Kolejne materialne ślady z cegielni M. Małachowskiego uratowane!

Tomasz Paciorek StowarzyszenieMPS

 8 marca 2015    10:40

Odzyskaliśmy i uratowaliśmy ok. 400 sztuk zabytkowej dachówki wyprodukowanej najprawdopodobniej ok. 100 lat temu w dawnej cegielni Maksymiliana Małachowskiego w Pustelniku. Kilka dni temu otrzymaliśmy wiadomość od naszego serdecznego kolegi, również pasjonata lokalnej historii z Zielonki - Pawła Gajzlera, że na prywatnej posesji na warszawskim Wawrze znajduje się znaczna ilość, nieźle zachowanej dachówki, pochodzącej z cegielni Małachowskiego w Pustelniku. Właściciel wspomnianej posesji wyraził zgodę na nieodpłatne zabranie dachówek ze względu na planowane prace porządkowe. Część dachówek porozrzucana była na całej posesji, część znajdowała się na zawalonym i spróchniałym już dachu. Zasadniczo, zachowane egzemplarze dachówek były w niezłym stanie, a niektóre z nich wyglądały jak "nówki sztuki". Na każdej z nich wybita była stemplem sygnatura cegielni z napisem w języku polskim i rosyjskim "PUSTELNIK POD WARSZAWĄ M. MAŁACHOWSKI" oraz postać przypominająca mi najbardziej Św. Michała Archanioła -patrona Rusi. Napis w języku rosyjskim związany był zapewne z faktem, że znaczne ilości produktów z cegielni Małachowskiego przeznaczone były na chłonne rynki wschodnie Królestwa Polskiego. Dachówką z cegielni Małachowskiego pokryte zostały m.in. dachy katedr w Grodnie i Nowogródku (obecnie w granicach Białorusi). Rozmiary dachówek: 40cm na 20cm w najgrubszym miejscu 2 cm. Przy okazji uratowaliśmy też kilkanaście ceramicznych "gąsiorów". Serdecznie dziękujemy Darkowi Chmielewskiemu za użyczenie samochodu z przyczepą oraz pomoc w załadunku. Pawłowi Gajzlerowi za czujność godną konserwatora zabytków, Łukaszowi Krzemińskiemu za pomoc przy "drugim kursie". W pracach brał też udział autor niniejszej relacji -Zbigniew Paciorek

P.S. Z przeznaczeniem dachówki narodził się pewien pomysł, ale na razie poczekajmy.

Galeria

zdjecie: 73225
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 10
fot. 11
fot. 12
fot. 13
fot. 15
fot. 16
fot. 17
fot. 18
fot. 19
zdjecie

Tomasz Paciorek

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w zakresie ekonomii w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie. Pracownik w administracji państwowej.

Pasjonat lokalnej historii, autor licznych opracowań na temat Marek, członek Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Od 2010 r. radny miasta Marki.

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry