160 nowych tytułów na wiosnę...

Małgorzata Rowicka Biblioteka

 27 marca 2015    15:12

Małgorzata Szumska
"Zielona sukienka"
Sentymentalna opowieść Małgorzaty Szumskiej o rodzinnych losach i podróży na Wschód, gdzie zesłani byli jej dziadkowie. Zielona sukienka to - jak twierdzi sama autorka - książka nie tylko o historii, ale przede wszystkim o emocjach. O miłości i pamięci. "Od dziecka wiedziałam, że kiedyś pojadę na Syberię. Trasę podróży zaplanował dla mnie Stalin, w 1951 roku. Wtedy właśnie mój dziadek został zesłany do gułagu w Kazachstanie, a babcię przesiedlono z rodziną w głąb Syberii" - wyjaśnia Małgorzata Szumska. Ruszyła więc przez Wileńszczyznę do Mokruszy, gdzie trafiła jej babcia z małym synkiem, a potem do Karagandy, gdzie dziadek pracował w kopalni. Tytułowa zielona sukienka to symbol miłości tych dwojga. Dziadek pierwsze zarobione pieniądze przesłał, aby babcia kupiła sobie materiał na sukienkę. I właśnie w niej po latach rozłąki go powitała... W książce Małgorzaty Szumskiej przeszłość miesza z teraźniejszością, jest dzisiejsza Rosja i złowrogi cień ZSRR. Jest kolej transsyberyjska, buriacki szaman i morze samogonu, a także współcześni Rosjanie nieznający dramatycznych kart historii.

Hakan Nesser
"Sprawa G"
Pożegnanie z komisarzem Van Veeterenem. Sprawa G to dziesiąta i ostatnia część bestsellerowego kryminalnego cyklu Hakana Nessera. Młoda Amerykanka Barbara Clarissa prosi prywatnego detektywa, by śledził jej męża Jaana G. Hennana. Nie zdradza, co ją zaniepokoiło. Mija kilka dni i zostaje znaleziona martwa w pustym basenie. Policjanci są pewni, że morderstwa dokonał mąż ofiary, lecz ten - choć nie jest kryształową postacią - ma niepodważalne alibi. Śledztwo prowadzone przez komisarza Van Veeterena nie przynosi rozwiązania zagadki. Po piętnastu latach sprawa G powraca, ponieważ pojawia się nowy trop. Czy tajemnica zostanie wreszcie wyjaśniona? A może lepiej, żeby prawda nigdy nie wyszła na jaw?

Cheryl Strayed
"Dzika droga. Jak odnalazłam siebie"
Podróż, która odmieniła życie doświadczonej przez los młodej kobiety. W wieku dwudziestu dwóch lat Cheryl Strayed straciła wszystko. Najpierw rozpadło się jej małżeństwo, potem nastąpiła seria miłosnych pomyłek, a na końcu spotkała ją wielka tragedia - śmierć najbliższej osoby. Cztery lata później Cheryl podjęła impulsywną decyzję - bez doświadczenia i odpowiedniego przygotowania wyruszyła na wędrówkę wzdłuż Ameryki Północnej. Dzika droga. Jak odnalazłam siebie to relacja z tej niezwykłej wyprawy. Cheryl przemierzyła tysiące kilometrów, od pustyni Mojave, przez Kalifornię i Oregon, po stan Waszyngton. I zrobiła to w pojedynkę. Wszystko potoczyło się inaczej, niż sobie początkowo wyobrażała. Miało być rozgwieżdżone niebo i zapach łąki, a nie przeprawa w jednym bucie i taszczenie ciężkiego plecaka z piłą. Jednak wysiłek się opłacił. Wędrówka stała się dla Cheryl podróżą w głąb samej siebie. Podróżą, z której wróciła jako dojrzała kobieta - uzdrowiona, silna, gotowa zawalczyć o swoje życie.

Robert Foryś
"Bóg, honor, trucizna"
Nade wszystko pragną władzy. Gotowe są za nią zapłacić złotem, krwią, a nawet swoim ciałem. Wiedzą, że rządzą nie koronowane głowy, lecz szyje, które tymi głowami kręcą.
"Gambit hetmański" opowiada o rozgrywce między kobietami. Mężczyźni są tylko figurami rozstawianymi na szachownicy. Cztery diabelnie inteligentne, bezwzględne i zdeterminowane w dążeniu do celu kobiety ponad trzysta lat temu rozegrały między sobą partię - stawką była korona największego mocarstwa ówczesnej Europy, Rzeczypospolitej.
Rok 1671, Francja. Marysieńka Sobieska spotyka się z kardynałem de Bonzim, ministrem spraw zagranicznych Ludwika XIV i jednocześnie jej "oficerem prowadzącym". Żona hetmana wielkiego koronnego jest francuskim szpiegiem i prowadzi w Polsce operację mającą na celu detronizację Michała Korybuta Wiśniowieckiego...

Tadeusz Biedzki
"Dziesięć bram świata"
Autor podróżniczej książki Dziesięć bram świata zjeździł niemal cały Trzeci Świat i przeżył dramatyczne chwile. Spośród setek miejsc i dziesiątek zapierających dech w piersiach przygód - wybrał dziesięć, które wywarły na nim największe wrażenie.
Zabiera czytelnika na krańce świata pokonując granice, których nie ma na mapach. Dociera na Jawę, by towarzyszyć górnikom wydobywającym w skrajnie niebezpiecznych warunkach siarkę z dna czynnego wulkanu. Przenosi się do Indii, gdzie atakuje go nożownik i spotyka przerażających żebraków oraz "świętych mężów". Płynie po Amazonce, przedziera się przez dżunglę i poznaje niezwykłego Indianina. W Boliwii unika śmiertelnie niebezpiecznego więzienia przedostając się przez zieloną granicę do Peru, by uczestniczyć tam w krwawej ofierze potomków Inków. W afrykańskim Mali szuka zaginionego podczas wojny przyjaciela, a w dolinie rzeki Omo w Etiopii poznaje dzikie plamiona, których za kilka lat nie będzie, by potem uciekać stamtąd przed powodzią, w której ginie siedemset osób. W Betlejem pomaga ranionej przez izraelskich żołnierzy pięknej palestyńskiej dziewczynie, a dwa lata później poznaje w Damaszku jej ojca, syryjskiego terrorystę. W Stambułu podczas trzęsienia ziemi wali się hotel, w którym mieszka, w Kurdystanie opowiada mu o swoim życiu stary bojownik kurdyjski, który nienawidzi Turków, a w Nikozji poznaje skrzywdzonego przez los cypryjskiego Turka, który nienawidzi Greków.

Anders Roslund, Borge Hellstrom
"Dwaj żołnierze"
Inspektor Ewert Grens i José Pereira z wydziału do spraw zwalczania zorganizowanej przestępczości i gangów, ścigając groźnego zabójcę, napotykają na swojej drodze młodocianych przestępców - braci Leona i Gabriela. Chłopcy zrobią wszystko, by zapamiętano ich jako najgroźniejszych zbrodniarzy w historii.

Paullina Simons
"Czerwone liście"
Na terenie uniwersyteckiego kampusu w Nowej Anglii pod warstwą śniegu zostaje znalezione nagie, zamarznięte ciało pięknej studentki. Dlaczego nikt z jej znajomych nie zgłosił zaginięcia?
Spencer O'Malley, detektyw prowadzący śledztwo, szybko zostaje wciągnięty w niepokojący świat czwórki studentów: Jima, Connie, Alberta i Kristiny. O'Malley odkrywa, że przyjaciele, którzy wspólnie się bawili, studiowali i, od czasu do czasu, sypiali ze sobą, mieli własne sekrety, z plątaniny których zaczyna się wyłaniać szokująca prawda.

Wojciech Mann
"Fotografomannia"
Pełna dowcipnych dygresji autobiografia Wojciecha Manna ułożona z kilkuset zdjęć z jego albumów. Napisana z przymrużeniem oka, w najlepszym ironicznym stylu, z którego słynie znany dziennikarz muzyczny.

Marek Łuszczyna
"Zimne. Polki, które nazwano zbrodniarkami"
Druga cześć reporterskiej trylogii zapoczątkowana przez bestsellerowe Igły, Polki, które nazwano zbrodniarkami. Kto tak naprawdę jej nazwał?
Julię Brystygier - współtwórczynię  aparatu bezpieczeństwa PRL, znajomą Pabla Picassa, która w dorosłym życiu osobiście znęcała się nad Żołnierzami Wyklętymi, a na starość wspierała Kościół i była inwigilowana przez funkcjonariuszy departamentu założonego przez nią samą - nazwały zbrodniarką jej ofiary.
Siostrę Zdzisława Marchwickiego - Wampira z Zagłębia - nazwał tak wymiar sprawiedliwości w czasach PRL-u. Szybko jednak się z tego wycofał. A czy może nie być zbrodniarką młodziutka dziewczyna, która bez emocji zabija siekierą swoją  matkę, ćwiartuje jej ciało, a potem przyznaje: "kiedy umyłam w wannie korpus, przestałam mamę nienawidzić"? Prawdopodobnie może. Nawet jeśli sąd i opinia publiczna tak ją nazwały.
Zimne... to zbiór reportaży poświęconych historiom zbrodni, o których wszyscy sądzą, że zostały zamknięte, ocenione, wyciszone... Lub nie miały dalszego ciągu.

Katarzyna Michalak
"Dla ciebie wszystko"
Czy siła miłości wystarczy, aby odmienić czyjeś losy? Okaleczony, porzucony przez matkę czterolatek i ścigany przez policję haker - w ich życiu pojawi się urocza, wrażliwa pani doktor. Co wyniknie z tego spotkania?
Dzięki powieści "Dla Ciebie wszystko" poznajemy dalsze dzieje rudowłosej Ani, która była bohaterką tomu "W imię miłości". Jako drobna, wystraszona dziesięciolatka przybyła wówczas do Jabłoniowego Wzgórza. Teraz jest piękną, pewną siebie młodą kobietą, która ukończyła studia medyczne z najwyższą lokatą. Gdy w szpitalu zostaje porzucony czteroletni bezbronny chłopczyk, Ania postanawia za wszelką cenę pomóc dziecku. Jej upór połączony z urokiem osobistym potrafi zdziałać cuda. Czy zmiękczy twarde serca i sprawi, że odmieni się życie wielu osób?
Katarzyna Michalak przygotowała dla swoich wiernych czytelniczek niejedną niespodziankę. W tomie "Dla Ciebie wszystko" oprócz Ani pojawiają się bohaterowie "Wiśniowego Dworku" - przystojny Ariel, tajemniczy Daniel oraz siostry Danusia i Danka.
"Dla Ciebie wszystko" to pełna dynamicznych zwrotów akcji opowieść o prawdziwej miłości, sile marzeń i skrywanych tęsknotach, połączona umiejętnie z wątkiem sensacyjnym.

Diane Chamberlain
"Milcząca siostra"
Co czuje człowiek, gdy dowiaduje się, że całe jego dotychczasowe życie zbudowane było na kłamstwie? Milcząca siostra to poruszająca powieść o mrocznych rodzinnych tajemnicach, pióra autorki takich bestsellerów jak Dobry ojciec czy Zatoka o północy. Riley MacPherson zawsze sądziła, że jej starsza siostra Lisa popełniła samobójstwo jako nastoletnia dziewczyna. Od tego dramatycznego wydarzenia minęło już ponad dwadzieścia lat. Jednak gdy Riley porządkuje rzeczy po zmarłym ojcu, znajduje dowody na to, że... Lisa wciąż żyje. Okazuje się, że przybrała nową tożsamość. Dlaczego uciekła z domu i jakie tajemnice skrywa do dziś? Poszukując prawdy, Riley musi zakwestionować wszystko, co dotąd myślała o swojej rodzinie. Jak odnajdzie się w nowej rzeczywistości? Jak wiedza o wydarzeniach sprzed lat wpłynie na jej obecne życie?

Hanna Cygler
"Złodziejki czasu"
Lata 2013-2014. Siedlce, Warszawa, Gdańsk.
Zabawna powieść o czterech pisarkach, które poznają się na gali festiwalu literatury kobiecej. Są w różnym wieku, ale łączy je pasja pisania. Miłość i zdrada, problemy małżeńskie, skrywana przez lata tajemnica -  wszystko, co przeżywają razem i osobno, jest doskonałą inspiracją dla ich twórczych umysłów. Czy połączenie horroru, romansu i kryminału to nie jest mieszanka zbyt wybuchowa?
Hanna Cygler - z urodzenia i zamiłowania gdańszczanka. Zawodowo zajmuje się tłumaczeniem ze szwedzkiego i angielskiego, a dla przyjemności - czytelników i swojej - pisze powieści (nie tylko dla kobiet). Dom Wydawniczy REBIS opublikował następujące książki tej autorki: Odmiana przez przypadki, Dobre geny, Bratnie dusze, Tryb warunkowy, Deklinacja męska/żeńska, Przyszły niedokonany, W cudzym domu, Kolor bursztynu oraz Grecka mozaika.

Tomasz Stężała
"Elbing 1945. Odnalezione wspomnienia" t.1
Niesamowita powieść o prawdziwej historii Elbląga. Autor bardzo realistycznie w oparciu o badania przedstawia obraz miasta do którego nieuchronnie zbliża się front. Rok 1944 Prusy wschodnie. Nadciąga sowiecka ofensywa. Z relacji mieszkańców urywków listów notatek i dokumentów powstała wciągająca opowieść opisująca wydarzenia tamtych dni. Poznajemy zarówno mieszkańców ówczesnego Elbinga losy niemieckich obrońców jak i historię żołnierzy Armii Czerwonej. Ich oczami poznamy kulisy tych niezwykle morderczych walk które posłużyły Sowietom jako poligon przed zdobyciem Berlina. Powieść Tomasza Stężały w barwny i sugestywny sposób ukazuje czytelnikowi jak naprawdę przebiegało sowieckie wyzwolenie.
 

 

 

Tomasz Stężała
"Elbing.Pierwyj Gorod" t.2
W II tomie powieści o zagładzie Elbląga poznajemy finał tragicznych walk jakie miały miejsce w Prusach Wschodnich na początku 1945 roku.
Władze hitlerowskie nie zezwalają na ewakuację ludności cywilnej z miasta. Na wieść o radzieckiej ofensywie mieszkańcy wpadają w panikę. Pozostaje in tylko ucieczka albo walka na śmierć i życie.
Śledząc dalsze losy bohaterów, stajemy się świadkami krwawego spektaklu, którego finałem będzie zagłada miasta.
To nie fikcja, to drobiazgowy i przejmujący opis umierania ludzi i miasta w 1945 roku.

Andrzej Sowa
"Ocalony. Ćpunk w Kościele"
Wiecie czym jest klub 27? Amy Winehouse, Kurt Cobain, Jimi Hendrix, wszyscy oni zmarli z przedawkowania prochów mając właśnie 27 lat. Ja miałem 26, kiedy przestałem brać.
Gdybym ćpał tylko rok dłużej, pewnie nie mógłbym teraz tego pisać.
Przez jedenaście lat swojego życia liczyły się tylko narkotyki. Potrafiłem poświęcić dla nich wszystko. W 1990 roku nasz zespół, Maria Nefeli wygrał festiwal w Jarocinie. Miałem szansę zostać gwiazdą, ale byłem ciągle na haju, zapominałem o próbach i zostałem wyrzucony z grupy. Upadłem na samo dno, zamieszkałem na ulicy. Wydawało się, że nie ma już ratunku...
I wtedy Bóg nieoczekiwanie wyciągnął do mnie rękę.
Teraz przyszedł czas, abym podzielił się swoją historią, by pokazać innym, że nie ma sytuacji bez wyjścia, a cuda się zdarzają.
ZOSTAŁEM OCALONY. NIE BOJĘ SIĘ O TYM MÓWIĆ.

Elżbieta Cherezińska
"Gra w kości"
Uznaje się, iż święci się nie psują -  kto się odważy sprawdzić?
Otto III to dwudziestoletnie genialne cesarskie dziecko, któremu powierzono władzę nad największa potęgą chrześcijańskiego świata. Od trzeciego roku życia w cesarskiej koronie. Otoczony najwybitniejszymi umysłami epoki. Zmęczony władzą, znajduje upodobanie w ekstazie. Bolesław Chrobry to trzydziestotrzyletni mężczyzna. Świadomy siebie, rozgrywający sojusze. Kocha kobiety, seks, szaleńcze polowania, przyjaciół, mocne wrażenia. Pragnie korony i dla niej gotów jest na wszystko. Europa wchodzi w rok tysięczny. Dwubiegunowa konstrukcja ?Gry w kości? poprzez osobne sekwencje dworu piastowskiego, cesarskiego i papieskiego - świata Bolesława Chrobrego i świata Ottona III - wiedzie do spotkania w Gnieźnie w marcu 1000 roku. Każdy z władców zagra wtedy o wszystko.
Ta powieść unika monumentu, koturnu, przerysowania. Jest współczesna do szpiku: wojna wywiadów, polityka, racje stanu, manipulacja informacją, średniowieczny public relation.
A jednocześnie doskonale oddaje realia historyczne, szczegół, detal i to, co w średniowieczu najgłębsze: mentalność epoki, w której religijna ekstaza i okrucieństwo graniczą ze sobą. Z każdego grzechu można się wyspowiadać. Wszystko dzieje się szybko, bardzo szybko. ?Gra w kości? chociaż może zdawać się brawurowa historycznie - opiera się na faktach. Tych, które można wyczytać ze źródeł. Tych, których szukamy między ich wierszami. Co się wydarzy, gdy Bolesław stanie z Ottonem twarzą w twarz? A gdzie miejsce świętego Wojciecha Adalberta? To jest właśnie ?Gra w kości?.
    
Nicholas Kulish, Souad Mekhennet
"Doktor śmierć"
Najbardziej ścigany zbrodniarz nazistowski, oficer SS Albert Heim w nieznanej dotąd historii o jego sekretnym życiu w Egipcie, opowiedzianej przez reporterów New York Times?a.
Dr Aribert Heim pracował w obozie koncentracyjnym w Mauthausen jedynie przez kilka miesięcy 1941 roku, ale pozostawił po sobie wstrząsające wspomnienie. Według zeznań ocalałych, Heim dokonywał eutanazji wstrzykując pacjentom zabójcze substancje prosto w serce chcąc sprawdzić, która z trucizn jest najtańsza i najszybsza w użyciu. W celach eksperymentalnych przeprowadzał operacje na zdrowych ludziach. Został zapamiętany jako jeden z najokrutniejszych lekarzy SS w tym obozie.
Jednak w powojennym chaosie, dzięki lukom w dokumentacji i własnemu sprytowi, Heim był w stanie uciec od swojej mrocznej przeszłości i narodzić się na nowo jako godny zaufania lekarz. Ta historia mogłaby się na tym skończyć, ale znaleźli się Niemcy, którzy nie chcieli pozwolić, aby zbrodniarze wojenni uniknęli kary, a wśród nich znalazł się śledczy Alfred Aedtner, który poświęcił kilkadziesiąt lat na tropieniu zbrodniarza. Losy Heima i Aedtnera ukazane są na tle losów innych ukrywających się nazistów oraz ich słynnych tropicieli, jak Simon Wiesenthal. Dzięki pościgowi za Heimem rozwinęło się podejście Niemców do rozliczania się z grzechami z przeszłości i pragnieniem sprawiedliwości za wszelką cenę.
Większość książek dotyczących zbrodni nazistowskich kończy się na 1945 roku. Wieczny nazista właściwie wtedy dopiero się zaczyna.  Aż do 2009 roku, zagadka zniknięcia Heima pozostawała nierozwiązana. Autorzy Nicholas Kulish i Souad Mehennet po raz pierwszy ujawniają, w jaki sposób Aribert Heim uniknął schwytania ? zamieszkał w robotniczej dzielnicy Kairu, zasymilował się z mieszkańcami i przeszedł na islam.

Dennis Lehane
"Brudny szmal"
Trzy dni po Bożym Narodzeniu samotny barman Bob znajduje w śmietniku pobitego szczeniaka. Zwierzak nadaje sens jego pustej egzystencji. Wkrótce w życiu Boba pojawia się kobieta z trudną przeszłością szukająca czegoś, w co mogłaby wierzyć. Drogi obojga skrzyżują się z czeczeńską mafią, nadmiernie wścibskim policjantem i w końcu - z właścicielem szczeniaka żądającym zwrotu psa. Brudny szmal początkowo wydaje się błyskotliwą, ironiczną opowieścią o nocnym życiu Bostonu i ciemnych sprawkach gangsterskiego półświatka. Jednak z biegiem fabuły okazuje się również historią o miłości i wierności samemu sobie.

 

Galeria

zdjecie: 74554
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 10
fot. 11
fot. 12
fot. 13
fot. 14
fot. 15
fot. 16
fot. 17
fot. 18

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry