Priorytet 2 BN w Filii w Pustelniku

Małgorzata Rowicka Biblioteka

 30 grudnia 2014    09:53

Informacja o promowaniu i wykorzystaniu książek zakupionych z Programu Biblioteki Narodowej  Priorytet 2 "Zakup nowości wydawniczych zgodnie z potrzebami bibliotek szkolnych"
W ramach Programu zakupiono 146 książek o wartości 2040,18 zł., z czego 1500,00 złotych pochodzi z dotacji BN, a 1040,18 zł. ze środków własnych Biblioteki Publicznej Miasta Marki.  Były to głównie pozycje z zestawu obowiązkowych i uzupełniających lektur dla szkoły podstawowej i gimnazjum (wybór książek uzgodniono z nauczycielami).
Zgodnie z deklaracją we wniosku o dofinansowanie skierowanym do Biblioteki Narodowej w ramach Priorytetu 2 realizowano następujące formy współpracy biblioteki szkolnej i Biblioteki Publicznej Miasta Marki na rzecz uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 w Markach:
-    Program edukacyjny "Smaki zdrowia", autorstwa p. Doroty Gawryluk,
realizowany był w roku szkolnym 2013/14 we współpracy z filią biblioteki publicznej w Pustelniku. Uczestniczyły w nim dzieci z klasy III c.
Problematyka poruszana w programie dotyczyła  kreowania takiego stylu życia, który gwarantuje zachowanie zdrowia, dobrego samopoczucie, właściwej sylwetki i postawy ciała. Głównym celem zajęć było przyswojenie przez uczniów wiadomości teoretycznych i praktycznych na temat planowania, przygotowywania i spożywania posiłków. Dzieci poznały podstawowe zasady racjonalnego odżywiania, planowania i organizacji sposobu przyrządzania posiłków.
Zajęcia teoretyczne były połączone z praktycznymi. Dzieci tworzyły piramidę zdrowia ? układały listy zdrowych produktów, które powinny znajdować się w codziennym jadłospisie. Same przygotowywały zdrowe przekąski np na drugie śniadanie do szkoły czy podwieczorek. Dzięki tym zajęciom wdrożyły się również do korzystania ze zbiorów biblioteki. Rozbudzały i utrwalały nawyki czytelnicze, ponieważ na każdych zajęciach wybierały i czytały fragmenty utworów dotyczące kulinarnych przygód bohaterów literackich m.in. Pippi, Karlssona, dzieci z Bullerbyn, Kubusia Puchatka, Ani z Zielonego Wzgórza, Sherlocka Holmesa, Pollyanny.
Tematy zajęć:
1.    Czy to co smakuje zawsze jest zdrowe
2.    Piramida zdrowia
3.    Poznajemy witaminy, ich znaczenie dla zdrowia i występowanie (Witamina D, C, A i E, witaminy z grupy B)
4.    Czy warto jeść słodycze
5.    Drugie śniadanie - jak je skomponować by było apetyczne, zdrowe i smaczne
6.    Zieleninka na talerzu - zioła i rośliny przyprawowe zdrowe i dekoracyjne. Przygotowywanie Pesto z rukoli, bazylii, mniszka, pokrzywy, rzeżuchy, szczypiorku, czosnku oraz kiełków
7.    Dobra woda zdrowia doda/Znaczenie wody. Zasoby wody pitnej na świecie. Jak dbać o jej jakość
8.    "Wyschnie strumyk, wyschnie rzeka i nie będzie też człowieka" - wykonanie plakatu promującego oszczędzanie wody. Doświadczenia z wodą brudną i czystą.
9.    O konserwantach i innych, niekoniecznie zdrowych dodatkach do żywności. Czytanie etykiet na artykułach spożywczych
10.  O ważności spożywania posiłków o określonych porach
11.   Problem głodu i niedożywienia w Polsce i na świecie
Program realizowały panie Dorota Gawryluk, Magdalena Kępka i Małgorzata Romańczyk.
-    Lekcje biblioteczne:
W czwartek, 20 listopada uczniowie z Koła Młodego Czytelnika mieli możliwość poznania biblioteki publicznej "od kuchni". Poznali katalogi biblioteczne "retro", czyli te stare, kartkowe - alfabetyczne i działowe. Osobiście sprawdzili, jak katalogi ułatwiają poszukiwanie książek. W ramach ćwiczeń szukali konkretnych pozycji na półkach, kierując się informacjami zawartymi w karcie katalogowej. Wcześniej zapoznali się z klasyfikacją wg której uporządkowany jest księgozbiór biblioteczny. Rozumieją teraz, dlaczego tak ważne jest odkładanie książek na właściwe miejsce. Jednak dużo ciekawszy okazał się dla nich katalog on-line. Dzieci ćwiczyły samodzielne logowanie się do systemu bibliotecznego. Zobaczyły ile pożytecznych funkcji ma program Mateusz. Zajęcia tak zainteresowały uczniów, że umówiliśmy się na następne spotkanie.

Galeria

fot. 1
fot. 2
fot. 3

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry