1 lutego 2015    19:41

Rok 2014 był dla mareckich strażaków rekordowy.

Po powołaniu w styczniu jednostki operacyjno-technicznej, zanotowaliśmy 202 wyjazdy do różnego rodzaju działań, z czego aż 175 z dyspozycji Powiatowego Stanowiska Kierowania w Wołominie. Czy 2015 rok będzie równie pracowity? Na chwilę obecną wszystko wskazuje na to, że tak.


 

 

 Zobaczmy więc jak wyglądał pierwszy miesiąc tego roku w Ochotniczej Straży Pożarnej w Markach.


Pierwszy dzień Nowego Roku, podobnie jak ostatnio, był dla nas spokojny. Powiatowe Stanowisko Kierowania* nie zadysponowało nas do żadnego zdarzenia na terenie naszej gminy. Pozostaje się cieszyć - nikt w Markach nie potrzebował pomocy w sylwestrową noc. Jednak już kolejne dni były pracowite.


6 stycznia Marki znalazły się po raz kolejny na pierwszych stronach serwisów informacyjnych. Alarm zabrzmiał już o 6:38. Paliła się hala produkcyjna przy ul. Okólnej. W działaniach, które trwały ponad 7 godzin, wzięło udział 20 jednostek Straży Pożarnej. Więcej o tym wydarzeniu.
 

10 stycznia, w odpowiedzi na prośbę mareckiego sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, grono naszych druhów i kandydatów ruszyło do pomocy w przygotowywaniu kolejnego Finału WOŚP. M.in. przenosiliśmy stoliki i krzesła, poprawialiśmy wykładzinę podłogową, wieszaliśmy banery sponsorów a także pomagaliśmy przy wszelkich pracach porządkowych.


 

11 stycznia to pierwsza w tym roku kumulacja działań. Od samego rana zastęp 687[M]36* jeździł do usuwania skutków silnych wiatrów, które w nocy nie dawały spać wielu mieszkańcom. Druhowie usuwali powalone drzewa z ul. Odrowąża, ul. Opolskiej oraz z terenu Przedszkola Miejskiego nr 2.Po zakończeniu, zastęp GBArt* udał się do Szkoły Podstawowej nr 4 - miejsca Finału WOŚP, gdzie pracowali inni członkowie mareckiej OSP. Naszym zadaniem było w głównej mierze zabezpieczenie ppoż. oraz medyczne imprezy. Stanowisko pierwszej pomocy cieszyło się zainteresowaniem zwłaszcza wśród najmłodszych.Wszyscy nasi druhowie zabezpieczali dodatkowo pokaz sztucznych ogni, po którym jedna rota* skontrolowała dach budynku w poszukiwaniu ognisk zapalnych powstałych w skutek silnego wiatru spychającego resztki fajerwerków w tym kierunku. Po zakończeniu imprezy pomagaliśmy w sprzątaniu.


 17 stycznia nasz GBArt* przeszedł pierwszą w tym roku modernizację. Wymieniono ogumienie, które służyło już ponad 25 lat. Już tego samego dnia mogliśmy się przekonać, jak poprawiły się warunki trakcyjne naszego wozu. O 18:52 PSK* zadysponowało nas do pożaru budynku przy ul. Szpitalnej.


 

 

18 stycznia PSK* wysłało nasz zastęp do pożaru przy ul. Cichej. Z początku dość groźne zgłoszenie (oprócz naszej jednostki na miejsce zostały wezwane również 2 zastępy i podnośnik hydrauliczny PSP w Wołominie) okazało się wydobywającym się dymem w efekcie spalania niskiej jakości węgla i braku odpowiedniej konserwacji komina. Jednostki powróciły do swoich koszar.


 

 

22 stycznia miały miejsce dwa wydarzenia. Najpierw zastęp 687[M]36 sprawdzał okolice ulic Sokolej i Kruczej w poszukiwaniu pożaru, którego nie było. Następnie, w podwarszawskich Falentach, podczas posiedzenia sprawozdawczego Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP naszą jednostkę spotkało miłe wyróżnienie za wykorzystanie dotacji na zakup sprzętu i umundurowania. Otrzymaliśmy bon zakupowy, pamiątkowy dyplom oraz kominiarki specjalne.
 

25 stycznia miała miejsce pierwsza w tym roku nocna pobudka. Na szczęście pożar materaca został opanowany szybko przez mieszkańców a miejsce zdarzenia zostało przekazane przez KDR* patrolowi policji. Tego samego dnia wieczorem, zostaliśmy zadysponowani do działań po wypadku 3 samochodów na drodze 631 na odcinku Marki - Nieporęt.


 

 

26 stycznia, krótko przed 11:00 nasz zastęp wyjechał do wypadku na Al. Piłsudskiego na wysokości ul. Skorupki. Działania trwały 3 godziny.
 

28 stycznia rozpoczęły się formalne przygotowania do jednego z najważniejszych wydarzeń w historii naszej OSP. Nasi przedstawiciele razem z Zastępcą Komendanta Powiatowego PSP w Wołominie, st. kpt. Andrzejem Wysockim uczestniczyli w VI sesji Rady Miasta Marki, w czasie której podjęto rozmowy i głosowanie w sprawie upoważnienia Burmistrza Miasta do podpisania porozumienia trójstronnego, będącego wstępem do włączenia naszej jednostki do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego. Było to tym samym pierwsze spotkanie no nowo wybranymi radnymi naszego miasta i przedstawienie im informacji o działalności jednostki OSP.


Radni jednogłośnie zaaprobowali projekt uchwały, co poskutkowało w dniu następnym podpisaniem porozumienia przez Burmistrza Miasta Marki Jacka Orycha, Komendanta Powiatowego PSP st. bryg. Jacka Pietranika oraz, z ramienia OSP, Prezesa dh Antoniego Widomskiego i Naczelnika dh Kamila Roga. Komplet dokumentacji został złożony do Komendy Powiatowej PSP w Wołominie, która następnie złoży go do zaopiniowania Komendzie Wojewódzkiej PSP w Warszawie.
 

Wszyscy oczekujemy teraz w napięciu, choć wiemy już, że dzięki naszemu zaangażowaniu oraz wykonanej pracy, mamy olbrzymie wsparcie ze strony Komendy Powiatowej PSP w Wołominie.


 

Zachęcamy do śledzenia wydarzeń z życia jednostki na portalu Facebook oraz Strefie Druha.

 

*słowniczek:

PSK - Powiatowe Stanowisko Kierowania - dyspozytorzy sił i środków, którzy odbierają zgłoszenia z numerów alarmowych 998 i 112


687[M]36 - numer operacyjny samochodu ratowniczo-gaśniczego OSP Marki


GBArt - rodzaj samochodu ratowniczo-gaśniczego 687[M]36 OSP Marki - średni samochód specjalny, gasniczy ze zbiornikiem i autopompą, ratownictwa technicznego


rota - najmniejsza grupa, w której działają strażacy, składa się z dwóch ludzi - przodownika i pomocnika roty


KDR - Kierujący Działaniem Ratowniczym - dowódca działań, z reguły dowódca pierwszego zastępu PSP, który dotarł na miejsce, bądź sam dowódca Jednostki Ratowniczo Gaśniczej PSP

Galeria

zdjecie: 72348
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 10
fot. 11
fot. 12

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry