3 marca 2015    20:47

Co takiego wydarzyło się w lutym?

Po dość intensywnym i obfitującym w zdarzenia styczniu, minął kolejny miesiąc, w którym zanotowaliśmy ponownie 10 wyjazdów, z dyspozycji Powiatowego Stanowiska Kierowania w Wołominie, do różnego rodzaju działań. Potwierdza się więc, że mareccy strażacy nie cierpią na brak zajęć i starają się jak najlepiej wypełniać swoje obowiązki wobec mieszkańców naszego miasta i osób, które ich pomocy potrzebują.


 

Zobaczmy więc jak wyglądał najkrótszy miesiąc tego roku
w Ochotniczej Straży Pożarnej w Markach.


Luty to najkrótszy miesiąc w roku, a w dodatku w tym okresie powinna u nas panować zimowa atmosfera. Tymczasem za oknami ciepło, wietrznie i można zauważyć, że natura budzi się do życia po zimowym letargu. Można by powiedzieć, że powinniśmy się cieszyć z takiej aury, bo pożarów powinno być mniej jednak jak pokazują statystyki były to dla nas bardzo pracowite dni.

2 lutego nasi strażacy zostali zadysponowani do pożaru sterty gałęzi na wyrębie w rejonie ulicy Głównej w Markach. Pożar na szczęści okazał się dość mały, a zalegający jeszcze wówczas śnieg uniemożliwiał jego rozwój.

5 lutego poranna pobudka i wyjazd do kolizji drogowej w rejonie skrzyżowania Al. J. Piłsudskiego z ulicą Wspólną na pasie w kierunku Radzymina. W kolizji brał udział samochód ciężarowy i osobowy, ale na szczęście nikomu nic się nie stało i obyło się jedynie na stratach materialnych.

11 lutego, godzina 3:40 i znów poranna pobudka. Tym razem jej powodem był pożar sadzy w przewodzie kominowym domu jednorodzinnego przy ulicy Bandurskiego w Markach. Także i w tym przypadku sprawa kończy się na dużym strachu mieszkańców i w zasadzie zerowych stratach materialnych.

18 lutego nasz zastęp wyjeżdża dwukrotnie do działań. Pierwszy raz, około godziny 11:30, udajemy się w rejon skrzyżowania Al. J. Piłsudskiego i ulicy Lisa-Kuli, gdzie na pasie do lewoskrętu znajdowała się spora plama oleju, którą należało zneutralizować. Na ciąg dalszy nie trzeba było długo czekać, gdyż krótko po godzinie 17:00 otrzymujemy dyspozycję by udać się w rejon cmentarza parafialnego przy ulicy Bandurskiego w Markach, do pierwszego w tym roku pożaru traw.20 lutego, to kolejny wyjazd do pożaru traw w dobrze nam znany rejon ulic Kruczej i Wroniej w Markach do kolejnego pożaru traw i nieużytków.21 lutego to druga w tym roku kumulacja działań. Od godziny 13:00 zastęp 687[M]36* wyjeżdżał aż trzykrotnie w przedziale zaledwie czterech godzin. Niestety w każdym przypadku ta sama przyczyna - pożar traw. Pierwszy z nich miał miejsce w rejonie ulicy Marsa, gdzie spłonęło około 600m2 traw i nieużytków. Kolejne dwa wyjazdy to znany rejon ulic Kruczej i Wroniej, gdzie dzień wcześniej gasiliśmy płonące nieużytki, oraz ponowna dyspozycja w tym dniu na ulicę Marsa, gdzie ponownie ktoś celowo podłożył ogień.23 lutego to dzień, w którym nasz zastęp 687[M]36* udał się do kolizji drogowej z udziałem trzech samochodów osobowych, która miała miejsce w Markach przy ulicy Fabrycznej. Niby nic wielkiego się nie stało, jednak w wyniku tego zdarzenia, służby zostały zaangażowane w działanie przez okres ponad 4 godzin.

27 lutego to dzień zamykający nasz miesiąc pod kątem operacyjnym. Zakończyliśmy go dość nietypową interwencją na Osiedlu Horowa Góra w Markach, a mianowicie udzielaniem pomocy poszkodowanemu 8-latkowi, którego noga, w trakcie zabawy, utknęła w podeście wykonanym z prętów. Na szczęście chłopcu nic się nie stało, a całe zdarzenie zakończyło się jedynie drobnymi otarciami naskórka i strachem.


Oprócz działań operacyjnych, w naszej jednostce toczy się normalne życie, a także staramy się czynnie uczestniczyć w życiu naszego miasta. W tym zakresie, w lutym, też zanotowaliśmy kilka wydarzeń:

17 lutego w Urzędzie Miasta Marki odbyło się losowanie członków Zespołu ds. Mareckiego Budżetu Obywatelskiego. W kategorii organizacji pozarządowych nasza jednostka będzie miała również swojego przedstawiciela, a będzie nim nasz Prezes dh Antoni Widomski. (foto: UMM)


22 lutego nasi strażacy zostali zaproszeni do udziału w planie zdjęciowym do jednego z kolejnych odcinków serialu "Na sygnale". Niestety na chwilę obecną nie możemy zdradzić więcej szczegółów poza tym, że emisja tego odcinka planowana jest na dzień 22 kwietnia, a jego tytuł "Dzień kobiet".


(foto ze zbiorów prywatnych - Monika Mazur)


Natomiast 24 lutego, dzięki pomocy i uprzejmości firmy Sunset Rolety z Marek, w oknach naszej remizy zostały zainstalowane nowe rolety. W imieniu wszystkich naszych strażaków BARDZO DZIĘKUJEMY, a pozostałym polecamy firmę Sunset Rolety, bo to naprawdę dobrzy fachowcy i bardzo miła obsługa. Oczywiście jak na straż przystało - kolor czerwony obowiązkowy!


 

Zachęcamy do śledzenia wydarzeń z życia jednostki na portalu Facebook oraz Strefie Druha (osp.com.pl).

 

[redaguje: zespół ASiP]

*słowniczek:

PSK - Powiatowe Stanowisko Kierowania - dyspozytorzy sił i środków, którzy odbierają zgłoszenia z numerów 998 i 112

687[M]36 - numer operacyjny samochodu ratowniczo-gaśniczego OSP Marki

GBARt - rodzaj samochodu ratowniczo-gaśniczego 687[M]36 OSP Marki ? średni samochód specjalny, gaśniczy ze zbiornikiem i autopompą, ratownictwa technicznego

rota - najmniejsza grupa, w której działają strażacy, składa się z dwóch ludzi - przodownika i pomocnika roty

KDR - Kierujący Działaniem Ratowniczym - dowódca działań, z reguły dowódca pierwszego zastępu PSP, który dotarł na miejsce, bądź sam dowódca Jednostki Ratowniczo Gaśniczej PSP

Galeria

zdjecie: 73355
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry