Święto Wigierczyków

Robert Borzecki SzczepPolanie

 21 kwietnia 2015    12:57

W sobotę 18 kwietnia 2015 roku zuchy i harcerze z hufca Warszawa Praga-Północ im. Wigierczyków zebrali się w lesie w Czarnej Strudze, aby uczcić tegoroczne Święto Hufca.

Święto zorganizował 62. Szczep Harcerski "Polanie" im. Króla Bolesława Chrobrego. Wzięło w nim udział 350 zuchów i harcerzy. Hufiec tworzą drużyny i gromady działające na terenie dzielnic Praga Północ, Białołęka i Targówek oraz miasta Marki. Patronat nad wydarzeniem objął Burmistrz Miasta Marki, pan Jacek Orych.

W tym roku postanowiliśmy zapoznać wszystkich z naszym patronem - Wigierczykami. Po apelu rozpoczynającym odbyła się gra terenowa dla zuchów i harcerzy, na której mogli oni nabyć sporo nowej wiedzy i umiejętności, a także sprawdzić się pod względem swej sprawności, szybkości i sprytu. Patrole wykonywały zadania z dwóch obszarów tworzących patrona - puszczaństwa i konspiracji.Ścieżka konspiracyjna prezentowała elementy typowe dla działalności batalionu "Wigry". Były min. ćwiczenia wojskowe, nauka obsługi telefonów polowych, przygotowanie fałszywych dokumentów, nauka stopni wojskowych oraz pierwsza pomoc.


Ścieżka puszczańska przybliżała klimat "kursów wigierskich" czyli przedwojennych szkoleń instrukorskich opartych na poszanowaniu i poznawaniu przyrody. Patrole wykazywały się wiedzą i umiejętnościami dotyczącymi rozpalania ognia, pomiarów terenowych, zwierzyny płowej, orientacji w terenie, wędrownictwa i obozownictwa.

Każda drużyna starała się jak tylko mogła, aby pokazać się reszcie środowisk od jak najlepszej strony i zwyciężyć w toczącym się aż do obiadu współzawodnictwie patroli. Kiedy tylko energia uczestników została uzupełniona ciepłym posiłkiem hm. Michał Cyrkunowicz - komendant naszego hufca zaprosił wszystkich na wspólne ognisko, które rozpoczął krótką gawędą o tym, kim jest nasz patron i dlaczego warto się na nim wzorować.

Kolejnym, najbardziej wyczekiwanym przez ponad trzystu uczestników punktem programu było ogłoszenie wyników gier terenowych, a także konkursów na najładniejszy proporzec oraz na najbardziej pomysłowe zdjęcie z logiem wydarzenia.

Na zakończenie tradycyjnie w kręgu odśpiewaliśmy "Bratnie słowo" i zmęczeni po całym dniu pełnym wrażeń wróciliśmy do swoich domów w oczekiwaniu na kolejne wspólne wydarzenie w tak licznym gronie.

Oczywiście organizacja tak dużego przedsięwzięcia była możliwa dzięki wsparciu naszych przyjaciół - Urzędu Miasta Marki, Ochotniczej Straży Pożarnej w Markach, Nadleśnictwa Drewnica oraz Drukarni cyfrowej "Feniks". Wszystkim serdecznie dziękujemy.

trop. Paulina Siwek-koordynator programu zuchowego
hm. Robert Borzecki - komendant Święta Hufca 2015


[gallery]

Galeria

zdjecie: 75558
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 10
fot. 11
fot. 12
fot. 13
fot. 14
fot. 15
fot. 16
fot. 17
fot. 18

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry