnicaMarek Marki2020

 28 listopada 2014    14:07

28 listopada zapisał się złotymi zgłoskami w historii naszego miasta. W piątek w warszawskim oddziale Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad podpisano umowę na projekt i budowę obwodnicy Marek. Pierwszy odcinek węzeł Marki - węzeł Kobyłki wybuduje konsorcjum pod przewodnictwem włoskiego  Salini Polska Sp. z o.o., drugi odcinek Kobyłka-Radzymin Alstaldi S.p.A.. To nie wszystko, każda inwestycja wymaga nadzoru - podpisano równocześnie umowy na nadzór i zarządzanie kontraktem.

"Podpisujemy bardzo ważny kontrakt nie tylko dla Warszawy ale dla całego kraju" - rozpoczął spotkanie Łukasz Lendner, Dyrektor Oddziału GDDKiA Warszawa.

Menedżer GDDKiA ostrzegł włoskich wykonawców, że konieczna jest duża mobilizacja. Oczywiście jeżeli wystąpią nieprzewidziane w projekcie elementy lub pojawi się konieczność zmian, w takim przypadku drogowcy uwzględnią roszczenia drogowców. Łukasz Lendner ma nadzieję, że współpraca polsko-włoska będzie wzorcowa. Podaje przykład firmy Metrostav, która buduje zgodnie z harmonogramem odcinek Most Grota - Powązkowska.

Dyrektor Kwieciński z GDDKiA zaapelował do wykonawców o szybkie rozwiązywanie ewentualnych problemów, które pojawią się w trakcie prac.

- Będziemy w tym pomagać - obiecuje drogowiec.

Włoscy wykonawcy są przekonani, że inwestycje pójdą dobrze. "We Włoszech ze sobą rywalizujemy, tu będziemy współpracować" - mówił przedstawiciel Salini, który zaznaczył, że partnerami włoskiego wykonawcy są polskie firmy.

- Mieszkańcy Marek bardzo długo czekali na budowę obwodnicy. Cieszymy się, że udało się wreszcie doprowadzić do podpisania umowy. To wielki sukces bez wyjątku wszystkich mieszkańców Marek, którzy pokojową akcją przy Komandorze pokazali, jak w odpowiedzialny sposób doprowadzić do rozwiązania wielkiego problemu komunikacyjnego - komentują na gorąco Jacek Orych, Szczepan Ostasz i Tadeusz Markiewicz, inicjatorzy akcji "Tak dla Obwodnicy Marek".

Oto komunikat GDDKiADzisiaj zostały podpisane umowy na zarządzanie, nadzór nad realizacją inwestycji oraz na projektowanie i budowę obwodnicy Marek. Nowa droga będzie gotowa za 32 miesiące.


Obwodnica Marek, czyli odcinek S8 od węzła Marki do węzła Radzymin Południe będzie mieć długości ok. 15,4 km. Koszt jej budowy to ok. 737,5 mln zł.

Inwestycja została podzielona na dwa odcinki. Umowę na zaprojektowanie i  budowę zadania I o długości 8,1 km od węzła Marki do węzła Kobyłka podpisało konsorcjum z Salini Polska jako liderem, jej wartość to ok. 331,6 mln zł.

Zadanie II obejmuje zaprojektowanie i budowę odcinka o długości 7,2 km od węzła Kobyłka do w. Radzymin Południe. Zrealizuje je  konsorcjum z firmą Astaldi S.p.A na czele za ok. 405,9 mln zł.

Zarządzać kontraktem na podstawie podpisanej dzisiaj umowy będzie konsorcjum ECMG GmbH i SGS Polska. Nadzór inwestorski  nad realizacją zadania został powierzony firmie Getinsa Ingenieria S.L. z Hiszpanii.

Nowa trasa ma zostać zrealizowana w ciągu 32 miesięcy  od podpisania umowy. W ramach zadania II przez kolejne 4 miesiące po zakończeniu robót wykonawca wyremontuje fragment istniejącej DK8.

Warszawski oddział GDDKiA czeka na oferty cenowe w czterech  kolejnych toczących się postępowaniach na budowę ok. 74 km dróg za prawie 10 mld zł. Toczące się przetargi obejmują  budowę  18,5 km Południowej Obwodnicy Warszawy  na odcinku  Puławska - Lubelska, kontynuację   projektowania i budowę 24,6 km obwodnicy Radomia, kontynuację   projektowania i budowę  trasy S8 Radziejowice - Paszków o długości  21,5 km oraz zaprojektowanie i budowę 9 km odcinka obwodnicy Góry Kalwarii. Zaproszenie do składania ofert to drugi etap przetargu. W pierwszym zainteresowane realizacją inwestycji firmy składały wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu. Ocenie podlegało doświadczenie, potencjał techniczny i kadrowy oraz zdolność ekonomiczna i finansowa wykonawcy.

 

Galeria

fot. 1
zdjecie

Tadeusz Markiewicz

Zaręczony z samorządem, w poprzednim wcieleniu redaktor, wydawca, nieustająco marecki bloger

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

BYCHOWSKI - strony internetowe, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry