"Nowa" książka o Pustelniku i Markach!

Tomasz Paciorek StowarzyszenieMPS

 11 stycznia 2015    17:28

     W przyszłym tygodniu pośród mieszkańców Marek pojawi się fascynująca lektura dotycząca historii naszego miasta - "Kolejką marecką do...?". Autorem wspomnień jest Jerzy Edmund Bulik - urodzony w 1930 r. mieszkaniec Pustelnika. Od 1985 r. Pan Jerzy Bulik mieszka w Kanadzie. Książka dotąd nie była znana w Markach. Informacja na jej temat pojawiła się dopiero na początku stycznia tego roku, na blogu mareckiego felietonisty - Pana Tadeusza Markiewicza.

     "Wracając z Muzeum Historii Żydów Polskich przypomniałem sobie, że mam w bibliotece ciekawą lekturę, o której już dawno powinienem napisać na blogu. Spod pióra mieszkańca Pustelnika, Jerzego Edmunda Bulika, wyszła książka "Kolejką Marecką do...?" o życiu codziennym w Markach i Warszawie w latach 1930-1945".

     Książka została wydana pod koniec 2000 r. w Toronto w Kanadzie w niewielkiej ilości egzemplarzy. Dzięki wspomnieniom autora możemy przenieść się w realia przedwojennych Marek i Pustelnika. Dowiadujemy się, gdzie w Pustelniku był "sklep spożywczy u Sendkowej", a gdzie "sklep spożywczy u Dymowskiej". Poznajemy Żydówkę Szafrankę, lokalną "znachorkę". Czytamy o tajemniczej "czerwonej szosie", którą okazuje się być zwyczajna ul. Pomnikowa. Wchodzimy do szkoły Nr 3 i już na progu spotykamy uczących tam przed wojną nauczycieli: Panią i Pana Żelewskich, Panią i Pana Lisowskich, Pana Cupryjaka, a także Pana Fichela -kierownika szkoły. Dowiadujemy się też co to były tzw. "łapy" -wymierzane za nieposłuszeństwo. Spacerujemy wokół glinianek zwanych w Pustelniku -ciupelkiem.

     W Markach jest jeden egzemplarz tej pasjonującej lektury. Pan Tadeusz Markiewicz postanowił nieodpłatnie przekazać publikację do biblioteki miejskiej. Książka będzie dostępna w czytelni biblioteki przy ul. Lisa Kuli już od przyszłego tygodnia.

Staraniem Stowarzyszenia "MARKI-PUSTELNIK-STRUGA" udało się nawiązać kontakt z autorem. Pan Jerzy Bulik ma w domu jeszcze kilkanaście egzemplarzy swojej książki. Na prośbę Stowarzyszenia zgodził się przesłać kilka sztuk do Polski. Jak to określił: -"Niech to będzie mój skromny podarunek dla miejsca na ziemi, z którym się identyfikuję - dla bliskim memu sercu Markom".

     Wszystkie egzemplarze zostaną przekazane do biblioteki miejskiej.

Galeria

zdjecie: 71767
fot. 1
fot. 2
zdjecie

Tomasz Paciorek

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w zakresie ekonomii w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie. Pracownik w administracji państwowej.

Pasjonat lokalnej historii, autor licznych opracowań na temat Marek, członek Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Od 2010 r. radny miasta Marki.

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

BYCHOWSKI - strony internetowe, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry